Ocena teme:
  • 0 Glas(ov) - 0 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Smodnik Reload Swiss 52
#1
Spoštovani strelci,

zanimajo me vaše izkušnje pri polnjenju streliva .308win s smodnikom RS 52.

Lp
Jani
Odgovori
#2
Zakaj pa bi rad šel na RS 52 ?
To je dvo-bazni smodnik ,ki je občutljiv na spremembo temperature,kar pomeni nihanje izhodne hitrosti zrna.
Če res nimaš specifičnega namena zahtev, po visokih pritiskih/hitrostih, z kratko življenjsko dobo cevi, se raje drži eno-baznega.
Jaz uporabljam Vihtavuori N140 pa brez težav dosegam hitrosti 780 m/s.

LpT
Odgovori
#3
dodaš še lahko izkušnje fantov v UK https://ukvarminting.com/search/?q=rs52
Odgovori
#4
https://www.reload-swiss.com/en/media/ed...art_dt.pdf

https://www.reload-swiss.com/en/reload_s.../index.php

LpT
Odgovori
#5
(25-03-2020, 19:43)BJ1 Napisal: Spoštovani strelci,

zanimajo me vaše izkušnje pri polnjenju streliva .308win s smodnikom RS 52.

Lp
Jani


Zelo dobre izkušnje, RS52 je nekaj takega kot vihtavouri N540 in v .308 dela brez problema.

Lp
Odgovori
#6
To je dvo-bazni smodnik ,ki je občutljiv na spremembo temperature,kar pomeni nihanje izhodne hitrosti zrna.

To ne drži, RS52 je enobazni smodnik, po kakovosti povsem primerljiv z N140.
Citat iz njihove brošure: 
When it comes to applications, RS52 propellant is comparable to our RS50. In short, it is a typical 308 Win. powder, featuring an outstanding pressure/velocity ratio and flat temperature behaviour. RS52 is an extruded, single-based propellant powder based on nitrocellulose. A unique impregnation method using nitroglycerine assures top performance. Batch-to-batch tolerance: v5 ±12 m/s, pmax ±250 bar.

Lep pozdrav, Marko
Odgovori
#7
po teh kriterijih potem nobeden smodnik ni več dvobazen. tudi vihtavuori 500 serije ne: https://www.strelec.si/forum/thread-1730...#pid126118

po 'starih' kriterijih pa je RS 52 dvobazen ker je zelo energijsko bogat. nikakor ni primerljiv z N140.

https://www.strelec.si/forum/thread-1197...l#pid80493

RS52 ~ N540
Odgovori
#8
(25-03-2020, 22:57)Rombon Napisal: To je dvo-bazni smodnik ,ki je občutljiv na spremembo temperature,kar pomeni nihanje izhodne hitrosti zrna.

To ne drži, RS52 je enobazni smodnik, po kakovosti povsem primerljiv z N140.
Citat iz njihove brošure: 
When it comes to applications, RS52 propellant is comparable to our RS50. In short, it is a typical 308 Win. powder, featuring an outstanding pressure/velocity ratio and flat temperature behaviour. RS52 is an extruded, single-based propellant powder based on nitrocellulose. A unique impregnation method using nitroglycerine assures top performance. Batch-to-batch tolerance: v5 ±12 m/s, pmax ±250 bar.

Če je dodan nitroglicerin ,je to po moji pameti dvo bazni.
Kolikor sem se pogovarjal z inženirji podjetja Swiss Reload,mi je bilo obrazloženo, da njihovi smodniki ne vsebujejo nitroglicerina v sami zmesi (ko zmešajo sestavine). 
Njihovi izboljšani eno-bazni smodniki nastanejo tako ,da na koncu dodajo premaz z nitroglicerinom (jedro je eno-bazno,zunanja skorja/premaz pa je nitroglicerin).
Swiss Reload je edini,ki tako uporablja nitro. 
Da ne bo tukaj nesporazuma,kot sem ze omenil odvisno od namena.

LpT
Odgovori
#9
Hvala za vaša mnenja.
Sprašujem pa zato, ker mi po QuicLOADu ta smodnik za mojo 28 col dolgo cev (Sabatti TLD gold, twist 11.5) daje optimalne hitrosti pri relativno nizkih tlakih za širok nabor krogel (SMK 168, SMK 175, Lapua scenar L 175, Nosler RDF 175, Nosler 175 CC) in se hkrati najbolj približa nodu cevi.
Zaradi trenutnih razmer pa tega še nisem uspel preizkusit v praksi.
Lp
J.
Odgovori
#10
Generalno, RS uporablja dodatke nitroglicerina. Temu primerno ima večjo energijsko gostoto, gori z bolj vročim plamenom in daje višje tlake/=večje hitrosti/ kot enobazni. Seveda to ni zastonj in pride v obliki krajše življenske dobe (precizne) cevi. Koliko krajše? Toliko krajše, koliko bolj goniš.
F/TR scena je pred časom imela dokaj hladen tuš ko so pogruntali da tudi 308 cev ne bo zdržala kaj več kot 1500 strelov, zato so šli nazaj na enobazne smodnike ala N150.
Druga stvar, ki smo jo v letih uporabe RS pogruntali je, da je to precej temperaturno občutljiv smodnik. Ima namreč eno območje kje je sprememba relativno znosna, pri nižjih temp. in pa pri višjih tem. pa se kar veselo spreminja.
Ne pomeni da je to slabo ali da ne uporabljaj, le upoštevaj kaj ti to prinese, pa boš ocenil če so prednosti še vedno večje od slabosti...
Odgovori
#11
Res bo kot Trunkelj pravi, enobazni pomeni da je samo iz nitroceluluze, plus nekaj dodatkov za obstojnost, manjsi flesh in cistejse gorenje, cim pa govorimo o dodatku nittoglicerina ali Tnt je dvobazni, ce pa je dodan se nitroguanidine nitrat pa ze govorimo o trobaznem smodniku.
Najbrz imajo potem to marketinske prijeme pa malo po svoje zaokrozijo, "ker kaj pa mi vemo".
Odgovori
#12
(26-03-2020, 07:14)zan89 Napisal: Najbrz imajo potem to marketinske prijeme pa malo po svoje zaokrozijo, "ker kaj pa mi vemo".

ampak oni ne vejo da imamo mi Žana, ki je iz foha :)
Odgovori
#13
(26-03-2020, 06:37)BJ1 Napisal: Hvala za vaša mnenja.
Sprašujem pa zato, ker mi po QuicLOADu ta smodnik za mojo 28 col dolgo cev (Sabatti TLD gold, twist 11.5) daje optimalne hitrosti pri relativno nizkih tlakih za širok nabor krogel (SMK 168, SMK 175, Lapua scenar L 175, Nosler RDF 175, Nosler 175 CC) in se hkrati najbolj približa nodu cevi.
Zaradi trenutnih razmer pa tega še nisem uspel preizkusit v praksi.
Lp
J.

preračunaj še kako se za zgornji nod obnese kakšen N550 ali RS60. če imaš dosti plala v tulcu bo to morda pri nižjem tlaku.
Odgovori
#14
(26-03-2020, 10:18)Kristian Napisal:
(26-03-2020, 07:14)zan89 Napisal: Najbrz imajo potem to marketinske prijeme pa malo po svoje zaokrozijo, "ker kaj pa mi vemo".

ampak oni ne vejo da imamo mi Žana, ki je iz foha :)
V realnosti je v takih primerih to tako, da spletno stran oz. Vsebino pripravlja nekdo, ki mu je tako rekel, kaj pa tista punca ve, ki so jo najeli prek ŠS.
Razen ce ce standari za kategorije spreminjajo kar dvomim. V vseh bukvah pise pise drugace kot je trditev na spletni strani.
Odgovori
#15
Sem malo konsultiral Google iskalnik in bi rekel, da imava tako trunkelj kot jaz po svoje prav.



Reload Swiss RS52 je sodoben malodimni smodnik, ki sodi v kategorijo EI (extruded, impregnated). Razvit je bil kot vojaški smodnik

"EI Nielsen 130" za naboje .308, pri razvoju pa so se izognili uporabe strupenih in karcerogenih sestavin, predvsem dinitrotolula, s katerim so bili impregnirani enobazni vojaški smodniki tipa IMR. Za civilno prodajo pa ta smodnik poimenovali RS52 in ga  oglašujejo kot enobaznega, kar je nekoliko zavaujoče. Striktno gledano je to dvobazni smodnik z nizkim deležem nitroglicerina (med 2 in 15 odstotki). EI (extruded, impregnated) smodnike neuradno uvrščajo v kategorijo »semi double base«. Po stabilnosti in temperaturni občutljivosti sodijo bolj med enobazne kot med dvobazne smodnike.



Podrobneje o EI smodnikih si lahko preberete v dokumentu na povezavi: https://ndiastorage.blob.core.usgovcloud...sanger.pdf



Lep pozdrav, Marko
Odgovori
#16
Ja razlika je pa v tem ali je samo impregniran z nitroglicerinom oz tnt(kar se ne uporablja vec, kot si omenil-di/trinitrotiulen) ali pa je to vmesano v osnovo. Na koncu za moj pojem vsebuje vsako zrno delez nekega materjala pa je vseeno kje je. Res pa ,da so nekje standardi drugacni. Na koncu standardi sluzijo "varnosti" oz ustanovam, ki te standarde preverjajo in fino basejo denar v zepe. Vsaj tako je pri eksplozivih. Nesreca je vedno povod za spreminjanje pravil, to pa vedno komaj cakajo priskledniki, ki za stempelj dobro zivijo.
Odgovori
#17
(26-03-2020, 11:07)Marks Napisal:
(26-03-2020, 06:37)BJ1 Napisal: Hvala za vaša mnenja.
Sprašujem pa zato, ker mi po QuicLOADu ta smodnik za mojo 28 col dolgo cev (Sabatti TLD gold, twist 11.5) daje optimalne hitrosti pri relativno nizkih tlakih za širok nabor krogel (SMK 168, SMK 175, Lapua scenar L 175, Nosler RDF 175, Nosler 175 CC) in se hkrati najbolj približa nodu cevi.
Zaradi trenutnih razmer pa tega še nisem uspel preizkusit v praksi.
Lp
J.

preračunaj še kako se za zgornji nod obnese kakšen N550 ali RS60. če imaš dosti plala v tulcu bo to morda pri nižjem tlaku.
Sem preračunal in gre skozi glede max. tlakov. So pa hitrosti tam okoli 850 metrov na sekundo in to se mi zdi veliko (če bo potrjeno v praksi z vrhunsko grupo, bomo pa videli). Sem pa uspel z Lovex 73.6, ki je prav tako dvobazni smodnik. naredit grupe pod  0,5 MOA na 200m (SMK 175). Ampak nisem uspel optimirat loada, ker so me prehiteli 'ukrepi'.
Lp
J.
Odgovori
#18
Naj te opozorim,da Lovex smodniki,če jih primerjaš po tabeli (kateri so primerljivi po hitrosti gorenja) zaostajajo tudi za dva tipa .
Primer; smodnik Vihtavuori N-540 je po tabeli primerljiv z Lovex-om S-065 ampak NI. Hitrosti z Lovex-om bodo bistveno manjše po meritvah/testu.
Ko pa vzameš Lovex-a S-062 (ali celo D-073.6,ki je po tabeli še hitrejši po gorenju), pa dobiš želeno hitrost brez znakov prevelikega pritiska.
Včasih je bolje si pomagat z QL programom,da vsaj približno veš kje si, kajti po reloading priročnikih je ta razkorak večji.
Še bolje pa je testirat na sami cevi,seveda v mejah normale.

LpT
Odgovori
#19
ne mešaš slučajno energije smodnika in hitrosti zgorevanja?

Citat:Primer; smodnik Vihtavuori N-540 je po tabeli primerljiv z Lovex-om S-065 ampak NI. Hitrosti z Lovex-om bodo bistveno manjše po meritvah/testu.


S tip bi moral biti nizkoenergijski...
Odgovori
#20
Trunkelj, midva se morava res osebno srečat.  Pošli podatke na ZS.
Lp
J.
Odgovori




Uporabnikov, ki berejo to temo: 1 Gost(ov)