Ocena teme:
  • 0 Glas(ov) - 0 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ZOro: zračka_200 m/s
#1
Pozdravljeni,


bi morda kdo znal pojasniti kako se pravilno tolmači "kinetična energija izstrelka na ustju cevi višja kot 20 J ali hitrost izstrelka na ustju cevi 200 m/s ali več" in "kinetična energija izstrelka na ustju cevi nižja kot 20 J ali hitrost izstrelka na ustju cevi manjša kot 200 m/s". Najbolj me skrbi teh 200m/s. V ZOro namreč nikjer ne vidim, da bi bil omenjen način merjenja. In seveda pri "20J zračni puški" v kalibru 5,5mm lahke aluminijaste diabole presežejo 200m/s.
Odgovori
#2
Verjetno s kronografom ali kako se že reče tisti napravi?
Odgovori
#3
(05-01-2020, 22:23)minek Napisal: Pozdravljeni,


bi morda kdo znal pojasniti kako se pravilno tolmači "kinetična energija izstrelka na ustju cevi višja kot 20 J ali hitrost izstrelka na ustju cevi 200 m/s ali več" in "kinetična energija izstrelka na ustju cevi nižja kot 20 J ali hitrost izstrelka na ustju cevi manjša kot 200 m/s". Najbolj me skrbi teh 200m/s. V ZOro namreč nikjer ne vidim, da bi bil omenjen način merjenja. In seveda pri "20J zračni puški" v kalibru 5,5mm lahke aluminijaste diabole presežejo 200m/s.


Za 20J nikakor ne morejo preseci 200m/s. Bi bila energija vecja od 20J


Sent from my iPhone using Tapatalk
Odgovori
#4
(06-01-2020, 00:19)CargoX.io Napisal:
(05-01-2020, 22:23)minek Napisal: Pozdravljeni,


bi morda kdo znal pojasniti kako se pravilno tolmači "kinetična energija izstrelka na ustju cevi višja kot 20 J ali hitrost izstrelka na ustju cevi 200 m/s ali več" in "kinetična energija izstrelka na ustju cevi nižja kot 20 J ali hitrost izstrelka na ustju cevi manjša kot 200 m/s". Najbolj me skrbi teh 200m/s. V ZOro namreč nikjer ne vidim, da bi bil omenjen način merjenja. In seveda pri "20J zračni puški" v kalibru 5,5mm lahke aluminijaste diabole presežejo 200m/s.


Za 20J nikakor ne morejo preseci 200m/s. Bi bila energija vecja od 20J


Sent from my iPhone using Tapatalk

To pa mislim, da ne drži. Graf bi namreč izgledal nekako tako.
   
Siva črta je 20J, oranžna črta je 200m/s. Črna je energija v odvisnosti od teže izstrelka, rdeča je hitrost v odvisnosti od teže izstrelka.
Torej z 1g je 200m/s in posledično 20J in na tem grafu je to max.
Z drugačno puško ali pištolo bi zagotovo bil rezultat drugačen ampak vseeno bi najbrž sledil istim zakonitostim.
Odgovori
#5
(06-01-2020, 00:19)CargoX.io Napisal:
(05-01-2020, 22:23)minek Napisal: Pozdravljeni,


bi morda kdo znal pojasniti kako se pravilno tolmači "kinetična energija izstrelka na ustju cevi višja kot 20 J ali hitrost izstrelka na ustju cevi 200 m/s ali več" in "kinetična energija izstrelka na ustju cevi nižja kot 20 J ali hitrost izstrelka na ustju cevi manjša kot 200 m/s". Najbolj me skrbi teh 200m/s. V ZOro namreč nikjer ne vidim, da bi bil omenjen način merjenja. In seveda pri "20J zračni puški" v kalibru 5,5mm lahke aluminijaste diabole presežejo 200m/s.


Za 20J nikakor ne morejo preseci 200m/s. Bi bila energija vecja od 20J



Sent from my iPhone using Tapatalk
V kalibru 5,5 je masa izstrelka približno 1 gram in tam sta omejitvi 20J in 200 m/s približno enakovredni. Je pa gotovo pravilneje omejiti energijo izstrelka kot hitrost, ker je energija precej manj odvisna od mase izstrelka kot hitrost.
V kalibru 4,5 so izstrelki približno pol lažji in tam energiji 20J ustreza hitrost približno 280 m/s, torej je praktično moč orožja omejena samo s hitrostjo 200 m/s.
Odgovori
#6
Hitrost se izmeri, kot je bilo že omenjeno, vse ostalo se izračuna.
Pri negativni oceni ugleda, prosim za komentar, ker bom drugače sklepal, da gre za čisto zlobo  Mrgreen
Odgovori
#7
Hojla, določena zračna ima vedno enako energijo na ustju ( cca ) razlikuje se samo zaradi trenja v cevi, za npr. različne premere peleta in odvisno koliko energije se za to porabi.
Sicer je energije, potencialne, na voljo tolko, kolikor je od tvoje roke prejme vzmet zračne to pa je itak vedno enako,do stop-klika. Ob proženju se ta energija prenese na pelet ki tako dobi kinetično energijo.
Wp = Wk ( + izgube trenja )
Wk = m*v2/2 Joule (V na kvadrat )
Ena moja Hatsan leti pri 17 J , 248 m/s z RWS CO2 TRGET, 0,45 g., torej je bila potrebna priglasitev na UE.
Za priglasitev potrebuješ račun in uradno meritev puškarja, npr. Brajer Jernej 018325088, Stahovica.
Če kupiš pri nas, ti že prodajalec naredi vlogo na UE.
Sicer pa rabiš hitrost, da lahko izračunaš balistiko, POI. Za zračke je super ChairGun Pro, lahko zloudaš za android in PC.
Za en rdeč sixpak ti jo izmerim jaz, da boš vedel kje si :). ( Ljubljana-Vič )
Odgovori
#8
..aja, pa še izpit o varnem rokovanju z orožjem ...
Odgovori
#9
(06-01-2020, 08:39)JureD Napisal: Hojla, določena zračna ima vedno enako energijo na ustju ( cca ) razlikuje se samo zaradi trenja v cevi, za npr. različne premere peleta in odvisno koliko energije se za to porabi.
Sicer je energije, potencialne, na voljo tolko, kolikor je od tvoje roke prejme vzmet zračne to pa je itak vedno enako,do stop-klika. Ob proženju se ta energija prenese na pelet ki tako dobi kinetično energijo.
Wp = Wk ( + izgube trenja )
Wk = m*v2/2  Joule (V na kvadrat )
Ena moja Hatsan leti pri 17 J , 248 m/s z RWS CO2 TRGET, 0,45 g., torej je bila potrebna priglasitev na UE.
Za priglasitev potrebuješ račun in uradno meritev puškarja, npr. Brajer Jernej 018325088, Stahovica.
Če kupiš pri nas, ti že prodajalec naredi vlogo na UE.
Sicer pa rabiš hitrost, da lahko izračunaš balistiko, POI. Za zračke je super ChairGun Pro, lahko zloudaš za android in PC.
Za en rdeč sixpak ti jo izmerim jaz, da boš vedel kje si :). ( Ljubljana-Vič )

Oj.

Žal ni tako preprosto in prav zato me zanima ali ima ZOro še kje podlago kjer so opredeljeni pogoji meritve. Brez tega tudi uradna meritev ne more obstajati. A bo puškar poiskal trenutno najlažji projektil, ki je na trgu in za vsak slučaj preveril še s kakšno hitrostjo cev zapusti stiropor kroglica? Moram to slednje še sam kdaj preveriti. :-)
Odgovori
#10
Hoj, puškar izvede meritve po njegovem znanju in je zato pooblaščen od UE. Lahko pa vprašaš g. Brajerja in ti bo povedal kako je s tem. V redu možakar je.
Odgovori
#11
Samo tako vprasam, ce obstaja kak bolj konkreten razlog za komplikacijo ali samo bolj kot radovednost?
Meni se zdi to bolj ali ne banalno vprasanje, ki je dokaj hitro resljivo v kolikor je potrebno zadevo zmerit. Drugace pa so verjetno podatki za zracno orozje pri proizvajalcu oz. prodajalcu.
Lahko da se motim, ker nimam pojma o zracnem.
Odgovori
#12
Ja, lahko bi rekli, da gre za radovednost. Zanimivo bi bilo vedeti ali so kdaj koga kaznovali, ker je nepriglašena puška presegla 200m/s. Z dovolj lahkim projektilom, bo najbrž kar vsaka preko 200m/s.
Odgovori
#13
Obstaja razlog , pretirano omejevanje , 200m/s je debilen standard ga preseže ku 4.5m zračk tudi z manj kot 16J
Ko pride do primera ti seveda postavijo tebi manj ugoden standard torej večinoma 200 m/s
Sam imam 16J zračko ki je ne mislim registrirat četudi z večino streliva stisne preko 200m/s a monster pelete pa ne gredo nikakor preko 180m/s za moje pojme konec dileme . Ker če se išče prekršek z 200m/s lahkol notri daš plastičen plet (3-6grain) ta sicer izredno hitro izgublja brzino a v 10cm do kronografa garantirano ne bo padla brzina pod 200m/s praktično na vsaki zrački preko 3.5J.

Za popavek tega neumnega predpisa in dvig na 23J ker bi tako pokrili vse tekmovalne zadeva smo pisali vloge , je prišel odgovor (tudi pripisan predlogu zoro) oh to pa že ne odprava 200m/s bi povečala krivolov.

Jebe*i jagri debilni in njihov krivolov ,naj med seboj obračunajo glede tega pa pustijo ostal folk z svojimi debilizmi

Brez skrbi so že kaznovali zaradi preseženih 200m/s
Odgovori
#14
... tko no ... MrT, te sicer zelo spoštujem po tvojih postih, tule se pa ne strinjam s tabo.
Moja Norica Dragon GRS-Gas-Ram, ima za JSB Exact Jumbo 5,5 , 1,03 g na ustju 26 J / 224 m/s, pri 10 m pa še 20 J / 200 m/s in gre skozi surovo svinsko kračo čez in čez, čez obe kože :).
Torej predpis je po mojem namenjen omejevanju, da je ne kupi ravno vsak ''mulo'', ki bi streljal golobe po strehah, večinoma falil, peleti pa bi leteli okol po folku.
Na tečaju o varnem rokovanju dobiš vsaj malo rešpekta pred tem, da bi prosto šical okoli, čeprav gre samo za zračno. Saj verjetno ''mulotom'' niti na misel ne pride, da bi peletek lahko koga zadel, pri prostem padu pa neglede na moč puške, doseže 200 m/s +, torej 20 J !
Jaz imam pač, reda radi, dve močni zrački, obe priglašeni :)
Odgovori
#15
(06-01-2020, 13:16)JureD Napisal: ... tko no ... MrT, te sicer zelo spoštujem po tvojih postih, tule se pa ne strinjam s tabo.
Moja Norica Dragon GRS-Gas-Ram, ima za JSB Exact Jumbo 5,5 ,  1,03 g na ustju 26 J / 224 m/s,  pri 10 m pa še 20 J / 200 m/s  in gre skozi surovo svinsko kračo čez in čez, čez obe kože :).
Torej predpis je po mojem namenjen omejevanju, da je ne kupi ravno vsak ''mulo'', ki bi streljal golobe po strehah, večinoma falil, peleti pa bi leteli okol po folku.
Na tečaju o varnem rokovanju dobiš vsaj malo rešpekta pred tem, da bi prosto šical okoli, čeprav gre samo za zračno. Saj verjetno ''mulotom'' niti na misel ne pride, da bi peletek lahko koga zadel, pri prostem padu pa neglede na moč puške, doseže 200 m/s +, torej 20 J  !
Jaz imam pač, reda radi, dve močni zrački, obe priglašeni :)
Močno dvomim, da v prostem padu doseže 720km/h.
Odgovori
#16
ja res sm na hitr zajebu...sem na hitro sklepal, ker vem, da paralec ( človek ) pada s cca 200 km/h ( pa sem zamenjal za m/s ) torej bi pelet padal še malo hitreje ker ima manjše razmerje mase in površine za upor, zato sem napisal 200 +, ampak v glavnem, to je ideja, zakaj je treba poslušat nekaj teorije in opraviti izpit
Odgovori
#17
200m/s je debilna ne samo neumna meja ker ne upošteve teže izstrelka , kot rečeno
z 3 grain BB 200m /s preseže zračka z 4J
z 6grain peletom že zračka z 7.7J
običajni match peleti z 7.8graina z 10J

Nobena od teh kombinaciji nima energije na tarči ne na blizu in nikakor ne na daleč kot 20J puška ki zaradi težjega pelleta ne došeže 200m/s torej so zrački z 4 in 7J in 10J je po tej logiki problematična 20J pa ne tu je problem.

Omejitev po energiji ja ker je to dejanski pokazatelj moči orožja omejitev po hitrosti je debilizem
Odgovori
#18
Kar se tiče pa dviga na 23J je to izključno zaradi športa ker je tu nekje konec v disciplinah ki bi se še lahko pojavile kdaj na slovenskem.

Osebna iskušnja organizacije SP in EP Pragersko , državni aparat v celoti ni zmogel ugotoviti kaj in kako streči zadevam torej v čem je point predpisov ki jih ne znajo izvajat. Pa tu ne govorim da je imel težavo lokalni prometni policaj , ampak cel kurčev MNZ in vodstvo policije skupaj niso uspeli pogruntat kako izvajat zoro .
Odgovori
#19
(06-01-2020, 14:22)mr.T Napisal: Nobena od teh kombinaciji nima energije na tarči ne na blizu in nikakor ne na daleč kot 20J puška ki zaradi težjega pelleta ne došeže 200m/s torej so zrački z 4 in 7J in 10J je po tej logiki problematična 20J pa ne tu je problem.
 Ja, to je pa tudi res. Imaš prav, Hitrost peleta ne pove nič.
In do 25 J mogoče ne bi bilo treba opravit ravno ''Izpit o varnem rokovanju z orožjem''. Menim, da bi bil dovolj ''društveni'' izpit na strelskem društvu, ki pa bi ga sicer izvjal pooblaščen predavatelj, ravno toliko, da bi mladci ali novi lastniki zračke vedeli, da gre ob nesrečnem slučaju tudi peletek od zračne komot čez kožo, stegno ali celo čez oko.
Odgovori
#20
Če smem zmotit.. nikakor si ne morem predstavljat, kako je z zracno omejeno strelanje. Jasno mi je da z zracno ki je pod 20j in 200ms lahko strelas na njivi, ki ji ni videti konca, seveda da s tem ne ogrozas nikogar. Kaj pa z zracno z 60j in 350ms? Se velja enako, ali se to enaci z drugim orozjem in lahko strelas na streliscih?
V grobem.. ali grem lahko z zracno 60j in cca 950fps mirno na njivo in strelam na tarco,seveda s kmetovim privoljenjem?
Odgovori




Uporabnikov, ki berejo to temo: 1 Gost(ov)