Ocena teme:
  • 1 Glas(ov) - 1 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MK strelivo -temperaturna stabilnost
#1
Standardnim izgovorom dodajamo nove  Rofl Rolleyes




Včerajšni PP22 ,temperatura je bila cca 30°C  a pogosto je bilo strelivo zaradi sonca precej bolj vroče  glede na občutek površinsko cca 60° a vrjetno do takrat ko naboj v puški vseno ni računat na dosti več kot zunanjo temperaturo saj se v stavljen v magazine ima čas ohladit. Bo pa vsekakor zanmivo zmerit lot streliva pri različnih temperaturah in vidt koliko se spreminja MV .
Odgovori
#2
Zagotovo je razlika v hitrosti pri strelivu pozimi pri 0 ali pa -10c in pa zdaj ko no soncu doseze 40-50c. Čas izgorevanja smodnika bo veliko krajši, ker se molekule v smodniku že kar lepo gibljejo.
Kar nekaj knjig govori o vplivu temperature na pirotehnicno/eksplozivno zmes. Morda celo najdem clanek in ga prilepim.
Odgovori
#3
Pravzaprav so kar hude razlike. Zanimivo branje zelim :)

https://www.google.com/url?sa=t&source=w...9XrBKNCv0d
Odgovori
#4
(09-06-2019, 19:45)zan89 Napisal: Zagotovo je razlika v hitrosti pri strelivu pozimi pri 0 ali pa -10c in pa zdaj ko no soncu doseze 40-50c. Čas izgorevanja smodnika bo veliko krajši, ker se molekule v smodniku že kar lepo gibljejo.
Kar nekaj knjig govori o vplivu temperature na pirotehnicno/eksplozivno zmes. Morda celo najdem clanek in ga prilepim.

LOVEX 32 napolnjen v devetki da pozimi pri minus temperaturah faktor 130...poleti na vročini isti naboj komaj ali ne doseže faktor 125 preizkušeno z strani več uporabnikov Hand
Odgovori
#5
Najbrž ima to opraviti s tem da je dimenzija cevi ohlajena na -10 manjša kot pri +30 in morda s tem dobiš boljše tesnenje in zato višjo hitrost. Zgolj morda..
Odgovori
#6
razlika je očitna, potem ko je že na 70m tarči letelo preko je bilo treba elevacije zmanjšat za cca 0,3mil. Vsi smodniki so temperaturno občuljtivi, eni bolj drugi manj, vsem pa z višanjem temperature raste tlak in posledično hitrost krogle...
Odgovori
#7
Ker MK do sedaj ni bil toliko uporabljan za večje razdalje je teh meritev malce manj zdaj jih redno 'sprehajamo' preko 200m  kjer se odstopanja krepko poznajo, tako da bom začel zdaj večkrat merit hitrosti in temperature, tako kot za VK strelivo , kjer se je Kristianu za .284win in .284Shehane ,6.5Creedmoor in .223Rem , RS60 nabralo 4 leta meritev od 0 do preko 30°C ,gole ter HBN obdelane krogle in cevi v različnih fazah življenske dobe in stanja čiščenja.

Zanimivo bo vidt kaj se dogaja MK ima namreč kar nekaj specifik , čavra je napol prazna in maža katere konsistenca se spreminaj z temperaturo
Odgovori
#8
Včeraj sem naredil test(neuspešen). 
Izmeril hitrost streliva na sobni temperaturi, polnil sem jih posamezno se in kar da hitro ustrelil ko je bil enkrat v topli cevi. Nekaj komadov sem jih dal za 1 uro na sonce s črno podlago. Pri teh sem hotel izmerit hitrost pa ravno v tem momentu kronografu nekaj ni dišalo delat, tako da sem ostal brez meritev. Grupa ni bila na 50m(45) nič višja kot sem pričakoval da bo. Naslednjič ponovim test z ohlajenimi na -temperaturo(iz zmrzivalnika), sobno in pa s tistimi iz sonca.
Odgovori
#9
Na 45 m je je vrjetno raztros streliva večji kot pričakovana sprememba višine zaradi temperature , v vsakem primeru pa bo hitrost tist podatek ki bo podal tudi spremembe krivulj leta.
Odgovori
#10
(11-06-2019, 06:24)zan89 Napisal: ... Naslednjič ponovim test z ohlajenimi na -temperaturo(iz zmrzivalnika)...

Pazi, ker živila iz zmrzovalnika je treba odmrznit, preden jih termično obdelamo... ;)
Pri negativni oceni ugleda, prosim za komentar, ker bom drugače sklepal, da gre za čisto zlobo  Mrgreen
Odgovori
#11
Zato ne kuham, ker po poklicu pirotehnik, ne znam z ognjem zmerno. Pri meni vse zelo agresivno zgori oz. eksplodira  Mrgreen
Odgovori
#12
žan, pri vseh takih rabotah je edina merodajna vrednost hitrost krogle v odvisnosti od temperature.
Pusti patron na soncu in se skoraj upam stavit da bo hitrost bližje 340m/s kot pa 325m/s kolikor je standardna hitrost za SK Rifle Match. Seveda bom pomeril tudi sam...
Odgovori
#13
(11-06-2019, 19:31)Kristian Napisal: žan, pri vseh takih rabotah je edina merodajna vrednost hitrost krogle v odvisnosti od temperature.
Pusti patron na soncu in se skoraj upam stavit da bo hitrost bližje 340m/s kot pa 325m/s kolikor je standardna hitrost za SK Rifle Match. Seveda bom pomeril tudi sam...

Dobr da si napisal "in se skori upam stavit"  :)) Hand
Odgovori
#14
Ja na žalost nisem uspel izmerit hitrosti, sam sem prepričan da je bila hitrost višja. Razmišljal sem tudi, da bi jih pogrel na 50-60 stopinj z industrijskim fenom.
Odgovori
#15
(11-06-2019, 21:08)jabolko Napisal: Dobr da si napisal "in se skori upam stavit"  :)) Hand

Meteorolog nikoli ne napiše kaj bo ampak kaj naj bi bilo ;)
Odgovori
#16
(11-06-2019, 21:22)zan89 Napisal: Ja na žalost nisem uspel izmerit hitrosti, sam sem prepričan da je bila hitrost višja. Razmišljal sem tudi, da bi jih pogrel na 50-60 stopinj z industrijskim fenom.

kuhinjska pečica ! to je po mojem še najbolj natančno glede temperatur. če imaš pa prenosno za na strelišče postavit in kuhat pa si itq zmagal :-D
Odgovori
#17
Glede na vreme bi se držal naravnega gretja ,saj ne bi smelo biti problem doseč temperatur.

Sam bom z testi počakal par tednov da dobim SK Long Range Match  ,ki ga bom potem do nadaljnega uporabljal . Tako d abodo podatki kar se da relevantini za lastno rabo.
Odgovori
#18
(11-06-2019, 06:24)zan89 Napisal: Včeraj sem naredil test(neuspešen). 
Izmeril hitrost streliva na sobni temperaturi, polnil sem jih posamezno se in kar da hitro ustrelil ko je bil enkrat v topli cevi. Nekaj komadov sem jih dal za 1 uro na sonce s črno podlago. Pri teh sem hotel izmerit hitrost pa ravno v tem momentu kronografu nekaj ni dišalo delat, tako da sem ostal brez meritev. Grupa ni bila na 50m(45) nič višja kot sem pričakoval da bo. Naslednjič ponovim test z ohlajenimi na -temperaturo(iz zmrzivalnika), sobno in pa s tistimi iz sonca.

Počasi mojster s tistimi iz zmrzovalnika.

Kot znalec za računalniško opremo ti lahko *zagotovim*, če imaš kovinsko stvar v avtu čez noč zunaj na -5, pa to prineseš notri na +22, se bo na drugi strani pojavil kondenz. Recimo znotraj računalnika, znotraj diska, na matični plošči.

Morda v .22 ni toliko zraka, morda pa je, kaj pa vem.

Ti bi šel še huje, iz zmrzovalnika bi to vlačil (-18 do -36). To sigurno ni korekten test.

Na zelo hladnih površinah vlaga kondenzira od sosednjega zraka. Ampak, če bi to hotel testirati, pojdi na Aljasko, ter potegni naboje zaradi mene iz hladilnika. To pa bi bil korekten test. Puška bi morala biti seveda tudi hladna.
Odgovori
#19
(12-06-2019, 13:04)bbbbbb2011 Napisal: pojavil kondenz... znotraj diska...

to pa močno dvomim...
Odgovori
#20
Bb.. vem da ni realno, gre se za to da bi poizkusil dve skrajnosti in opazoval kaj se dogaja. Tisti kondenz mislim da nebi smela biti ovira pri orožju.
Odgovori




Uporabnikov, ki berejo to temo: 2 Gost(ov)