Ocena teme:
  • 0 Glas(ov) - 0 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Streljanje z Zastavo M21
#1
Lepo to slišat, mene tudi čaka tale puška pri Cesarju :)

Je pa zanimivo kako določena municija tudi na tako kratko razdaljo kot je 100m deluje popolnoma različno glede na puško iz katere streljaš, oziroma puški res ne leži..

Tudi jaz sem bil danes na strelišču z mojo Zastavo M21. Ravno tako streljal z S&B FMJ refuzo in z jeklenim FMJ Barnaulom (najcenejša možna tovarniška 223 municija, ki se dobi pri nas). Z Barnaulom na 100m praviloma grupe tam do 5-7cm (pa sem prepričan, da bi kakšen boljši strelec ustrelil bolje) z S&B refuzo pa zadetkom skoraj ne bi mogel reči grupa.. Raztreseno po celi tarči. Šel nato nazaj na Barnaul, spet čisto ok.. Probal večkrat, vedno podoben rezultat.


Barnaul:
   


S&B:
   
Odgovori
#2
Treba je poudariti da to niso grupe narejene z Noridicom ampak z Zastavo M21
Cesar Shop d.o.o.
Zaloška cesta 159
1000 Ljubljana
SLOVENIJA

01/540 0602
shop@cesar-shop.com
Pon-Pet / 11:00 - 16:30
Odgovori
#3
Seveda, saj je jasno napisano :)  Mogoče ni bila najbolj primerna tema za objavo, ampak ker je andrejf ravno objavil grupo s popolnoma identičnim strelivo in NC 15 po drugi strani mislim, da ni nobene škode, če je vidna primerjava s "konkurenco", ki pokaže koliko je pri grupi dejansko pomembna puška.

Sodeč po objavi andrejaf je tale Nordic mnogo natančnejši :)
Odgovori
#4
Predvsem je AndrejF precej natančnejši od Dex in podobnih
Odgovori
#5
Povsem verjamem da je tudi temu tako :)

Se pa lahko ta tema komot izbrise kar se mene tice.
Odgovori
#6
(08-09-2018, 18:16)dex Napisal: Lepo to slišat, mene tudi čaka tale puška pri Cesarju :)

Je pa zanimivo kako določena municija tudi na tako kratko razdaljo kot je 100m deluje popolnoma različno glede na puško iz katere streljaš, oziroma puški res ne leži..

Tudi jaz sem bil danes na strelišču z mojo Zastavo M21. Ravno tako streljal z S&B FMJ refuzo in z jeklenim FMJ Barnaulom (najcenejša možna tovarniška 223 municija, ki se dobi pri nas). Z Barnaulom na 100m praviloma grupe tam do 5-7cm (pa sem prepričan, da bi kakšen boljši strelec ustrelil bolje) z S&B refuzo pa zadetkom skoraj ne bi mogel reči grupa.. Raztreseno po celi tarči. Šel nato nazaj na Barnaul, spet čisto ok.. Probal večkrat, vedno podoben rezultat.


Barnaul:



S&B:

Tudi jaz sem dosegel podobne rezultate z Barnaultom. S Fiocchi streljivom pa mnogo slabše. Po preverjanju sem ugotovil:
M21 je "civilizirana" vojaška puška z znotraj kromirano cevjo in vrtežem 7". To pomeni, da ima rada težke krogle in obilno polnitev. Narejena je za 69 g krogle. Barnault in drugo komercialno streljivo pa po večini imajo 56 g krogle.
Odgovori
#7
V tem članku (v italijanščini) pišejo, da je M21 z vojaškim streljivom pozitivno presenetila v preciznosti celo do 500 m. 
https://www.all4shooters.com/it/Tiro/pro...salto/?p=1
Odgovori
#8
Seveda sem mislil, da moja M21 Je "civilizirana", predelana v polavtomatsko.
Ko bom nabavil ali napolnil streljivo s težjimi kroglami, bom objavil rezultate, do takrat pa se bom moral zadovoliti s 5 cm grupami na 100 m. 
Opazil sem tudi, da s slabše polnjenim streljivom večkrat ne uspe do konca izvleči naboja, ki ostane na pol v cevi in pride do zastoja, ki se lahko razreši samo z odstranitvijo nabojnika.
Odgovori
#9
Naboja 223 Rem in 5,6x45 nato sta zelo podobna a nista popolnoma enaka. 
Razen zanemarljivih razlik v merah sta različna v treh bistvenih parametrih:
Krogla ima vsaj 62 gr (4 grame), 64 gr (4,1 grame) ali kot sem prej omenil 69 gr.
Vojaška krogla imatežišče pomaknjeno proti repu, kar povzroči večji vakuum in hujšo rano,
Močnejše polnjenje, 62.366 Psi, proti 55.000 Psi, ki jih ima 223 REM.
Iz tega izhaja, da cev, ki je bila projektirana za 5,6x45 nato nemore biti tako precizna s streljivom 223 rem
Odgovori
#10
Oh no... 223 in 5,56 sta po dimenzijah popolnoma identična in krogla pri tem ne igra prav nobene veze. Razlika je edino v specifikacijah pritiskov.
V praksi pa je pri novih puškah to zanemarljivo in lahko mirno uporabljaš "oba" streliva v katerikoli puški. S to razliko imajo nekateri precej preveč dela kot bi bilo potrebno. ;)
administrator / Strelec.si
Odgovori
#11
Točno...oh lev je eden izmed njih Doh

Admin si pa za ta odgovor zašluži +
Odgovori
#12
(13-09-2018, 05:57)admin Napisal: Oh no... 223 in 5,56 sta po dimenzijah popolnoma identična in krogla pri tem ne igra prav nobene veze. Razlika je edino v specifikacijah pritiskov.
V praksi pa je pri novih puškah to zanemarljivo in lahko mirno uporabljaš "oba" streliva v katerikoli puški. S to razliko imajo nekateri precej preveč dela kot bi bilo potrebno. ;)

Kot za koga. V preciznem streljanju stabilizacija krogle igra bistveno vlogo in vsaka krogla ima svoje karakteristike, ki morajo biti skladne s polnitvijo, že en sam grain razlike lahko pomakne kroglo za dva do 3 cm. Za 223 rem in 5,6x45 NATO  sem prebral: "Rifeling twist 1 in 12 inch (military style rifles use 1 in 7 inch to  1 in 10 inch  to stabilize longer bullets). Sploh nisem omenjal uporabnosti, samo preciznost.
Odgovori
#13
V vsakem boljšem priročniku piše, da za maksimalno preciznost je potrebna skladnost med vrtežem, težo in obliko krogle in vrsto in količino polnitve in nato za pikolovce še free boring.
5 cm na 100 m je 10 cm na 200 m, 20 cm na 300 m, 40 cm na 400 m in 80 cm na 500 m. Seveda, nekomu hi strelja na 25 metrov to lahko ne pomeni nič. Preciznjaku pa vse.
Odgovori
#14
5 do 7 cm grupa. S kakšno namerilno napravo (red dot ,odprti merki , optika ) ?
Odgovori
#15
Srečnim imetnikom Zastave M21 sem želel povedati, da najbrž bodo dosegli najboljše rezultate v preciznosti z 69 gr kroglo in močnejšim polnjenjem in naj ne pričakujejo dobrih rezultatov s 56 gr streljivom, ki je narejeno za puške z vrtežem 1:12.
Odgovori
#16
Tudi mene zanima namerilna naprava, ker ta fabriska plastika (zadnji merekmerek) ni ravno nekaj...
Odgovori
#17
(13-09-2018, 22:29)Oh Lev Napisal:
(13-09-2018, 05:57)admin Napisal: Oh no... 223 in 5,56 sta po dimenzijah popolnoma identična in krogla pri tem ne igra prav nobene veze. Razlika je edino v specifikacijah pritiskov.
V praksi pa je pri novih puškah to zanemarljivo in lahko mirno uporabljaš "oba" streliva v katerikoli puški. S to razliko imajo nekateri precej preveč dela kot bi bilo potrebno. ;)

Kot za koga. V preciznem streljanju stabilizacija krogle igra bistveno vlogo in vsaka krogla ima svoje karakteristike, ki morajo biti skladne s polnitvijo, že en sam grain razlike lahko pomakne kroglo za dva do 3 cm. Za 223 rem in 5,6x45 NATO  sem prebral: "Rifeling twist 1 in 12 inch (military style rifles use 1 in 7 inch to  1 in 10 inch  to stabilize longer bullets). Sploh nisem omenjal uporabnosti, samo preciznost.

Se opravičujem, ampak res ne vem kaj bi rad povedal? Najprej je bilo govora o različnih merah, kroglah in pritisku, zdaj pa o navoju in preciznosti?
Jaz samo pravim da ni v praksi nobene razlike med strelivom 223 in 5,56x45, nič drugega. Jasno da se pri različnih navojih uporablja različne krogle, ampak to je druga zgodba.
administrator / Strelec.si
Odgovori
#18
Tudi jaz se opravičujem, ker nisem bil dovolj jasen. Ker sem tudi jaz ugotovil to, kar je ugotovil dex v prvem postu, sem želel samo posredovati vsem ostalim svojo izkušnjo in ugotovitve glede karakteristik pap M21 s postredovanjem informacij, da bi lahko vsak lastnik iz nje povlekel največ kar se da.
Odgovori
#19
Za popolnejšo informacijo lahko še dodam, da osnovni kaliber .223 REM ima še dve izpeljanki (varianti) to sta .223 Ackley improved in 5,6 x 45 NATO. Tretji, v NATO specifikacijah in standardih se deli še v nekaj "pod izpeljank" glede na krogle in polnitev. Se pa strinjam, da najbrž vsaka puška .223 REM lahko požira vsako varianto a z različnim končnimi rezultati.
Odgovori
#20
Še čakam odgovor ,katera merilna naprava se je uporabila ?
Odgovori




Uporabnikov, ki berejo to temo: 1 Gost(ov)