Ocena teme:
  • 0 Glas(ov) - 0 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Delo z domačih delavnic
#1
Big Grin 
Pozdravljeni vsi skupaj,odprl sem novo temo kjer bom objavljal vse dogodivščine iz svoje delavnice glede strelstva  Thumbup

https://www.strelec.si/forum/thread-18786-page-9.html
https://www.strelec.si/forum/thread-21583.html
https://www.strelec.si/forum/thread-21797.html
https://www.strelec.si/forum/thread-21587.html

No da preidem k stvari ... v dneh pred prazniki sem se malo posvetil proženju Steyr-ja Mannlicher-a ki ima sicer zelo dobro proženje ampak zakaj ne bi z njega dobili/stisnil še več   Dare  ( Steyr Mannlicher UIT 300M standard SBS 96 )

Vse sem razstavil in preučil   Think

[Image: 20181206144533.jpg]
[Image: 20181208160339.jpg]

Vse površine katere so bile namenjene proženju so si zaslužile "poliš" z 2000 papirjem da so postale gladke in sijoče,robovi ostri in gladki.
Pri poliranju nisem spreminjal geometrije proženja in njenega delovanja pri speljevanju potega  Nod 
Vse površine niso bile gladke pomagal sem si z ravno pravšnjim kotom pod sončno svetlobo,vidne so bile rise oziroma sledi obdelave-brušenja prav tako težavo so imeli robovi bili so rahlo "nagriženi".... ko sem prekril površine robov med sabo in pogledal proti svetlobi je svetloba na določenih delih pokrite površine pronicala skozi...rešilo se je z počasnim "polišom" 

[Image: 20181208160511.jpg]
[Image: 20181208160444.jpg]

Na zgornjem delu mehanizma ki je tudi del prožilca igle sem ji dodal samo "poliš" na zgornji površini da sem dobil lep oster rob z lepim naleganjem in ostrino.

[Image: 20181208160602.jpg]

Na spodnjem delu se pod svetlobo opazi rahel "radius" zato ga nisem hotel spreminjati , pustil sem ga originalnega...nisem hotel spreminjati geometrije samo izboljšati obstoječe  Nod 

[Image: 20181208160527.jpg]



Po končani obdelavi sem opazil naslednjo malo težavo,ki sem jo hitro rešil......zamenjal sem vzmet prvega potega "double stage trigger" z lažjo  Happy opazil sem tudi da je glavna vzmet,ki služi za trdoto kolena pred jasnim "klik" fiksno pritrjena v svojem vijaku... Think 

[Image: 20181206151803.jpg]

...kjer je volja tam je pot pravijo  Whistle ....

[Image: 20181212181905.jpg]
[Image: 20181212181910.jpg]

..ker mi je vzmet v vodilu povzročala male težave sem ji mogel zapolirati spodnji rob da se če se vrti z vijakom lepo drsi okrog svoje osi in se ne zatika...

[Image: 20181212200810.jpg]
.....prav tako zgornja stran kjer vijak pritiska nanjo....
[Image: 20181212200751.jpg]

...vse se originalno zlije z odprtino ,skoraj ne opazno...  Thumbup

[Image: 20181212193333.jpg]

..za konec sem dodatno še malo zalepil tisto sprednjo "kajlo"ki drži ocevljen meganizem na svojem mestu v kopitu...
[Image: 20181206144533.jpg]
[Image: 20181206154059.jpg]

V prihodnje ga še zmerim in fino nastavim,kajti zdaj je popolnoma nastavljivo proženje od trdot vseh vzmeti,hoda mehanizma,prekrivanja drsno/prožilnih površin skratka vse kot mora vrhunsko proženje imet...na hitro sem ga testiral zadeva deluje in je zelo jasna "klik"  Happy

Lep pozdrav z domačih delavnic  Thumbup 

Trunkelj
Odgovori
#2
Eek :)) Clap
Odgovori
#3
Ko Trunkelj novo punco pripelje domov, jo najprej razstavi, spolira in izmeri trdoto proženja... :)

Lepo delo in lepo poročilo!
Odgovori
#4
Halo Trunkelj,ko si ravno pri Steyerju me zanima ali mogoče veš če kopito od modela SSG69 paše na model L.

LP
Odgovori
#5
Miso ; Na ta vprašanje pa ne bi znal odgovorit točno, če imata isti zaklep (SSG 69 ima zaklepne bradavuze na zadnjem delu zaklepa ) po vsej verjetnosti bi šlo,ampak kot pravim za točno pa ne bi bil prepričan ...malo razišči na spletu bo sigurno kaka slika kopito in zaklepa (spodaj in z strani) kako pridejo pritrdilni vijaki obeh modelov.

KristjanRofl Ko bi samo svoje ali tudi druge komaj čakajo ljubezen šmergla Rofl  bi mi zaupal svojo Dare  :sniper:  ... edino proženje ki je za moje pojme narejeno v nulo je od Anschutz 1907 boljšega še nisem v življenju preizkusil in nastavljal.

LpT
Odgovori
#6
(20-12-2018, 19:23)trunkelj Napisal: Miso ; Na ta vprašanje pa ne bi znal odgovorit točno, če imata isti zaklep (SSG 69 ima zaklepne bradavuze na zadnjem delu zaklepa ) po vsej verjetnosti bi šlo,ampak kot pravim za točno pa ne bi bil prepričan ...malo razišči na spletu bo sigurno kaka slika kopito in zaklepa (spodaj in z strani) kako pridejo pritrdilni vijaki obeh modelov.

KristjanRofl Ko bi samo svoje ali tudi druge komaj čakajo ljubezen šmergla Rofl  bi mi zaupal svojo Dare  :sniper:  ... edino proženje ki je za moje pojme narejeno v nulo je od Anschutz 1907 boljšega še nisem v življenju preizkusil in nastavljal.

LpT

Kar se šmergla tiče,en vic;
Je  Pepe naredil Ostržka, pa ga je poslal ven ,da bo kakšno žensko dobil.Ko pride zjutraj domov,ga Pepe vpraša,če je bilo kaj uspeha?
-Bilo,samo mi nobena ni dala,ker imam štirioglatega.
Pravi Pepe;
-Tukaj imaš šmergel,pa si naredi okroglega.
Drugi dan ga spet vpraša,če je bilo kaj uspeha?
-Bilo,samo mi brez šmergelna sploh ne pride. :-D

Je pa tale Trunkej en vesoljc,meni je dve puški spedenal v nulo,nisem ravno laik v obdelavi kovin,ampak kaj on naredi...
Odgovori
#7
Krasno, čestitke za odpirtje ene od najzanimivejših branih tem na forumu ter vse čestitke za dosedanje dosežke.
Bravo

LP
Clap Clap
Odgovori
#8
Ah eno proženje in malo poliranja pa res ne naredi z mene nekega mojstra...vem za ljudi ki so tudi na tem forumu,in so več cevi skurili pri testih/treningu kot pa na tekmah,več smodnika in krogel porabili kot jih jaz lahko nesem...naredili in še izdelujejo vse mogoče stvari in dodatke to so osebe ki so moji vzorniki od katerih se jaz učim  Bow  ....to kar se jaz učim oni skoraj pozabljajo....veselje mi je odkrivat toplo vodo  Whistle   pa da ne pozabim "Hvala za support " Thumbup

Če boste rabili kaj vprašat naj vas ne bo strah zato smo tukaj da si pomagamo ,no saj za nekatere to velja    Mrgreen 

Lepo pozdravljeni z lepimi prazniki  Beer
Trunkelj
Odgovori
#9
Sledim vse podobne aktivnosti, veliko zanimivivih  in uporabnih prispevkov za učenje sem našel do sedaj in seveda še upam da v bodoče, zato pozdravljam vse podobne domače mojstre in hvala bogu, da vas ni malo.
Se pa trudim tudi sam na kakšnem področju, praksa dela mojstra :o)


Hvala fantje za vaš trud in objave...

LP
Odgovori
#10
Pozdravljeni
Danes sem se malo poigraval z finim nastavitvam in meritvami,zadeva deluje  Slam

Prvo je bilo potrebno nastaviti vijak,ki omogoča prekrivanje drsno/prožilne površine. V originalu je luknjica zaprta z plastičnim čepom,da onemogoči prenastavljanje tovarniških nastavitev. Nastavitev je zelo občutljiva,čeprav ima vijak fini navoj je 1/8 obrata pomenila ogromno.
Zdaj ko so prožilni robovi ostri in zglajeni si lahko zelo natančno prišel do točke "limita" (Ko si bolj nahitro zaprl zaklep,se pri zaklepanju igla ni napela). 
Če sem pustil drsno/prožilni površini preveč pokriti sem čutil kako se proženje vleče in postaja trše proti jasnemu "kliku",ko si pa jih spravil čez limit pa niso držale "VARNO". Nastavil sem ga po občutku ne preveč "dolgo" in ne "prekratko" nekje v zlati sredini,da je poteg petelina bil jasen z lepim kratkim "KLIKOM"   Thumbup

[Image: img20190123205957.jpg]
[Image: img20190123210114.jpg]


...naslednji korak je bila nastavitev vzmeti,ki služi potegu sile proženja...

[Image: 20181212181910.jpg]
[Image: 20181212193333.jpg]
[Image: img20190123204814.jpg]
[Image: img20190123204824.jpg]

..minimalno kjer proženje drži "VARNO" je 170 gr (upoštevana je bila tudi rezerva -sprememba temperature 140gr+30gr = 170gr)

 [Image: img20190123204759.jpg]


..maxsimalna teža proženja,ki jo dosežem z vijakom....

[Image: img20190123205011.jpg]



..ker je proženje   "double stage trigger" in imam popolno nastavljivost vseh pomikov in trdot....je meni najbolje odgovarjalo malenkost nad 240 gr (pri 200 gramih komaj čutiš upor preden se sproži) glede na površino petelina,da imam občutek proženja in jasen "KLIK".

[Image: img20190123205023.jpg]


LYMAN je zakon  Happy 

[Image: img20190123210513.jpg]


Lep pozdrav z domačih delavnic  [Image: thumbup.gif] 

Trunkelj
Odgovori
#11
Pozdravljeni, vsi skupaj Wave 
V teh dneh za mano, sem se malo poigral z proženjem M 48 (8x57 IS) in M 56 ( 22 LR ).
Hotel sem doseči mehkejše/boljše proženje ,kar mi je tudi uspelo  Slam in sicer Zastavi M48 sem privoščil Rusan rabljeno proženje.
Pri montaži je bilo potrebno malenkost odbrusiti notranjost kopita,da se je proženje lepo usedlo na svoje mesto.
Pri montaži in testu delovanja so nastale težave : 
- proženje je bilo originalno namenjeno K 98 modelu (nemški Mauser)  in NE  M 48 ( Yugo Mauser ). 
- ker je bilo proženje rabljeno je bilo potrebno osvežit prožilne površine (izboljšati drsnost/konstantnost in prožilne robove za jasen " KLIK").
- pri analizi prožilca sem ugotovil,da "ali" je bila originalna obdelava slaba, "ali" pa je nekdo dodal svojo ljubezen poliranju malo po domače. Think 

Da ne bo pomote nobenega ne obtožujem, tudi jaz sem bil tam nekoč na začetku. Prav hitro se lahko zgodi vsakemu tudi meni,da je takoj preveč ali napačno, pri potegu diamantne pilice in vodo brusnega papirja.


Preidemo k stvari ,kot vedno analiza sestavnih delov   Think 

[Image: 1.jpg]
[Image: 2.jpg]
[Image: 3.jpg]
[Image: 4.jpg]
[Image: 5.jpg]
[Image: 6.jpg]

[Image: 8.jpg]
[Image: 9.jpg]


No zdaj pa zares  Think 

[Image: 10.jpg]

..pri poliranju drsnih površin sem uporabil 1200 in 2000 vodo brusni papir...

[Image: 11.jpg]
[Image: 12.jpg]
[Image: 13.jpg]

..robovi so gladki in ostri (pod določenim kotom sončne svetlobe se lepo vidi preliv roba,ki je jasen in raven)...

[Image: 14.jpg]
[Image: 15.jpg]

..še prožilni del udarne igle..

[Image: 16.jpg]
[Image: 17.jpg]
[Image: 18.jpg]

...ker je bila odprtina v zaklepišču malenkost manjša (2 mm) kot pri K 98, je bilo potrebno prilagoditi "jeziček" da ni prihajalo do naslanjanja na ohišje/moteno delovanje proženja...

[Image: 19.jpg]

...ko je proženje delovalo nemoteno in tekoče,sem nadaljeval in iskal piko na i, ker je bila naležna površina skoraj ravna (rob ni prišel dovolj do izraza) je prihajalo do občasnega ne jasnega "klika"  Think  . Rešil sem z malo spremembo geometrije,ki je zadoščala da je "klik" postal jasen,konstanten na pravem mestu   Happy 

[Image: 20.jpg]

...po spremembi...

[Image: 21.jpg]

..še poliš robov in površin...

[Image: 22.jpg]
[Image: 23.jpg]
[Image: 24.jpg]

...zadeva deluje z jasnim "klikom" na pravem mestu,z konstantnostjo...trenutno nastavljen na okoli 230 gramov... Mrgreen

[Image: 25.jpg]

...malo kreme za roke ne škodi jermenu,da postane mehak in prožen...

[Image: 26.jpg]

Trud se je poplačal z izdelkom  Thumbup

[Image: 27.jpg]

Pri M 56 (22 LR) sem si pomagal drugače,po domače  Think

[Image: 28.png]

Prožilne površine je bilo potrebno, temeljito s polirati do visokega sijaja in narediti ostre robove (tako na zaklepu kot na prožilcu), z 1200 in 2000 vodo brusnim papirjem.

Kot vedno,analiza sestavnih delov,  Think  nekaj dodatkov iz domače delavnice Whistle  in končna obdelava Mrgreen

... malo dodelave in možnost nastavljanja sile proženja (napetost vzmeti) in prekrivanja prožilnih površin (poteg petelina). Zadeva deluje lepo in dokaj konstantno z jasnim "klikom" (malenkost večje tolerance-vojaško proženje ),trenutno na okoli 230 gamov. Sem bil presenečen kako lepo zna delovati domača rešitev na vojaškem proženju MK puške, minimalo sem omejen na dobrih 170 gramov ampak zaradi varnosti imam raje malenkost več (prisotne so večje tolerance - vse se malo premika/vogla),zadeva deluje z nasmeškom pri tarčah  Happy .
[Image: 29.jpg]
[Image: 30.jpg]
[Image: 31.jpg]

...še domač beding z Ballistol-om...

[Image: 32.jpg]
[Image: 33.jpg]



Lepo pozdravljeni iz domačih delavnic  " Engineering / Improvments / Innovations "  Rofl 

Lp Trunkelj
Odgovori
#12
Zelo pohvalno Damjan, ala "207" Clap .
Proarmis d.o.o.
083 868 940 | 051 456 301 | 051 456 303
info@proarmis.si | www.proarmis.si
Odgovori
#13
Pozdravljeni 
V teh oblačnih dneh za mano, sem se malo poigral z proženjem Brno 2 malokaliberske puške.
Kot vedno,je bila potrebna analiza vseh premikajočih se delov proženja in udarne igle.
Opazil sem,da so bile prisotne slabe obdelave površin (sledovi rezkanja,rezanje,stružemja,robovi so bili nagriženi "kosmati" ...).
Udarna igla se je premikala v zaklepu kot bi med samo drgnil dve pile  Doh , robove je bilo potrebno zaobljiti in spolirati vse drsne površine.

[Image: img20190604185337resized.jpg]


Končni izdelek ; zaobljeni robovi in spolirane drsne površine  Mrgreen teče kot po namazanih vodilih brez vibracij.

[Image: img20190604202528resized.jpg]


Prav tako deli proženja ; 

[Image: img20190604213838resized.jpg]

[Image: img20190604213757resized.jpg]


Pri petelinu pa je bilo potrebna konkretna predelava (dodati vijak za nastavljanje prožilne površine-poteg petelina,spremeniti geometrijo prožilnega kota za bolj točno in precizno proženje).

[Image: img20190604213816resized.jpg]

[Image: img20190605101131resized.jpg]


Zabrusiti kanal za vijak,ki bo poskrbel za nastavljanje;

[Image: img20190605101146resized.jpg]

[Image: img20190605101139resized.jpg]

Dovariti za ojačitev s strani in širši "hakelj", privariti matico M3 ;

[Image: img20190605142106resized.jpg]


Obdelava in poliš površine ;

[Image: img20190605142119resized.jpg]

[Image: img20190605142136resized.jpg]

[Image: img20190605142126resized.jpg]


Prilagoditev in iskanje tolerance "sweet spot" ;

[Image: img20190605142614resized.jpg]

[Image: img20190605142610resized.jpg]


Končni izdelek po čiščenju in nastavitvi,konstantnost 8 gramov. 
Minimalna varna nastavitev z lažjo vzmetjo je 90 gramov,trenutno nastavljena na 130 gramov .

[Image: img20190605150534resized.jpg]



Lepo pozdravljeni iz domačih delavnic  " Engineering / Improvments / Innovations "  Rofl 

L.p
Trunkelj
Odgovori




Uporabnikov, ki berejo to temo: 2 Gost(ov)