Ocena teme:
  • 0 Glas(ov) - 0 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Medvedje in učinkovitost kratkocevk pri odvračanju teh zverin
#81
Ubio medvjeda sjekirom

https://youtu.be/FRdzf3lGD-E
Odgovori
#82
(01-08-2019, 13:00)matjaz43 Napisal: Milans, če uspeš dokazati, da je bilo dejanje storjeno v skrajni sili, silobranu,... da se brez uporabe strelnega orožja ne bi mogel ubraniti, potem bi ti priletel prekršek glede nošenja orožja. Če pa je bil krivolov, potem pa imaš kazenske sankcije nanizane v KZ.

Pa poleg prekrška glede nošenja orožja zraven še nezanesljivost in poziv iz UE, da vrneš železje.
Odgovori
#83
Tudi tako se lahko konča nošenje/posest športnega orožja zaradi strahu pred Brundoti:


3.2 Pooblastila lovskega čuvaja

 Pooblastila lovskega čuvaja so našteta oziroma določena v 73. členu ZDLov (2004) in sicer v dveh odstavkih.
 Zaradi preglednosti in kasnejše obrazložitve jih navajamo v nadaljevanju: 
Lovski čuvaj je med opravljanjem službe pooblaščen da: 
1. osebe, ki so kršile ali nameravajo kršiti določila ZDLov (2004) ustaviti, preveriti njihovo istovetnost ter o kršitvah obvestiti upravljavca, lovskega inšpektorja, po potrebi pa tudi pristojni organ za notranje zadeve 
2. osebam, ki se nahajajo z orožjem oziroma lovskimi pripravami v LPN ali lovišču in nimajo pravice udejstvovanja v lovu, začasno odvzame orožje ali lovske priprave ter osebe privede in odvzete predmete izroči pristojnemu organu za notranje zadeve
 3. v primeru, ko obstajajo razlogi za sum, da so dokazi o kršitvah določil ZDLov (2004) skriti v vozilih ali prtljagi, zahteva za njihovo izročitev in obvesti pristojni organ za



Lp, Andrej Lukanovic
Odgovori
#84
Čudne predstave imate nekateri. Sam iščem z psom ranjeno divjad. Prašič je kar napadalen in sem imel že več primerov napada. Vedno uporabljam samo revolver ker je puška v goščavi kamor se prašič vedno zateče neuporabna. Imam 357 in zgodilo se je, da sem ga z prvim strelom prestrelil za plečko. Samo obrnil se je in napadel. V praproti in robidi sem videl le premikanje zelenja zato sem prehitro oddal še 4 strele brez haska. Takrat je bil že pri meni in z zadnjim nabojem sem ga ležeč na tleh zadel v glavo tako, da je padel poleg mene. 
Pri divjadi igra veliko vlogo adrenalin. Treba je imeti orožje z veliko zaustavno močjo (kot je že nekdo tukaj omenil). Po tej izkušnji sem svetoval sinu nakup močnejšega revolverja. Američani trdijo, da je v takšnih primerih najboljši kaliber puške 45-70, revolver pa Casul 454. Z tem je na večjo razdaljo pokončal jelena, ki sta ga psa ustavila in več druge divjadi (teleta, muflone, srnjad). Z mehanskimi merki (optično vlakno) in naslonom se zadane pločevinka piva do 50m. Z daljnogledom iz naslona se pa kosa  z povprečnim lovcem z puško na 100m.
Ker sam polnim sem dolgo iskal ustrezne krogle.  Našel sem hornady 300 grain XTP. Pa spet je zadeva zakomplicirana. Isto kroglo delajo za 45 in 454. Vendar je trdota različna in se odpira pri različnih hitrostih.
Odgovori
#85
Ker je cas kislih kumaric in ker mam lih cajt in ker so napisana pooblastila lovskega cuvaja... kako pa to izgleda v praksi?

Recimo lovski cuvaj Joze vidi neznano osebo za katero se mu zdi da v hlacah skriva nekaj velikega. Ker je bral te strani mu si e v glavo ideja "glej ga vraga, ziher ma za pa in po pol stegna zatlacen revolver 454 casull z bull barrel cevjo"

Joze rece "stoj! daj orozje" oboroz...pardon, obdarjeni gobar pa rece "odjebi".

Joze bo ze obvestil policijo ampak doticni ne misli cakat niti se ne misli identificirat nekemu lokalnemu joklnu.
Kaj pa sedaj?
Bo Joze snel svojo bokarico in rekel "stoj ali streljam!" S cimer se odpre cel novi pekel pravne nadloge, saj v nalogah lovskega cuvaja nisem videl pooblastil za pridrzanje z groznjo orozja. Kaj pa ce xy se zmeraj nose obstati, ima joze licenco 007 oz da strelja potem pa vprasa? A mora biti prvi strel opozorilni...ker potem ima problem z enostrelko in mu jo bo nekdo zatlacil v saj estekam medtem ko tlaci notr nov naboj...

Malo nakladam in se zafrkavam ampak kako to poteka v praksi?

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
Odgovori
#86
Nič bat Kristian. Ti kar gobe nabiraj. V skrajnem slučaji ti bo kakšen lastnik travnika gume spraznil, če boš napačno parkiral.
Če boš imel pa hlače nabrekle in bo kdo za tabo lazil je pa verjetno signal napak razumel.
So pa nevarni lovci (ali partizani) na primorskem saj so z orožjem grozili Italijanom, ki so tisti napis podirali. Pa še privedli so jih potem pa bili okarani.
Odgovori
#87
Čisto enostavno, če si v primestnem lovišču LČ.

pokličes dežurnega na področno PP, obrazložiš zadevo in v zeeeelo kratkem času je patrola na lokaciji, vsaj 90% primerih, v vmesnem času si korekten in vljuden, spremljaš gibanje kršitelja in poskrbiš za svojo varnost.

Kasneje je postopek stvar policije, ti samo napišeš zaznamek.

Govorim konkretno o tvojem "primeru"

In LČ ne rabi "brati teh strani", ker je pooblaščena uradna oseba (pač, tako je - če ti je všeč ali ne, ima s strani države SLO določena pooblastila) in je za svoje delo izobražen/izšolan/preverjen/potrjen s pogodbo in ni neki pištoljeros s Strelec.si, ampak opravlja svojo funkcijo brezplačno v javnem interesu prostovoljno, enako kot gasilci.


LP, andrej Lukanovic
Odgovori
#88
Ok, ce sem prav razumel LČ v primeru nekooperativne osebe poklice lokalno PP ki je recimo pol ure stran.
Malo vrtam ker je bilo v nekem prispevku zapisano "pridrzi osebo in odvzame orozje"

Ampak kot vidim iz vasih odgovorov (in seveda hvala ker niste padli na provokacijo ampa ste korektno odgovorili) LČ nima pooblastil niti strokovnih prijemo za take akcije? Ali se mogoce motim?



Sent from my SM-G950F using Tapatalk
Odgovori
#89
Pa ne moreš izročit orožja človeku, ki nima papirjev za tvoje orožje:-))) Pa ne me za jezik, zaradi zafrkancije. Nisem jaz začel.
Odgovori
#90
Pozdravljeni.

Praktično se ne izvaja prisilno fizično pridržanje, čeprav Zakon to predvideva in zahteva (tudi  ni interesa s strani LČ da se fizično zopersatvi kršitelju, ker je za nas ugled Lovske Zveze SLO na prvem mestu in se poskusimo na vsak način vzdržati provokacij),  postopek se prenese na področno PP in se z njimi sodeluje.

Lp, Andrej Lukanovic
Odgovori
#91
LČ ti bo rekel, da mu predaš orožje in greš z njim (na policijo) in če mu ga ne, potem ne more narediti ničesar drugega, kot da policijo pokliče. Ne sme te pridržati niti uporabiti sile, razen v samoobrambi.
Odgovori
#92
Pametni LČ ti bo argumentiral kršitev in skupaj bosta počakala na PP. Po mojih izkušnjah se noben LČ brez potrebe ne zapleta z sokrajani, tuje orožje pa bo v roke prevzel samo v skrajni sili.

V primeru zapustitve lokacije KD boš odgovarjal še za to, preverjeno mi lahko verjameš :-)


Lp, Andrej
Odgovori
#93
(01-08-2019, 10:57)romunov Napisal: Pred leti je šel jager na prežo, da bo merjasca ugonobil. Pa je v grmovju spal mlad medved, ki ga je prihod presenetil. V stiski je medved ugriznil lovca v nogo in jo popihal na varno proti Hrvaški (to slednje je moja izmišljotina).

https://www.dnevnik.si/1042747501

Citat:»Nogo mi je razgrizel do kosti. Branil sem se, kolikor sem se mogel. Ustreliti ga nisem mogel, ker je bila puška prazna. Orožje se po pravilih polni šele na preži. Pa tudi če bi imel puško polno, ne bi mogel nič narediti, kajti vse se je tako hitro zgodilo. Potem pa sva se dajala. Grizel me je, trgal. Nekako me je podrl na tla, jaz pa sem ga s puško tolkel, zagrabil sem ga za smrček, da bi me spustil. Potem pa sem ga še z desno nogo močno brcnil v glavo, tako da me je spustil in zbežal.«
Za take primere je pa velik bowie nož ali pa arkansaški 'zobotrebec'. Res pa je, da je verjetno medved v prednosti.
Odgovori
#94
Vsa čast lovskim čuvajem, da grejo sikat folku, k niti tolk ni raven, da bi orožje doma pustu.
Odgovori
#95
Ne vem če bo kakšen priseben LČ težil folku za pridržanje do prihoda policistov. S tem po mojem tvega kar veliko tožbo... Obstajajo tudu nediht, ampak ne vem primera pridržanja...

Še manj da bi koga na silo pridržal...
Odgovori
#96
(01-08-2019, 16:36)Kristian Napisal: Ker je cas kislih kumaric in ker mam lih cajt in ker so napisana pooblastila lovskega cuvaja... kako pa to izgleda v praksi?

Recimo lovski cuvaj Joze vidi neznano osebo za katero se mu zdi da v hlacah skriva nekaj velikega. Ker je bral te strani mu si e v glavo ideja "glej ga vraga, ziher ma za pa in po pol stegna zatlacen revolver 454 casull z bull barrel cevjo"

Joze rece "stoj! daj orozje" oboroz...pardon, obdarjeni gobar pa rece "odjebi".

Joze bo ze obvestil policijo ampak doticni ne misli cakat niti se ne misli identificirat nekemu lokalnemu joklnu.
Kaj pa sedaj?
Bo Joze snel svojo bokarico in rekel "stoj ali streljam!" S cimer se odpre cel novi pekel pravne nadloge, saj v nalogah lovskega cuvaja nisem videl pooblastil za pridrzanje z groznjo orozja. Kaj pa ce xy se zmeraj nose obstati, ima joze licenco 007 oz da strelja potem pa vprasa? A mora biti prvi strel opozorilni...ker potem ima problem z enostrelko in mu jo bo nekdo zatlacil v saj estekam medtem ko tlaci notr nov naboj...

Malo nakladam in se zafrkavam ampak kako to poteka v praksi?

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
V praksi meniš da bi mu gobar prej nekam zatlačil svojega 'casulla' kot enostrelko? :P
Odgovori
#97
(01-08-2019, 16:36)Kristian Napisal: Ker je cas kislih kumaric in ker mam lih cajt in ker so napisana pooblastila lovskega cuvaja... kako pa to izgleda v praksi?

Recimo lovski cuvaj Joze vidi neznano osebo za katero se mu zdi da v hlacah skriva nekaj velikega. Ker je bral te strani mu si e v glavo ideja "glej ga vraga, ziher ma za pa in po pol stegna zatlacen revolver 454 casull z bull barrel cevjo"

Joze rece "stoj! daj orozje" oboroz...pardon, obdarjeni gobar pa rece "odjebi".

Joze bo ze obvestil policijo ampak doticni ne misli cakat niti se ne misli identificirat nekemu lokalnemu joklnu.
Kaj pa sedaj?
Bo Joze snel svojo bokarico in rekel "stoj ali streljam!" S cimer se odpre cel novi pekel pravne nadloge, saj v nalogah lovskega cuvaja nisem videl pooblastil za pridrzanje z groznjo orozja. Kaj pa ce xy se zmeraj nose obstati, ima joze licenco 007 oz da strelja potem pa vprasa? A mora biti prvi strel opozorilni...ker potem ima problem z enostrelko in mu jo bo nekdo zatlacil v saj estekam medtem ko tlaci notr nov naboj...

Malo nakladam in se zafrkavam ampak kako to poteka v praksi?

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Zakon o divjadi in lovstvu:

73. člen
(pooblastila lovskega čuvaja)
(1) Lovski čuvaj je med opravljanjem svoje službe pooblaščen da:
-        osebe, ki so kršile ali nameravajo kršiti določila tega zakona ustaviti, preveriti njihovo istovetnost ter o kršitvah obvesti upravljavca, lovskega inšpektorja, po potrebi pa tudi pristojni organ za notranje zadeve;
-        osebam, ki se nahajajo z orožjem oziroma lovskimi pripravami v lovišču s posebnim namenom ali lovišču in nimajo pravice udejstvovanja v lovu, začasno odvzame orožje ali lovske priprave ter osebe privede in odvzete predmete izroči pristojnemu organu za notranje zadeve;
-        v primerih, ko obstajajo razlogi za sum, da so dokazi o kršitvah določil tega zakona skriti v vozilih ali prtljagi, zahteva njihovo izročitev in obvesti pristojni organ za notranje zadeve;
-        po nalogu Zavoda oziroma lovskega inšpektorja opravi odstrel divjadi, če ga ni opravil koncesionar v skladu s koncesijsko pogodbo;
-        pri opravljanju lovsko-čuvajske službe nosi lovsko orožje v skladu s predpisi o orožju. Lovski čuvaj sme lovsko orožje uporabiti v samoobrambi v skladu s predpisi.
(2) V primerih, ko bi zaradi obveščanja pristojnega organa za notranje zadeve oziroma lovskega inšpektorja z odlašanjem takojšnjega ukrepanja nastala nevarnost za zdravje in življenje ljudi, je lovski čuvaj pooblaščen ukrepati po lastnem preudarku. V takem primeru pa prevzame tudi odgovornost za umestnost storjenih ukrepov.
Odgovori
#98
(02-08-2019, 07:07)matjaz43 Napisal:
(01-08-2019, 16:36)Kristian Napisal: Ker je cas kislih kumaric in ker mam lih cajt in ker so napisana pooblastila lovskega cuvaja... kako pa to izgleda v praksi?

Recimo lovski cuvaj Joze vidi neznano osebo za katero se mu zdi da v hlacah skriva nekaj velikega. Ker je bral te strani mu si e v glavo ideja "glej ga vraga, ziher ma za pa in po pol stegna zatlacen revolver 454 casull z bull barrel cevjo"

Joze rece "stoj! daj orozje" oboroz...pardon, obdarjeni gobar pa rece "odjebi".

Joze bo ze obvestil policijo ampak doticni ne misli cakat niti se ne misli identificirat nekemu lokalnemu joklnu.
Kaj pa sedaj?
Bo Joze snel svojo bokarico in rekel "stoj ali streljam!" S cimer se odpre cel novi pekel pravne nadloge, saj v nalogah lovskega cuvaja nisem videl pooblastil za pridrzanje z groznjo orozja. Kaj pa ce xy se zmeraj nose obstati, ima joze licenco 007 oz da strelja potem pa vprasa? A mora biti prvi strel opozorilni...ker potem ima problem z enostrelko in mu jo bo nekdo zatlacil v saj estekam medtem ko tlaci notr nov naboj...

Malo nakladam in se zafrkavam ampak kako to poteka v praksi?

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Zakon o divjadi in lovstvu:

73. člen
(pooblastila lovskega čuvaja)
(1) Lovski čuvaj je med opravljanjem svoje službe pooblaščen da:
-        osebe, ki so kršile ali nameravajo kršiti določila tega zakona ustaviti, preveriti njihovo istovetnost ter o kršitvah obvesti upravljavca, lovskega inšpektorja, po potrebi pa tudi pristojni organ za notranje zadeve;
-        osebam, ki se nahajajo z orožjem oziroma lovskimi pripravami v lovišču s posebnim namenom ali lovišču in nimajo pravice udejstvovanja v lovu, začasno odvzame orožje ali lovske priprave ter osebe privede in odvzete predmete izroči pristojnemu organu za notranje zadeve;
-        v primerih, ko obstajajo razlogi za sum, da so dokazi o kršitvah določil tega zakona skriti v vozilih ali prtljagi, zahteva njihovo izročitev in obvesti pristojni organ za notranje zadeve;
-        po nalogu Zavoda oziroma lovskega inšpektorja opravi odstrel divjadi, če ga ni opravil koncesionar v skladu s koncesijsko pogodbo;
-        pri opravljanju lovsko-čuvajske službe nosi lovsko orožje v skladu s predpisi o orožju. Lovski čuvaj sme lovsko orožje uporabiti v samoobrambi v skladu s predpisi.
(2) V primerih, ko bi zaradi obveščanja pristojnega organa za notranje zadeve oziroma lovskega inšpektorja z odlašanjem takojšnjega ukrepanja nastala nevarnost za zdravje in življenje ljudi, je lovski čuvaj pooblaščen ukrepati po lastnem preudarku. V takem primeru pa prevzame tudi odgovornost za umestnost storjenih ukrepov.
Torej, če s enekdo povsem v skladu z ZoRO sprehaja po gozdu in nosi na ustrezen način pri sebi casulla, mu bo nekakšen lovec odzvel orožje ali kaj? :D
Odgovori
#99
Ne vem, preberi zakon, zato sem ga pa prilepil. Pa, "nekakšen" lovec nima pooblastil lovskega čuvaja. In pa še neki; če ta oseba nosi po gozdu casulla, sigurno ni povsem v skladu z Zoro-tom.
Odgovori
Saj menda ja veš, da "nekakšen" strelec lahko casulla nosi samo na strelišču, sicer pa ga sme prenešati v skladu z Zoro.
Odgovori




Uporabnikov, ki berejo to temo: 1 Gost(ov)