Ocena teme:
  • 0 Glas(ov) - 0 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Težave z novejšimi kroglami
Zanima me če je nekdo opazil da se cca zadnjih pol leta puškovne krogle od Lapue,Hornadya (eld-m in eld-x) zlahka deformirajo pri vstavljanju v tulec? Meni matrica vtisne obroček pod vrhom krogle pri starejsih kroglah tega nikoli ni bilo, polnitev in vse ostalo delam enako.
Odgovori
99% matric nima pravih nasadil za nove krogle , nekateri proizvajalci ponujajo modificirane prav za moderne krogle ki so vedn bolj špičaste in vedno daljše. Trenutno te modifikacije ponujajo Hornady ,Redding in Whidden a so daleč od univerzalnih one size fitts all , Whidden ima naprimer bullet seatign steem praktično za vsako od teh modernih krogl a rata kar drago kupovat en kup teh vložkov . Večina matric pa ima vsenamenska nasedala ki seveda niso optimalna za nove špičaste krogle

Vsaj za silo se da vsakega malce dodelat za boljše naleganje.
https://www.youtube.com/watch?v=ZzNhy-nXxVc
Odgovori
Kolko tisti odtis dejansko pokvari natancnost krogle npr. Na 800m brezhibna vs zmučkana?
Odgovori
Tist fancy BC zaradi katerega si jo kupil je šel v veliki meri v smeti , BC krogl se realno povečuje samo na dva načina z vedno bolj ošiljeno špico in maso , Natačnost pa ?zelo vrjetno še precej bolj trpi kot sam BC saj deformacija ni 100% enakomerna.

[Image: sierrastem01.jpg]
Odgovori
Opazil sem še nekaj, te fancy mega BC krogle (Hornady eld-m ipd...) so tudi daljše, pomeni da pri enakem OALu pustijo majn prostora v tulcu za smodnik. To pomeni da imajo majnši v0, in potem na nekih 700m bodo imele bistveno majnšo hitrost kot starejše krogle, pomeni da ih bo veter bolj odnašal? Na koncu zgleda kot da so dali dreku pljusku z tem novimi dizajni in neverjetnimi BC številjkami. Ali v je v praksi obratno?
Odgovori
BC pridobitev je vseno večja od izgube hitrosti.
Odgovori
Če ti matrica deformira kroglo pomeni da imaš poleg neustreznega vložka v matrici za natikanje krogel tudi preveliko tenzijo v vratu tulca. Zamenjaj kalibrirni obroček za eno številko manjši in bo ta problem izginil.
Če nimaš matrice na obročke, no, potem veš kaj je naslednji nakup ;)

Fancy mega BC krogle so težje, zato je Vo že v štartu manjši in krivulja manj položna. Vendar je zanos vetra tudi manjši in odvisno od potreb iščeš optimum zase. Pri F-Class je vertikala nepomembna, ker streljaš na znane razdalje, pri taktikul pa iščeš kar se da položno krivuljo.
Odgovori
Kaj je to daljše?

Od riti do ogiva? Od riti do nosa? Od riti do neke imaginarne črte?

Dost novih dizajnov ima samo spremenjeno geometrijo nosa kar pomeni, da neke blazne razlike med globino vsajanja ni...

Če že hoče nekdo debatirat na nivoju kjer je BC kao pomemben faktor (sploh recimo če govorimo o razliki med reciva HH140 in HH147ELD) potem bi bilo dobro da je precizen glede tega.

Te obročki niso zarad seating stema neustrezne oblike ampak kot je rekel Kristian zarad (pre)tesnega vratu (recimo Lapua .260rem original tulci so nenormalno ozki  mislim da cca .289" ali celo manj kar je seveda sploh če še niso zarobljeni en velik drek), ker je potrebna prevelika sila.
Odgovori
6,5 mm 140gn A max,6.5mm hor.bthp, sierra 140 gn hpbt, vs 6,5mm 140gn eld-m...Ista stvar se pojavla z 7mm 180gn lapua scenar in 180gn Berger VLD hybrid. Bushinge sem tudi zamenjal v Wilsonovi matrici seating die in deformacije so bile nekoliko majnše a vseeno vidne, tudi po šmirglanju konusa nasajalnega trna... Po tvojem tonu bi rekel da si prav užaljen zaradi vprašanja in mojega komentarja.Kot da pomeni da samo izbrani lahko vprašajo?
Odgovori
Opažam da pri novejših kroglah omenjenih proizvajalcev je bakrena srajca na kroglah precej tanša ter krogle na zunaj delujejo mehkejše, to lahko recimo probaš z kleščami enakim stiskom stisni nekje staro in novo kroglo pa vidiš da so nove dosti mehkejše. Vidim da bo treba poslušat Mr.T in nabavit primerna nasajalna vodila
Odgovori
(31-05-2019, 08:31)HenrikVIII Napisal: 6,5 mm 140gn A max,6.5mm hor.bthp, sierra 140 gn hpbt, vs 6,5mm 140gn eld-m...Ista stvar se pojavla z 7mm 180gn lapua scenar in 180gn Berger VLD hybrid. Bushinge sem tudi zamenjal v Wilsonovi matrici seating die in deformacije so bile nekoliko majnše a vseeno vidne, tudi po šmirglanju konusa nasajalnega trna... Po tvojem tonu bi rekel da si prav užaljen zaradi vprašanja in mojega komentarja.Kot da pomeni da samo izbrani lahko vprašajo?

Narobe, mislil sem na Wilson resize die , in ne seatimg die...
Odgovori
pri struženju seating stema je treba biti previden; reddingov je očitno iz kar trdega materiala in mi je počil - razcvetel na začetku; sicer sem ga potem pofrezal od odzunaj in dobro opravlja funkcijo, ampak vseeno ko se lovi tisti mali kot (~15°) na stružnici, da paše na novejše ogive, se lahko pri napačnem pristopu uniči celoten vložek.

nekateri vložek zalivajo z epoksijem in vstavljajo noter dotično kroglo da dobi po njej obliko; ampak pri tem je verjetno zelo pomembno da je krogla zares ravno na vložek; drugače jo zna postrani tiščati v tulec.
Odgovori
(31-05-2019, 08:39)HenrikVIII Napisal: Opažam da pri novejših kroglah omenjenih proizvajalcev je bakrena srajca na kroglah precej tanša ter krogle na zunaj delujejo mehkejše, to lahko recimo probaš z kleščami enakim stiskom  stisni nekje staro in novo kroglo pa vidiš da so nove dosti mehkejše. Vidim da bo treba poslušat Mr.T in nabavit primerna nasajalna vodila

V long range strelstvu so stvari zelo eksaktne. Če loviš drugo decimalko BC, ne moreš v isti sapi uporabljati stavkov kot so "delujejo mehkejše.." in "enak stisk s kleščami..."
Če obroček v matrici spremeniš iz na primer .290'' na .289'' in dejansko vidiš razliko glede na silo nasajanja krogel je vprašanje na mestu kje tiči problem. Tak problem se ne bo rešil s tem da "občutiš" razliko ko kroglo stiskaš. 

Vprašanje zakaj je sila nasajanja pri istem tulcu različna med Hornady in Lapua ima zelo eksakten odgovor. Izmeriš premere krogel z mikrometrom in vidiš da imajo ameriške krogle za par stotink mm manjši premer. Očitno dovolj da se pozna...
Odgovori
Užaljen?!

Ne samo če želiš debato na nivoju potem piši na nivoju.  Ker pa vidim da uporabljaš pri strelstvu mere kot ti je že Kristian povedal pa mislim da je tvoje vprašanje povsem brezveze, ker je tisti obroček na kugli še najmanjši tvoj problem.

Point, ki ga delam je, da imaš tu izbiro kaj boš:

- strelec, ki meri s kleščami debelino plaščka krogle in to potem piše po forumu in je užaljen ker ga ne jemljejo resno
- strelec, ki se posveti zadevi in predvsem sebi, se načita in izobrazi do nekega nivoja (ki niti ni tako zelo grozen samo dve tri knjige preberes) in potem zna vprašati in ga tudi drugi jemljejo kot nekoga s katerim je debata možna

S predstavniki prvih se lahko samo zajebavaš in jim odgovarjaš na njihov način z drugimi se da pa vse zmenit in na kraju profitiramo vsi, ker te drugi hodijo na treninge, te drugi poslušajo te drugi nato nimajo težav s "debelino plaščka". Je pa žalostno da je teh drugih v Sloveniji manj kot 50....

Kaj boš pa kje je pa čisto tvoja izbira...
Odgovori
Manjša tenzija vratu sicer ''zmanjša'' te težave a osnovni problem je še vedno seating steem saj se težave pojavljajo folku tudi pri minimalni tenziji predvsem pa se ne pojavljajo na starejših designih krogel, ki so malce bolj tumpaste.

Materiali v matricah so ponavadi poboljšani tako ,da so čim bolj površinsko trdi ,lažje kot stružit je zadevo brusit in polirat.
Odgovori
Jaz sem Hornady Neck Size matrico zamenjal za LEE Collet Necksizing. S to sem lahko nastavil notranji premer na vratu tulca tolk, da ni vec tega roba na Hornady krogli, krogla pa se vedno solidno lezi v tulcu.

Ima pa Hornady tudi stem za nove krogle. Bom kupil.. 1x
www.sdpolicist.com | Proarmis d.o.o. Trgovina za strelce in lovce
Odgovori
Neck sizing je tudi v F Clasi počasi a vztrajno šel iz uporabe...

https://www.youtube.com/watch?v=lLG2kSrD40g
Odgovori
(31-05-2019, 10:17)Mato Napisal: Užaljen?!

Ne samo če želiš debato na nivoju potem piši na nivoju.  Ker pa vidim da uporabljaš pri strelstvu mere kot ti je že Kristian povedal pa mislim da je tvoje vprašanje povsem brezveze, ker je tisti obroček na kugli še najmanjši tvoj problem.

Point, ki ga delam je, da imaš tu izbiro kaj boš:

- strelec, ki meri s kleščami debelino plaščka krogle in to potem piše po forumu in je užaljen ker ga ne jemljejo resno
- strelec, ki se posveti zadevi in predvsem sebi, se načita in izobrazi do nekega nivoja (ki niti ni tako zelo grozen samo dve tri knjige preberes) in potem zna vprašati in ga tudi drugi jemljejo kot nekoga s katerim je debata možna

S predstavniki prvih se lahko samo zajebavaš in jim odgovarjaš na njihov način z drugimi se da pa vse zmenit in na kraju profitiramo vsi, ker te drugi hodijo na treninge, te drugi poslušajo te drugi nato nimajo težav s "debelino plaščka". Je pa žalostno da je teh drugih v Sloveniji manj kot 50....

Kaj boš pa kje je pa čisto tvoja izbira...
Ne merim z kleščmi, to je bil laičen primer kako se lahko prepričaš na mah o razliki v trdoti samih krogl brez nekih pripomočkov... Vzrok za odtis na krogli je tudi v debelini plašča sploh ker sem uporabljal več različnih bushingov. Edino kar mi je žal da včasih zastavim vprašanje na forumu in ne preko zasebnega kanala človeku ki ve največ o zadevah in mi je dodatno zadovoljstvo prebrat pameten odgovor brez osornosti ... Prosim moderatorje za izbris celotne teme. Hvala
Odgovori
Zakaj bi brisali...men je zanimivo  :))
Odgovori
(31-05-2019, 10:50)Kristian Napisal: Neck sizing je tudi v F Clasi počasi a vztrajno šel iz uporabe...

https://www.youtube.com/watch?v=lLG2kSrD40g

Necksizing je totalna bedarija za karkoli razen benchrest 100-300 kjer reloadajo kar na strelišču in jim je sizanje z wilson matricami najenostavnejše ,poleg tega fantje skrbno mažejo bradavice zaklepa da lažje zapirajo zaklepe . Vsi ostali pa pri neck sizanem patronu slej kot prej začnejo potiskat rame nazaj z zaklepom ,kar seveda ni naloga zaklepa prav tako ni kakih pridobitev v življenski dobi čavre ,kvalitetne lapua čavre v primerni ležiščih brez težav zdržijo 20+ reloadov . Na koncu pa tudi pri neck sizanju rabiš še kak body die ali FL matrico da malce resizaš čavre na pravo dolžino headspace.

Tako približno zgleda komplet za reloading ki ga Benchresterji imajo seboj na strelišču in ponovno polnejo stalno istih 10 čavr.
[Image: DSCN7425-384.JPG]

Case gauge je eden najbolj uporabnih dodatkov pri nastavitvi matric , saj z uporabo le te lahko fino nastaviš koliko naj matrica siza čavro ,meritev z šubler nastavkom sicer deluje ok a šubler sploh kitajc za 5 eur v ne veščih rokah ni vedno dovolj natančen inštrument ,saj se ga brez težćav posili v desetinko. Majstri svoje šublerje poznajo z občutkom tako da vejo koliko pritiska predno se zlaže.

Večina case gaug ima tako zarezan go in zgoraj no go  headspace , tu je ocena bolj na augenmas ,z naskokom najboljša Whidden case gauge ki ima gravirane številčnico z go in no go oznako ter markerji po colski tisočinki tako je meritev instant in brez dodatnega merilnega orodja
[Image: s-l300.jpg] [img=300x198.4499969482422]https://www.whiddengunworks.com/wp-content/uploads/2014/10/case_gauge.jpg[/img]
Odgovori

Uporabnikov, ki berejo to temo: 1 Gost(ov)