Ocena teme:
  • 0 Glas(ov) - 0 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
globina krogle
#1
Zanime me kakšen je minimalen razmak med kroglo in smodnikom, oziroma, ali je povečan pritisk, če je v naboju toliko smodnika, da se leta praktično dotika krogle. Pogoj je seveda, da se krogla lepo vstavi brez upora.


Še zmeraj je možnost povečati celotno dolžino naboja, a me zanima ali je v temu primeru kaj narobe.

lp
Odgovori
#2
Naj me kdo povpravi, ampak načeloma več kot je prostora, manjši tlak nastane.
Sedaj odvisno od smodnika, nekateri "počasni" smodniki ne delajo dobro če je veliko prostora, potrebujejo določen tlak.
Pri kakšnih močnih revolverskih kalibrih se pri počasnih smodnikih, vstavi toliko smodnika, da krogla smodnik stisne. Do sedaj je bila taka polnitev v priročniku zmeraj dodatno označena in napisano opozorilo ("compressed load").
Odgovori
#3
kompresirane polnitve (kjer s kroglo stisneš smodnik) niso nobena izjema, le da se moraš zavedat da boš v tem primeru imel povišan tlak.

glede na študije ter spletne razprave bi naj bil tlak povišan ko imaš kompresiran load terna drugi strani ko imaš kroglo zarinjeno v brazde, nekje vmes pa bi naj bilo območje najnižjega pritiska:

https://www.24hourcampfire.com/ubbthread...L_vs_Press

sliki ki jih menda ni več v zgornji temi?
   
   

študija? stran 47, 48
https://deepblue.lib.umich.edu/bitstream...sequence=5
Odgovori
#4
(10-10-2018, 13:11)Islavnikrt Napisal: Zanime me kakšen je minimalen razmak med kroglo in smodnikom, oziroma, ali je povečan pritisk, če je v naboju toliko smodnika, da se leta praktično dotika krogle. Pogoj je seveda, da se krogla lepo vstavi brez upora.


Še zmeraj je možnost povečati celotno dolžino naboja, a me zanima ali je v temu primeru kaj narobe.

lp
V osnovi ni nič narobe, če krogla stisne smodnik. Seveda moraš imeti primerno polnitev - pod max.
Odgovori
#5
Dobra tema! Mene pa zanima, ali lahko s potskanjem kroge v tulec pri pravilni polnitvi dosezes pritisk, ki bi bil nevaren?
Odgovori
#6
(10-10-2018, 20:02)Mir Napisal: Mene pa zanima, ali lahko s potskanjem kroge v tulec pri pravilni polnitvi dosezes pritisk, ki bi bil nevaren?

mislim da je to čisto odvisno od kombinacij kalibra, krogle in smodnika.
v kakšnem primeru z zelo dolgo kroglo, ki jo boš vstavil globoko v tulec da boš dosegel dolžino za nabojnik, pri kompresiranem loadu z določenim smodnikom, sploh ne boš prišel v nevarno območje in boš lahko imel izstopne hitrosti ki so (pre)nizke za pametno uporabo, v drugem pa primeru pa boš lahko s takšnim pristopom uničil tulec...
Odgovori
#7
(10-10-2018, 20:02)Mir Napisal: Dobra tema! Mene pa zanima, ali lahko s potskanjem kroge v tulec pri pravilni polnitvi dosezes pritisk, ki bi bil nevaren?

Seveda, z zmanjševanjem volumna, raste tlak. Če se dovolj potrudiš z nasajanjem krogle, lahko tudi s "pravilno" smodniško polnitvijo presežeš max tlak. Zelo površn, če vzameš 308 polnitev, ki ima primeren tlak in kroglo potisneš v tulec za 5mm, že presežeš max. tlak.

(Za take simulacije je zelo primeren QuickLoad program, ki ti poračuna notranjo balistiko naboja)
Odgovori
#8
Hvala lepa. Jaz polnim samo 9mm in .38 spl, je tudi pri kratkocevnem mozno z vrivanjem krogle pregloboko zaiti na nevarno polje?

Ce se prav spomnim, pri tecaju za polnenje ni bila dolzina naboja obravnsvama kot samostojen problem.
Odgovori
#9
Nekaj iz priročnika za polnjenje:

Smodniški prostor v tulcu predstavlja volumen v katerega pride smodniška polnitev.
Razmerje med tem volumnom in volumnom smodnika (medprostor med zrni smodnika se ne šteje za volumen
smodnika) predstavlja t.i. gostoto polnitve.

Popoln izkoristek, oziroma razmerje 1,00 pomeni, da sta volumen tulca in smodnika enaka.Mišljeno je,da pride dno krogle do smodnika. Če
vzamemo volumen tulca kot nespremenljivko, je variabilna količina smodnik. Podpolnitev imamo takrat kadar je razmerje smodnika manjše ,
običajno 0,70 – 0,80 večinoma pri lovskih nabojih. Nadpolnitev je razmerje nad 1,00 (Npr. 1,10 – 1,20) in pride izjemoma v poštev le pri
pištolskem strelivu. Nadpolnitev zahteva skrajno previdnost, še boljše pa če se ji izognemo.
Poznamo tudi podpolnitve, ko gre za dodatno reducirane količine smodniških polnitev, ki so enako nevarne, saj prihaja do še
nepojasnjenega fenomena, iznenadnega, enormnega povečanja tlaka ki povzroči uničenje orožja.(Imenujejo ga sekundarni učinek).

Če prav razumem, spreminjanje globine krogle ni povsem nedolžna zadeva...
Odgovori
#10
Sem nekako prevenstivno povečal dolžino naboja, tako da sedaj se smodnik sliši v naboju.

Z programom se kaj dosti ne morem pomagati, saj so rezultati zelo različni. 
Ko sem postopoma povečeval polnitev, sem prišel do odlilčnih rezultativ, kjer mi je program pokazal hitrost okoli 800 m/s,
sam pa sem izmeril samo  725 m/s. Res pa je da je hitrost 800 za ta kaliber že v rdeči številki.
Bolj mirodajna se mi zdi moja izmera.
Še eno vprašanje.

29 grainov polnitev program je izračunal pri 800 m/s pokaže pritisk 2818j
27,5 grainov polnitev program je izračunal pri 777 m/s pokaže pritisk 2537j

pri moji izmeril hitrosti 725, kakšen je po vaše pritisk?? 
ali je hitrost tudi pokazatelj pritiska, ali ne???

lp
Odgovori
#11
Quickload je super pripomoček  ki pa od dejanskih meritev včasih odstopa. Za ene kalibre bolj, za druge manj. Dobro je vnesti čim več parametov orožja, kar odstopanje nekoliko zmanjša. Meni pri .223 tudi pokaže hitrosti višje, kot so izmerjene v naravi. Pri programski analizi potencialnih loadov to potem upoštevam. Res pa je, da ne lovim maksimalnih hitrosti oz. pritiskov. Če bi, bi se držal chrono meritev in postopno razvijal load.
Odgovori
#12
QL je zelo kvaliteten pripomoček, za katerega velja da je kvaliteta izhodnih informacij (rezultatov) neločljivo povezana s kvaliteto vhodnih informacij.
Za točne rezultate ne moreš kar vzeti tovarniških nastavitev in upati na najboljše ampak je treba dejansko pomeriti in prekontrolirati podatke za krogle/tulce/itd ki jih futraš programu.
Dolžina krogle; treba jo je zmeraj preveriti, ker dostikrat odstopa.
Boattail v zadnjih verzijah programa ni del paketa ampak ga je treba vsakič posebej označiti in dodati vrednosti.
Volumen tulca je še ena od takh spremenljivk, ki jih je treba preveriti.
.
.
.
skratka, predlagam da si pogledaš kakšen dober tutorial in razumeš kaj ti kakšna spremenljivka dejansko pomeni, ker bo le tako QK manjkrat "kriv" da odstopa od dejanske meritve.
Odgovori
#13
(12-10-2018, 08:01)slavnikrt Napisal: Sem nekako prevenstivno povečal dolžino naboja, tako da sedaj se smodnik sliši v naboju.

Z programom se kaj dosti ne morem pomagati, saj so rezultati zelo različni. 
Ko sem postopoma povečeval polnitev, sem prišel do odlilčnih rezultativ, kjer mi je program pokazal hitrost okoli 800 m/s,
sam pa sem izmeril samo  725 m/s. Res pa je da je hitrost 800 za ta kaliber že v rdeči številki.
Bolj mirodajna se mi zdi moja izmera.
Še eno vprašanje.

29 grainov polnitev program je izračunal pri 800 m/s pokaže pritisk 2818j
27,5 grainov polnitev program je izračunal pri 777 m/s pokaže pritisk 2537j

pri moji izmeril hitrosti 725, kakšen je po vaše pritisk?? 
ali je hitrost tudi pokazatelj pritiska, ali ne???

lp
V joulih se ne meri pritisk ampak energija. Formula za energijo: E(j) = 0.5 x m(kg) x v2(m/s)

Seveda, več ko je pritiska, večja bo hitrost pri enako težki krogli.
Odgovori
#14
QL je precej dobra zadeva, moraš pa, kot je že Kristian omenin, vanjga vnesti precej natančne vhodne parametre. Vse je pomembno; volumen tulca, dolžina celotnega naboja, dolžina cevi, temperatura (default je 21° in je potrebno popravljat),...........
Odgovori
#15
(12-10-2018, 08:01)slavnikrt Napisal: ali je hitrost tudi pokazatelj pritiska, ali ne???

hitrost bi morala biti načeloma vsaj deloma sorazmerna s pritiskom (razen pri določenih polnitvah in smodnikih, ko nekateri opažajo da se jim izredno hitro povečuje tlak ko gredo proti maksimalni polnitvi) pri vseh drugih ostalih parametrih, dočim sama hitrost ali energija izpeljana iz nje je lahko tudi pokazatelj pritiska, vendar moraš zelo dobro vedeti kako se ta kaliber odziva na to. recimo moj 223rem pri 2000J izhodne hitrosti že začnem počasi razmišljat o pritisku, pri 2200J samo še preverim če se še netilka drži tulca in ne polnim več tako veliko... itd...
Odgovori
#16
Marks, pri 2000j izhodne energije, ne hitrosti
Odgovori
#17
(12-10-2018, 10:15)matjaz43 Napisal: Marks, pri 2000j izhodne energije, ne hitrosti

Mislim, da je mislil 2000 fps.
Odgovori
#18
Jaz pa vem, da je mislil na energijo izstrelka pri ustju cevi.   Moje lovske polnitve 223 Rem so energijsko nekje v območju od 1600 do 1900 Joulov. 
2000 fps začetne hitrosti imajo npr. šibkejše polnitve/ 123gr izstrelki kalibra 7,62x39.   V 223 Rem so pa začetne hitrosti večinoma v rangu 2900 do 3200 fps, odvisno od teže krogle in polnitve.
Better be judged by twelve than carried by six
Gun Control is the comforting lies that people tell themselves in order to deal with media induced hoplophobia.
Odgovori
#19
seveda energijo, ker vem v katerem območju se posledično nahajam s hitrostjo. oz mi je energija dokaj dober indikator kje s polnitvijo sem.
223rem je po specifikacijah  okoli 1800 J in večina komercialnega streliva se nahaja tu okoli. zatorej če to presegam vem da je velika verjetnost da sem v rdečem območju...

seveda poleg preračunavanja v QL...
Odgovori
#20
(12-10-2018, 10:15)matjaz43 Napisal: Marks, pri 2000j izhodne energije, ne hitrosti

da, iz energije sklepam o hitrosti, zato sem kar uporabil izraz hitrost.
Odgovori




Uporabnikov, ki berejo to temo: 1 Gost(ov)