Ocena teme:
  • 0 Glas(ov) - 0 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Luščenje trdo kromiranih cevi
#1
Navdušil sem se za nakup Steyr AUG puške zato sem zadevo pred nakupom malo raziskal. Na avstrijskem strelskem forumu sem prebral da ima omenjena puška težave z luščenjem trdega kroma znotraj cevi in sicer nekje 6 cm od ležišča naboja prihaja do odstopanja kroma. Ker se mi je zdelo skoraj malo verjetno, da se to dogaja pri taki znamki kot je Steyr sem zadevo med drugim preveril tudi pri njih. Dobil sem odgovor da lahko pride do luščenja trdega kroma kot posledice agresivnih smodnikov in trdih krogel. Gre za krogle z zrni iz mehkega železa. Zadevo sem preveril tudi pri avstrijskih trgovcih in eden od njih mi je povedal da pozna dva prijatlja, ki imata enake težave z AUG-ejem. Najhuje pri vsem pa je dejstvo da Steyer te napake ne priznava za upravičeno garancijo in tako menjava cevi postane strošek lastnika kar se mi zdi nedopustno. Ravno ta trgovec mi je tudi povedal da je njegov prijatelj dobil dopis od Steyer-ja da firma daje garancijo na cev samo za "pazi" 70 strelov! Prav tako pa lahko na povezavi do tega avstrijskega foruma preberete da ljudje, ki imajo podobne težave pri tej puški uporabljajo popolnoma standardno tovarniško municijo, kot je Geco, S&B itd.
Zanima me, če ima kdo omenjeno puško in kako je s cevjo pri njegovi puški. Prav tako pa me zanimajo vaša mnenja zakaj bi dejansko lahko prihajalo do tega odstopanja kroma. Sam sem razmišljal v smeri da gre morda za napake pri popuščanju cevi in so v njej prevelike napetosti in zaradi tega prihaja na delu, ki je toplotno najbolj obremenjen do pokanja kroma in s tem posledično luščenja ali pa da je v materijalu preveč napetosti kot posledica morda nepravilnega hladnega kovanja cevi...Čudi pa me tudi zakaj se raje ne poslužujejo plazemskega nitriranja cevi kjer je nanos mnogo tanjši in zagotovo ne bi bilo takih težav.
Koga zanima še povezava do foruma:
https://www.pulverdampf.com/viewtopic.ph...15#p580425
Odgovori
#2
Ob poplavi AR klonov nimas nobenega konkretnega razloga za nakup AUG, razen osebne preference (=ker mi je vsec).
Takrat pac vzames v zakup probleme ki so del puske...

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
Odgovori
#3
(03-02-2019, 14:21)Kristian Napisal: Ob poplavi AR klonov nimas nobenega konkretnega razloga za nakup AUG, razen osebne preference (=ker mi je vsec).
Takrat pac vzames v zakup probleme ki so del puske...

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Točno in ko reklamiraš priložiš reklamaciji tri škatle original nabojev  tulcev... v eni naj eden manjka se pravi 69 tulcev, pa na ti pa dokažejo da si jih ustrelu 3730 :))
Odgovori
#4
Vprašanje je bilo, če si kdo lasti omenjeno puško in kaj se dogaja z njeno cevjo ter zakaj mislite da prihaja do pojava luščenja trdega kroma. Puška mi je pač vizualno všeč ima pa tudi nekaj dobrih lastnosti kot so zanesljivo delovanje (precej podobno kalašniku) ter zaradi same zasnove tudi majhne dimenzije kljub polni dolžini cevi.
Zakaj nočem AR klonov? Zato, ker so po streljanju tako vsrani da jih je skoraj nemogoče očistiti ter zato ker mora zame biti orožje rastavljivo brez orodja (izvijači itd) kar pač amerikanci niso sposobni pri večini svojega orožja narediti.
Kaj pa menite o FN SCAR in CZ bren2 ?
Odgovori
#5
(03-02-2019, 16:47)goldi Napisal: Vprašanje je bilo, če si kdo lasti omenjeno puško in kaj se dogaja z njeno cevjo ter zakaj mislite da prihaja do pojava luščenja trdega kroma. Puška mi je pač vizualno všeč ima pa tudi nekaj dobrih lastnosti kot so zanesljivo delovanje (precej podobno kalašniku) ter zaradi same zasnove tudi majhne dimenzije kljub polni dolžini cevi.
Zakaj nočem AR klonov? Zato, ker so po streljanju tako vsrani da jih je skoraj nemogoče očistiti ter zato ker mora zame biti orožje rastavljivo brez orodja (izvijači itd) kar pač amerikanci niso sposobni pri večini svojega orožja narediti.
Kaj pa menite o FN SCAR in CZ bren2 ?

Saj so ti odgovorili ne uporabljaj agresivnih smodnikov in trdih krogel, uprašaj še enkrat pa naj ti definirajo točen odgovor kaj uporabljat Wall ne pričakuj tu odgovor ker ga nihče ne ve...

PS.  AR puške in kloni so po streljanju čist normalni, tud pod razno niso tako vsrani, da jih je nemogoče očistit... komot ustrelijo več tisoč nabojev brez čiščenja, kar ti bodo uporabniki potrdili ne vem od kje ti tak sklep.
Neki teh pušk je sigurno v Slo pred leti sem na eno montiral komp...zadnje čase se ne vidi nobene po tekmah se pravi da niso ok če jih ljudje ne uporabljajo mogoče so predrage, neprimirne za strelstvo neki je na tem ne...sicer pa če ti je ušeč kupi in mir... PRENDIS na Vrhniki ti jo zrihta. Hand
Odgovori
#6
(03-02-2019, 16:47)goldi Napisal: Vprašanje je bilo, če si kdo lasti omenjeno puško in kaj se dogaja z njeno cevjo ter zakaj mislite da prihaja do pojava luščenja trdega kroma. Puška mi je pač vizualno všeč ima pa tudi nekaj dobrih lastnosti kot so zanesljivo delovanje (precej podobno kalašniku) ter zaradi same zasnove tudi majhne dimenzije kljub polni dolžini cevi.
Zakaj nočem AR klonov? Zato, ker so po streljanju tako vsrani da jih je skoraj nemogoče očistiti ter zato ker mora zame biti orožje rastavljivo brez orodja (izvijači itd) kar pač amerikanci niso sposobni pri večini svojega orožja narediti.
Kaj pa menite o FN SCAR in CZ bren2 ?

Če ti čiščenje AR puške ne diši kot meni, je tu H&K mr223 in Proarms PAR mk3.
Sam imam prvo, ker drugo je bil problem dobit ko sem kupoval.

Lp
Odgovori
#7
Nimam izkušenj s Steyr AUG in tudi ne verjamem, da bodo izkušnje s polavtomatskimi puškami Simonova (SKS), ki imajo razen v jugoslovanskih izvedbah M59 in M59/66 kromirane cevi, kaj pomagale pri izbiri puške, ki je nsatala desetletja za SKS, pa vseeno.

Pri kromiranih ceveh SKS se po tisočih strelih začnejo luščiti iveri kroma. Sovjetski priročnik za remont SKS pušk luščenja kroma ne obravnava kot razlog za zamenjavo cevi. Če puška dosega zahtevano grupiranje (trije naboje od šitirih na 100 m v v krogu s premerom 15 cm), se cevi kljub luščenju kroma na remontu ne zamenja.

Lep pozdrav, Marko
Odgovori
#8
(03-02-2019, 17:24)jabolko Napisal:
(03-02-2019, 16:47)goldi Napisal: Zakaj nočem AR klonov? Zato, ker so po streljanju tako vsrani da jih je skoraj nemogoče očistiti ter zato ker mora zame biti orožje rastavljivo brez orodja (izvijači itd) kar pač amerikanci niso sposobni pri večini svojega orožja narediti.

PS.  AR puške in kloni so po streljanju čist normalni, tud pod razno niso tako vsrani, da jih je nemogoče očistit... komot ustrelijo več tisoč nabojev brez čiščenja, kar ti bodo uporabniki potrdili ne vem od kje ti tak sklep.

Se strinjam kar je jabolko napisal, tudi moja "ameriška" AR se lepo očisti in nikoli ni preveč umazana in kaj je zate najvažnje ob razstavljanju ne potrebujem nobenega orodja.

LP
Odgovori
#9
(03-02-2019, 19:17)Rombon Napisal: Nimam izkušenj s Steyr AUG in tudi ne verjamem, da bodo izkušnje s polavtomatskimi puškami Simonova (SKS), ki imajo razen v jugoslovanskih izvedbah M59 in M59/66 kromirane cevi, kaj pomagale pri izbiri puške, ki je nsatala desetletja za SKS, pa vseeno.

Pri kromiranih ceveh SKS se po tisočih strelih začnejo luščiti iveri kroma. Sovjetski priročnik za remont SKS pušk luščenja kroma ne obravnava kot razlog za zamenjavo cevi. Če puška dosega zahtevano grupiranje (trije naboje od šitirih na 100 m v v krogu s premerom 15 cm), se cevi kljub luščenju kroma na remontu ne zamenja.

Lep pozdrav, Marko

Hvala Marko. Tak odgovor mi še kako pomaga pri izbiri saj potrjuje dejstvo da dejansko prihaja do luščenja kroma česar pa pri svoji novi polavtomatski puški nočem. Čudi me samo da kar nekaj proizvajalcev v tem času uporablja trdo kromiranje notranjosti cevi kot zaščito proti rjavenju kljub temu da so na voljo boljše rešitve. Kolikor mi je poznano ima trdo kromirano notranjost cevi tudi izrajelski Tavor pa češki Bren itd.
Odgovori
#10
Ne gre samo za zaščito pred rjo , kromirana notranjost se je izkazala kot zelo pomemben faktor zaneslivosti full avto orožja , na mitraljezih kjer so temperature malce višje bo cev z kromirano notranjostjo zdržala precej dlje kot nitrirana polg tega je bilo manj zastojev. Glede Streliva ima Steyer prov različne krogle zelo različno 'obrabljajo' cevi .Pri obrabi cevi pri mitraljezu je pri navadnih svinčenkah 20.000 šusov nič posebnega pri bio eke monolitkah z prebojnimi zrni ista cev ne zdrži niti 5000 strelov pri dolečenih starih designih celo precej manj tako da sploh ne podajajo življenkse dobe

Nitrirana cev ker ni dodana debelina bo če je dobro narjejena bolj natančna a če je orožje zmogljivo Full avto streljanja je hard krom prva izvira.
Prehodni konus nitriran zdrži cca 50% manj kot kroman , krom ''Boeing'' postopek pa 4x dlje od nitriranega.

Steyer AUG je primarno vojaški kos proizvajalec za civiliste ne bo spreminjal obdelave cevi.Nitiranje je cenejši in enostavnejši postopek a hard krom ostaja standard za vojaško orožje.

Sam proces kromanja se stalno izboljšuje Boeing ima za miraljeze in tope doteran postopek patentiran in cevi držijo nekajrat dlje kot Nitrirane.
Odgovori
#11
Glede omenjene obrabe cevi pri uporabi streliva z bakrenim plaščem vs pobakrenim železnim plaščem je super test na linku spodaj. V .223 kalibru FMJ tovarniškega streliva pri nas najdemo tako krogle z železnim plaščem (npr. Barnaul, Sellier Bellot), kot tudi bakreno oplaščene (PPU, Geco). Zadevo se najlažje preveri z magnetom.

https://www.luckygunner.com/labs/brass-v...ased-ammo/
Odgovori
#12
(03-02-2019, 16:47)goldi Napisal: Zakaj nočem AR klonov? Zato, ker so po streljanju tako vsrani da jih je skoraj nemogoče očistiti ter zato ker mora zame biti orožje rastavljivo brez orodja (izvijači itd) kar pač amerikanci niso sposobni pri večini svojega orožja narediti.
Kaj pa menite o FN SCAR in CZ bren2 ?

Kot dolgoletni uporabnik AK sistema in sedaj uporabnik AR sistema za lov in šport ti lahko zatrdim, da AR platformi nič ne manjka, da se jo da relativno lahko čistiti in kar se redno razstavlja za čiščenje in vzdrževanje, se razstavi brez orodja.

Vsak proizvajalec in vsak model puške ima prednosti in hibe, neodvisno od sistema. AUG uporablja še nekaj vojsk poleg avstrijske in vsaj za avstralce vem, da so AUG intenzivno testirali in puške ne bi kupili, če bi bila slaba. Tudi FN Scar in CZ Bren 2 nista slabi puški a ker sta skupaj z AUG bolj eksotika, je tudi cena eksotična.

Če gledaš 'vojaško' puško, kvalitetna AR puška bistveno ne zaostaja, če sploh, za prej omenjeno trojico. Dobiš jo ceneje in jo lahko modificiraš do onemoglosti, saj nobena druga platforma nima toliko aftermarket ponudbe.

Sam vedno predlagam..puško, ki jo želiš, preizkusi, če jo le moreš (vključno z razstavljanjem in čiščenjem). Vsakomur ne paše vsaka puška, ne glede na to kako ti je všeč vizuelno in po specifikacijah. Vojak puške ne more izbirati, ti jo pa lahko.
“So I say, “Live and let live.” That’s my motto. “Live and let live.” And anyone who can’t go along with that, take him outside and shoot the motherfucker. It’s a simple philosophy, but it’s always worked in our family.”
George Carlin
Odgovori
#13
(03-02-2019, 22:45)mr.T Napisal: Ne gre samo za zaščito pred rjo , kromirana notranjost se je izkazala kot zelo pomemben faktor zaneslivosti full avto orožja , na mitraljezih kjer so temperature malce višje bo cev z kromirano notranjostjo zdržala precej dlje kot nitrirana polg tega je bilo manj zastojev. Glede Streliva ima Steyer prov različne krogle zelo različno 'obrabljajo' cevi .Pri obrabi cevi pri mitraljezu je pri navadnih svinčenkah 20.000 šusov nič posebnega pri bio eke monolitkah z prebojnimi zrni ista cev ne zdrži niti 5000 strelov pri dolečenih starih designih celo precej manj tako da sploh ne podajajo življenkse dobe

Noben mitraljez ti ne bo prebavil svinčenk, ker se bo svinec oprijel cevi in bo nastala nevarna ožina, ki ti lahko napihne cev.

Cev mitraljeza, sploh takih, ki imajo visoko kadenco (in zračno hlajenje) MG42, M53 je še najbolj odvisna od discipline strelca.

Z dvema redenikoma (2x150 nabojev) cev M53 če ne uničiš pa izrabiš, ker se bo pregrela. Če ne bo zvita, bo strošena do te mere, da mitraljez ne bo točno nosil. Če paziš na pavze, pa lahko cev M53 drži zelo zelo dolgo. Recimo 20 tisoč strelov. Več kot to pa ne bo zdržala niti hladno kovana poligonalna cev.
Odgovori
#14
Za mitraljez M53 je režim ognja po Pravilu le 150 nabojev neprekinjenega rafala, potem pa se menja cev.

Lep pozdrav, Marko
Odgovori
#15
(03-02-2019, 22:45)mr.T Napisal: Ne gre samo za zaščito pred rjo , kromirana notranjost se je izkazala kot zelo pomemben faktor zaneslivosti full avto orožja , na mitraljezih kjer so temperature malce višje bo cev z kromirano notranjostjo zdržala precej dlje kot nitrirana polg tega je bilo manj zastojev. Glede Streliva ima Steyer prov različne krogle zelo različno 'obrabljajo' cevi .Pri obrabi cevi pri mitraljezu je pri navadnih svinčenkah 20.000 šusov nič posebnega pri bio eke monolitkah z prebojnimi zrni ista cev ne zdrži niti 5000 strelov pri dolečenih starih designih celo precej manj tako da sploh ne podajajo življenkse dobe

Nitrirana cev ker ni dodana debelina bo če je dobro narjejena bolj natančna a če je orožje zmogljivo Full avto streljanja je hard krom prva izvira.
Prehodni konus nitriran zdrži cca 50% manj kot kroman , krom ''Boeing'' postopek pa 4x dlje od nitriranega.

Steyer AUG je primarno vojaški kos proizvajalec za civiliste ne bo spreminjal obdelave cevi.Nitiranje je cenejši in enostavnejši postopek a hard krom ostaja standard za vojaško orožje.

Sam proces kromanja se stalno izboljšuje Boeing ima za miraljeze in tope doteran postopek patentiran in cevi držijo nekajrat dlje kot Nitrirane.
Če se ne motim uporabljajo švicarji pri svojih SG 550 za zaščito cevi nitriranje pa pri njih verjetno denar ni težava. Je pa seveda odvisno kako kvalitetno je nek postopek obdelave narejen.
Odgovori
#16
Pri Sig 550 ,se je izkazalo ,da cevi v uporabi precej prej pobere kot se je sprva zdelo po seriji vojaških testov , eden od razlogov za nirtriranje pri švicarjih je boljša natančnost cevi 

Jugo kalaši so imeli gole rore a ne zaradi kake prednosti ampak ker očitno niso obvladal tehnologje trdega kromanja dovolj natančno.
Odgovori
#17
Meni je izkušeni puškar leta 1982 v JNA razlagal, da so se v Jugoslaviji za nekromane cevi odločili zaradi vpeljane mreže tehničnih remontnih zavodov (TRZ), ki so obvlalali menjavo cevi pehotnega orožja in se je to cenovno bolje izšlo kot uvajanje nove tehnologije. Poleg tega je imelo orožje z nekromanimi kragujevškimi cevmi manjše razsipanje od sovjetskega orožja istega tipa. Seveda pa je bilo to le mnenje polkovnega puškarja, ki pa je veliko znal in vedel.

Lep pozdrav, Marko
Odgovori
#18
(05-02-2019, 02:11)bbbbbb2011 Napisal:
(03-02-2019, 22:45)mr.T Napisal: Ne gre samo za zaščito pred rjo , kromirana notranjost se je izkazala kot zelo pomemben faktor zaneslivosti full avto orožja , na mitraljezih kjer so temperature malce višje bo cev z kromirano notranjostjo zdržala precej dlje kot nitrirana polg tega je bilo manj zastojev. Glede Streliva ima Steyer prov različne krogle zelo različno 'obrabljajo' cevi .Pri obrabi cevi pri mitraljezu je pri navadnih svinčenkah 20.000 šusov nič posebnega pri bio eke monolitkah z prebojnimi zrni ista cev ne zdrži niti 5000 strelov pri dolečenih starih designih celo precej manj tako da sploh ne podajajo življenkse dobe

Noben mitraljez ti ne bo prebavil svinčenk, ker se bo svinec oprijel cevi in bo nastala nevarna ožina, ki ti lahko napihne cev.

Cev mitraljeza, sploh takih, ki imajo visoko kadenco (in zračno hlajenje) MG42, M53 je še najbolj odvisna od discipline strelca.

Z dvema redenikoma (2x150 nabojev) cev M53 če ne uničiš pa izrabiš, ker se bo pregrela. Če ne bo zvita, bo strošena do te mere, da mitraljez ne bo točno nosil. Če paziš na pavze, pa lahko cev M53 drži zelo zelo dolgo. Recimo 20 tisoč strelov. Več kot to pa ne bo zdržala niti hladno kovana poligonalna cev.

Ni mišljena svinčenka gola ampak običajna oplaščena krogla z svinčenim jedrom brez kakih posebnih ficurjev. Dan današni dan je že kup vojaškega  streliva bio eko brez svinca ,pa taki z raznimi prebojnimi vložki ki so praktično solid krogle brez kanelur.  te so za cevi precej bolj obremenjujoče .


[Image: 0721160054a.jpg]
[Image: M80A1070616-009_zpspcyumvzr.jpg]
[Image: 7.62x51%20AP2.jpg]
Odgovori
#19
Joj joj Misteraš, poznavalec kot si ne premoreš izraza  FMJ :-D

in greš zadevo komplicirat z navadnimi svinčenkami pol pa popravljaš na
običajno oplaščeno kroglo z svinčenim jedrom brez kakih posebnih ficurjev Doh

Evo LOS 45/230 RN- FMJ rojena neki dni nazaj.


Priponke Male slike
   
Odgovori
#20
Moje mnenje je, da krogla ki je polno oplaščena in čeprav ima trdo jedro za prebojnost prav nič bolj ne uničuje cevi kot klasična, ki ima svinčeno sredico. Pri obeh je bakrena srajčka dovolj debela in mehka, da preprečuje vsak stik jedra s steno cevi  (Vsaj take, kot je na srednji sliki, ki jo je pripopal Matjaž). Lahko pa da se motim, samo laično razmišljam.
vem, da nič ne vem
www.tomasworks.com
Odgovori




Uporabnikov, ki berejo to temo: 1 Gost(ov)