Ocena teme:
  • 0 Glas(ov) - 0 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Postopek za pridobitev orožja začetnika
#1
Pozdravljeni
Zanima me kakšen je celoten postopek za pridobitev vseh listin in nakup kratkocevnega orožja za osebno varnost . Sem pohodnik, gobar, zeliščar .....skratka veliko časa preživim sam v naravi ,zato me sedaj ko se je populacija zveri zelo povečala razmišljam o nabavi orožja .Sem že srečal medveda na varni razdalji......... in se pravočasno umaknil ! V forumu je veliko zapisanega ,mene pa zanima konkretno v mojem primeru . Ali imam pravico do varovalnega orožja ? Kako nabaviti in kakšno orožje ? Sem polnoletni upokojenec iz MB . 

Lep pozdrav 
Branislav
#2
Merila za izdajo dovoljenja za nošenje orožja za varnost so v Sloveniji zelo ostra in močno dvomim, da ti bodo na podalgi opisane ogroženosti izdali orožni list za varnostno orožje. Če nisi lovec je vsako drugo nošenje orožja, pripravljenega za strel, po gozdu v nasprotju z zakonom.

Kar pa se tiče ogroženosti pa so statistike jasne: če ne hodiš v gozd s psom, ki napade medveda, potem pa zbeži k tebi in ti nakoplje zverino na vrat, je verjetnost, da te bo medved napadel, precej manjša od verjetnosti, da se ti bo zgodila nesreča zaradi neprevidnega rokovanja z orožjem.

Lep pozdrav, Marko
#3
V konkretnem primeru ti nihče ne bo izdal dovoljenje za nošenje orožja za obrambo pred zvermi... no edino če se prav pišeš, kar pa dvomim, ker potem vprašanje ne bi bilo potrebno.
#4
@Branislav
Če se bojiš medveda, se raje drži asfalta in šanka ... ;)
Pri negativni oceni ugleda, prosim za komentar, ker bom drugače sklepal, da gre za čisto zlobo  Mrgreen
#5
(14-06-2019, 15:52)Branislav Napisal: Pozdravljeni
Zanima me kakšen je celoten postopek za pridobitev vseh listin in nakup kratkocevnega orožja za osebno varnost . Sem pohodnik, gobar, zeliščar .....skratka veliko časa preživim sam v naravi ,zato me sedaj ko se je populacija zveri zelo povečala razmišljam o nabavi orožja .Sem že srečal medveda na varni razdalji......... in se pravočasno umaknil ! V forumu je veliko zapisanega ,mene pa zanima konkretno v mojem primeru . Ali imam pravico do varovalnega orožja ? Kako nabaviti in kakšno orožje ? Sem polnoletni upokojenec iz MB . 

Lep pozdrav 
Branislav

Pa se v navalu panike, ga nebi zadel... :D 

Ce se hoces pocutiti varnega, kupi raje Pepper Spray za grizlije :D S tem se bos sigurno boljse ubranu proti medotu, ce bo sel proti tebi.

https://www.amazon.com/Guard-Alaska-Spra...B07Q4FN5LQ
#6
Ne boj se medveda, niti volka, boj se klopa!
#7
(14-06-2019, 17:53)357 Napisal: @Branislav
Če se bojiš medveda, se raje drži asfalta in šanka ... ;)

 Prijatelj ti si babo najdi ,pa ne boš rabil viseti za šankom . Clap

(14-06-2019, 17:53)357 Napisal: @Branislav
Če se bojiš medveda, se raje drži asfalta in šanka ... ;)

 Prijatelj ti si babo najdi ,pa ne boš rabil viseti za šankom . [Image: clap.gif]
#8
Pozdravljeni ! 
Moram se še enkrat oglasiti ,saj vidim,da ste sami jagri na forumu ,ni nekoga ,ki se spozna na predpise in zakonodajo. Moja pričakovanja so bila žal prevelika .
Hvala za pomoč ! 

Branislav
#9
(14-06-2019, 15:52)Branislav Napisal: ... Sem polnoletni upokojenec .....
Ne verjamem. :-D
Pri negativni oceni ugleda, prosim za komentar, ker bom drugače sklepal, da gre za čisto zlobo  Mrgreen
#10
Morda ne bi škodilo če bi si ogledal kakšen dokumentarec od Steva Irwina ki je žal pokojni Idea
#11
V zakonodaji ni konkretnih primerov, kdaj komu odobrijo vlogo za varnostno orožje. Piše, da je do njega upravičen tisti, ki "dokaže, da je njegova osebna varnost ogrožena v tolikšni meri, da bi za zagotovitev le-te potreboval varnostno orožje." Garantiram, da nikjer v ZOro (in pripadajočemu pravilniku) niso omenjeni gobarji in medvedi. Rombon in dani_79 sta vam lepo povedala, da je verjetnost, da vam odobrijo na podlagi tega argumenta, zanemarljiva. Lahko pa poskusite.

Pa ne Steve Irwin (R.I.P. legenda), on bi se ruval z medvedom in preostalo nevarno favno naših gozdov :))
#12
Za medveda :https://kostevc.si/prosti-cas-in-razno/solzivci-solzivec-za/solzivec-proti-napadu-medveda-sabre-medved-sabrered-fbad-06-eu.html

Varno za  vas in ostale zeliščarje, pa brez zamere.
Z
#13
(14-06-2019, 15:52)Branislav Napisal: Pozdravljeni
Zanima me kakšen je celoten postopek za pridobitev vseh listin in nakup kratkocevnega orožja za osebno varnost . Sem pohodnik, gobar, zeliščar .....skratka veliko časa preživim sam v naravi ,zato me sedaj ko se je populacija zveri zelo povečala razmišljam o nabavi orožja .Sem že srečal medveda na varni razdalji......... in se pravočasno umaknil ! V forumu je veliko zapisanega ,mene pa zanima konkretno v mojem primeru . Ali imam pravico do varovalnega orožja ? Kako nabaviti in kakšno orožje ? Sem polnoletni upokojenec iz MB . 

Lep pozdrav 
Branislav

Najprej morate napraviti vse obveznosti, to je v prvi vrsti izpit iz varnega rokovanja z orožjem. Potem pa še zdravniški pregled. Ko boste to uspešno opravili imate možnost da zaprosite za Varnostno orožje na UE.

Da vam ga bo UE odobrila je zelo mala možnost. Varnostno orožje se odobri le v primeru, ko je ogroženo človeško življenje pri opravilih, ki jih človek mora početi (služba, nakup hrane, vrtec ...). Seveda pa so hobiji izvzeti in vam ga za nabiranje gob ne bodo dali (bodo rekli, pač ostanite doma). Poznam primer, ko so policaju grozili z umorom, je varnostno orožje dobil le za čas dokler niso polovili vse nepridiprave, potem so mu ga odvzeli.
#14
(14-06-2019, 19:44)Branislav Napisal: Pozdravljeni ! 
Moram se še enkrat oglasiti ,saj vidim,da ste sami jagri na forumu ,ni nekoga ,ki se spozna na predpise in zakonodajo. Moja pričakovanja so bila žal prevelika .
Hvala za pomoč ! 

Branislav

Sulica je dokaj v redu obramba.
#15
Če te skrbijo medvedi, je sprej proti medvedom veliko bolj učinkovito sredstvo kot vsako orožje.

Američani si precej dela dajo s tem in praktično karkoli prebereš v tej smeri je zaključek isti. Sprej je boljši ker na kratko razdaljo lažje "zadaneš" + takoj prekine napad medveda. Če na medveda streljaš z revolverjem ali pištolo je možnost, da ne boš zadel večja + tudi če boš zadel lahko medved skoči nate in te zmaliči preden zaradi rane pogine/omaga..

Kar se tiče zakonodaje je bilo vse že povedano. Če narediš tečaj za varno rokovanje z orožjem in zdravniški pregled lahko sicer zaprosiš za varnostno orožje zaradi ogroženosti. Ampak glede na razlog ogroženosti, ki ga navajaš, je več kot 99% možnost, da ti OL za varnost ne bodo dali.
#16
Strah pred medvedom ima interno logiko, vendar pa ne zdrži zunanje presoje. Verjetnost, da bi se karkoli zgodilo ob srečanju z medvedom seveda je, vendar je le-ta po moji oceni zanemarljivo majhna. Najboljše varovalo proti medvedu je verjetno glasna hoja, govor... Najslabša prognoza pa, kot je nekdo že zapisal bolj na vrhu, ko te spremlja pes, ki ni pod nadzorom.

Nekaj je bilo o tem zapisanega že tule: https://www.strelec.si/forum/thread-23057.html
#17
(15-06-2019, 13:31)romunov Napisal: Strah pred medvedom ima interno logiko, vendar pa ne zdrži zunanje presoje. Verjetnost, da bi se karkoli zgodilo ob srečanju z medvedom seveda je, vendar je le-ta po moji oceni zanemarljivo majhna. Najboljše varovalo proti medvedu je verjetno glasna hoja, govor... Najslabša prognoza pa, kot je nekdo že zapisal bolj na vrhu, ko te spremlja pes, ki ni pod nadzorom.

Nekaj je bilo o tem zapisanega že tule: https://www.strelec.si/forum/thread-23057.html

[Image: grizzly_bear_warning_sign.jpg]
#18
(15-06-2019, 13:31)romunov Napisal: Strah pred medvedom ima interno logiko, vendar pa ne zdrži zunanje presoje. Verjetnost, da bi se karkoli zgodilo ob srečanju z medvedom seveda je, vendar je le-ta po moji oceni zanemarljivo majhna. Najboljše varovalo proti medvedu je verjetno glasna hoja, govor... Najslabša prognoza pa, kot je nekdo že zapisal bolj na vrhu, ko te spremlja pes, ki ni pod nadzorom.

Nekaj je bilo o tem zapisanega že tule: https://www.strelec.si/forum/thread-23057.html

Vsak strah ima interno logiko in je prestrašenemu bistveno večji kot nekomu drugemu.

Tudi lovec ne more kar tako trogati okrog orožje v gozdu, ki je znotraj lovišča druge lovske družine, če ni bil povabljen s strani te lovske družine.

Potem gre upoštevati, da je medved tako velika zver, da ga načeloma ustavi le dolgocevno strelno orožje velikega kalibra ali močno kratkocevno orožje. Torej je treba imeti pri sebi puško ali kak manjši ročni top .357/.44 ali več.

Gospod, ki je odprl temo, lahko pridobi dovoljenje za posest takšnega orožja ali orožno listino za šport, če bo izpolnil zakonsko določene pogoje. Orožno listino za varnost bo težko dobil, lahko pa poskusi, sicer ne bo izvedel ali je to možno za tak primer. Z dovoljenjem za posest ali orožno listino za šport strelnega orožja sicer ne bo mogel nositi za lastno varnost, lahko ga pa prenaša.

Ali mu bo to pomagalo naj oceni sam. Podana statistika kaže, da prej ne kot ja a bi šlo tudi videti kakšni so bili posamezni primeri bližnjih srečanj z medvedi. Strinjam se, da je za ljudi, ki niso vešči orožja bolje, če nimajo opravka z njim a se mi zdi čudno, da tako zviška nastopamo proti nekomu, ki ni del strelske srenje, ob kakšni drugi priliki pa bi nekateri najraje videli, če bi avtomatsko strelno orožje prodajali v trafikah, ob predložitvi mesečne karte za javni prevoz. Če si gospod želijo .50 AE Desert Eagla in so ga pripravljeni uporabljati na lastno odgovornost in za to izpolnijo vse zakonske pogoje, kdo sem jaz, da bom sodil ali je to prav ali ne, saj so o tem že odločili ustrezni državni organi.
“So I say, “Live and let live.” That’s my motto. “Live and let live.” And anyone who can’t go along with that, take him outside and shoot the motherfucker. It’s a simple philosophy, but it’s always worked in our family.”
George Carlin
#19
(14-06-2019, 20:30)jmlinar5 Napisal:
(14-06-2019, 15:52)Branislav Napisal: Pozdravljeni
Zanima me kakšen je celoten postopek za pridobitev vseh listin in nakup kratkocevnega orožja za osebno varnost . Sem pohodnik, gobar, zeliščar .....skratka veliko časa preživim sam v naravi ,zato me sedaj ko se je populacija zveri zelo povečala razmišljam o nabavi orožja .Sem že srečal medveda na varni razdalji......... in se pravočasno umaknil ! V forumu je veliko zapisanega ,mene pa zanima konkretno v mojem primeru . Ali imam pravico do varovalnega orožja ? Kako nabaviti in kakšno orožje ? Sem polnoletni upokojenec iz MB . 

Lep pozdrav 
Branislav

Najprej morate napraviti vse obveznosti, to je v prvi vrsti izpit iz varnega rokovanja z orožjem. Potem pa še zdravniški pregled. Ko boste to uspešno opravili imate možnost da zaprosite za Varnostno orožje na UE.

Da vam ga bo UE odobrila je zelo mala možnost. Varnostno orožje se odobri le v primeru, ko je ogroženo človeško življenje pri opravilih, ki jih človek mora početi (služba, nakup hrane, vrtec ...). Seveda pa so hobiji izvzeti in vam ga za nabiranje gob ne bodo dali (bodo rekli, pač ostanite doma). Poznam primer, ko so policaju grozili z umorom, je varnostno orožje dobil le za čas dokler niso polovili vse nepridiprave, potem so mu ga odvzeli.

 Ne ko je ogroženo...ko je že bilo ogroženo in si preživu  :))
#20
saj je že enkrat medveda videl to je to, ostali smo pa tak jagri... mogoče je pa samo problem v sestavi zelišč (no ali pa gob) pa so pol oči velike pa strah itd. no kot so že drugi omenili zakon lepo določa pogoje, najboljše da vse opraviš in zaprosiš pa nam jagrom potem javiš kako so odločili.




Uporabnikov, ki berejo to temo: 2 Gost(ov)