Ocena teme:
  • 0 Glas(ov) - 0 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Smrdljiv .308
#21
Zgleda, da eni prov živijo od provokacij .. zakaj bi omenjal, da je smrdljiv ?

Da se pa navežem dejstva, ki je bil omenjen zgoraj .. za slovensko sceno je .308 še zmeraj odličen kaliber. Vsak zase ve kaj bo streljal in kaj za ta namen potrebuje.
Jaz res ne rabim puške, da bi menjal cev na tistih 2/3000 strelov .. enim pa to naredi tako veselje, da je to nepopisno ..


5.9. tekma v Žanačanih

1.mesto 100m open je zmagala Žanova bivša smrdljiva .308

1.mesto 300m TR zmaga še enega .308 smrdljivga kalibra


kar potrjuje, da pa spet ni tolk smrljiv in za en kurac kaliber kakor omenjate.
Lead me, follow me, or get the hell out of my way. -- George S. Patton Jr.
Odgovori
#22
Jazzy, lobij 6.5 je čedalje močnejši.. Tako da če nimas tega kalibra nisi "in"..
Odgovori
#23
https://precisionrifleblog.com/2017/02/1...-pros-use/

Oh glej, ne obstaja samo 6.5 CM.
Sloveniji pač manjka PRS tekmovanje. Ups še kompenzator ti pustijo imet gor in to za 6mm Dasher, ne samo .308 :rollingeyes:

Tisti ki še vedno kupi .308 ima pač svoje razloge. Morda ga zanima lovski pravilnik glede kalibrov ali kaj drugega.
Odgovori
#24
Na tem forumu smo se že parkrat sporekli okoli teh kalibrov, pa še vedno nismo prišli do enega pametnega zaključka. Jaz imam puško v kalibru .308 in 6.5 creedmoor in iz lastnih izkušenj lahko povem, da je za do 500 m, kolikor je pri nas večina tekem, kaliber .308 povsem konkurenčen vsem ostalim kalibrom. Za na daljše razdalje pa je boljši 6.5 creed, problem je edino v tem, da mi isti load enkrat dela u nulo, naslednjo tekmo pa katastrofa, kot šrotarica. Pa to ni samo pri meni, poznam še nekaj takih strelcev (izkušenejših od mene v vseh pogledih) pa jih ne bi tukaj omenjal, da se ne bi komu po nepotrebnem zameril. Se je pa videlo že zadnjič na Mlakah, ko je malo potegnila burja, da lahke krogle že na 100 m plešejo po celi tarči, dočim 185 grn težke čunke še kar držijo smer, čeprav so malo počasnejše. 
Tako jaz mislim, da tu ni samo ene resnice in ni .308 kar za v kanto, pa vsi na 408 chey.

Lp božo
Odgovori
#25
V Mlakah, 100 m, 1. mesto 308 win, 2. mesto 308 win.
Kje pa je 6 in 6,5mm?
Vsak strelja s tistim kaj mu je dosegljivo in kaj mu paše.
?
Odgovori
#26
... glede na zgoraj napisano ponujam odvoz kakšne "smrdljive" .308-ke ...
... z veseljem odrešim trpečega ter mu jo celo ZASTONJ odpeljem ... z "smradom" se bom že potem jaz ukvarjal brez kakršnihkoli pripomb ...

Kakšna ponudba?

lp upor500

P.s.: Po "smrdljivo" pridem po zgoraj navedenih pogojih kamorkoli v SLO.
Odgovori
#27
Pobje, ne padat na prav vsako provokacijo no...

P.S. če fičko zmaga vaško dirko še ne pomeni da je ferarri brezveze ampak bolj kaže na nivo lige ...

P.P.S. a zdej je pa že 100m referenca za long range ...v casih konse je streljalo na 100m z jermenom in je Slavko Frece vse nabutal ko bike se ni govorilo da je 8x57 super kaliber, bolj da ostali nimajo pojma kako se strelja :)

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
Odgovori
#28
(22-09-2020, 16:03)Kristian Napisal: ...v casih konse je streljalo na 100m z jermenom in je Slavko Frece vse nabutal ko bike...
To se je zgodilo dostikrat, ne pa vedno  Smile  ...Vsi smo streljali  z 8X57  s puškami M48/98 - tak je bil pravilnik. Res pa je, da so si ga že takrat mnogi "priredili" po svoje ( nedovoljene predelave orožja ). Rečica pri Laškem je organizirala tekmo na 200 m, v Crgrobu pa je bila razdalja 300 m.
Ni bilo vse tako črno-belo, kot si morda nekateri mislijo.
Pri negativni oceni ugleda, prosim za komentar, ker bom drugače sklepal, da gre za čisto zlobo  Mrgreen
Odgovori
#29
Vidim da bi moral uporabit bolj nežno besedo. Ta post je bila zgolj hitra opazka, ko sem med zadnjimi posti naštel 5 pušk v kalibru .308 pa sem se vprašal če smrdi, da jih vsi toliko prodajajo, večina teh tudi z samo par streli. Zato smrdljivo..., ni provokacija, ker z "smrdljivim" ne žalim nobenega poba. Če pa se kdo počuti užaljenega je pa to njegov problem pri tolmačenju.
Zato tudi debata "Razno"

Jazzy, lepo slišat da sem dal z rok točno lubico :-)
Odgovori
#30
(22-09-2020, 13:54)bozosemrov Napisal: Na tem forumu smo se že parkrat sporekli okoli teh kalibrov, pa še vedno nismo prišli do enega pametnega zaključka. Jaz imam puško v kalibru .308 in 6.5 creedmoor in iz lastnih izkušenj lahko povem, da je za do 500 m, kolikor je pri nas večina tekem, kaliber .308 povsem konkurenčen vsem ostalim kalibrom. Za na daljše razdalje pa je boljši 6.5 creed, problem je edino v tem, da mi isti load enkrat dela u nulo, naslednjo tekmo pa katastrofa, kot šrotarica. Pa to ni samo pri meni, poznam še nekaj takih strelcev (izkušenejših od mene v vseh pogledih) pa jih ne bi tukaj omenjal, da se ne bi komu po nepotrebnem zameril. Se je pa videlo že zadnjič na Mlakah, ko je malo potegnila burja, da lahke krogle že na 100 m plešejo po celi tarči, dočim 185 grn težke čunke še kar držijo smer, čeprav so malo počasnejše. 
Tako jaz mislim, da tu ni samo ene resnice in ni .308 kar za v kanto, pa vsi na 408 chey.

Lp božo

A 6,5 morda polniš z N140? Začel sem sumiti, da je N140 zelo občutljiv na temperaturne in druge vremenske razmere. Sem se odločil, da bom iskal pravo polnjenje z N159 ali RS52.
Odgovori
#31
Večina strelcev ima več kosov orožja in glede na potrebo, uporabo, in razmere uporabi najbolj primeren kos. 308win je najbrž najbolj razširjen in je prav gotovo trenutno največja izbira krogel prav v .30 premeru. V kalibru 308 je tudi zelo širok spekter uporabnih tež krogel, od 125 do 240 gr. Sicer zaradi vrteža ni mogoče uspešno uporabiti vseh skozi isto cev. Torej je zelo dober in vsestransko uporaben kaliber. Za nekatere specifike pa so se izkazali kot odlični tudi drugi kalibri. 6ppc porabi skoraj polovico smodnika in krogle so največkrat cenejše, 6br primeren tudi za strele tja do 600 metrov in več, oba pa popustita ob prvi sapici. 6,5 je kaliber, ki da največ od sebe po 300 metrih in z močnejšim polnjenjem pride zelo uspešno tudi do 1.200 metrov. 308 pa preide v podzvočno hitrost pri 700 - 900 m. Nato so še vsi kalibri 7 in magnum kalibri, ki imajo spet drugačne karakteristike. 308 je v zlati sredini, je uspešen na 100 in pride tudi do 900. Zato je tudi najbolj popularen. Če bo NATO uvedla 6.5 creedmoore namesto 7,62 bo najbrž v naslednjih desetletjih postal prav on najbolj popularen kaliber.
Odgovori
#32
Poleg kalibra bi bilo zanimivo poglobiti tudi izkušnje strelcev glede najprimernejše dolžine cevi in odgovarjajočega vrteža ob primernem (najboljšem) smodniku, seveda, z uporabo najprimernejše netilke.
Vsi zgornje da kot rezultat optimalno ravnotežje za dosego rezultata na določeni razdalji.
O vsem tem se zelo malo piše in vsak strelec si mora sam poiskati recepturo, ki jo nato skrbno skriva. Na tem forumu sem prebral mnogo (tudi ostrih) kritik in mnogo manj nasvetov, ki bi lahko bili v pomoč posebno začetnikom.
Morda se o tem manj piše, ker je Slovenski strelski svet še relativno mlad in na tržišču ni take izbire komponent in znanja kot v državah, kjer je strelska tradicija mnogo bolj razvita.
Odgovori
#33
Glede tega kalibra v vojski iz tega nebo nikoli nic. Razlog je cisto preprosti.
1. Oba dva nista sposobna prebiti neprobojni jopic.
2. Kaj je bistvo mitraljeza
3. Ostrostelne puske imajo vojske pokrite ze z 308,338 in .50
Komerciala pa vedno dela na polno in ponuja vse zivo kot oh in sploh superiorno robo. Prav tako Srbi ponujajo vse zivo v 6.5cr pa nekako jim ne ratuje tud bambusarji niso vec naivni.
Pred leti je ze bila taksna zgodba v ameriki z 6.8SPC in nic iz tega.
6.5 je super kaliber samo ni pa toliko boljsi da bi se menjalo.
ZAN z takim naslovom si uzalil vse ki imamo 308 si ni treba nic razlagat kaj in kako je bilo misljeno. Isto kot bi jaz rekel da je 6.5 pederski.
Odgovori
#34
USA vojska v enoti za posebne operacije je že uvedla za long range sniperske operacije kaliber 6,5 creedmoor.

https://uklandpower.com/2018/10/31/the-u...e-calibre/
Odgovori
#35
(22-09-2020, 07:09)gg Napisal: 308win ima vseeno eno prednost pred 6.5. Dela vecje luknje. ;)

Kar je še bolj pomembno je pa to, da bo te večje luknje delal VELIKO dlje časa brez menjave cevi Whistle
Odgovori
#36
(24-09-2020, 22:41)Oh Lev Napisal: USA vojska v enoti za posebne operacije je že uvedla za long range sniperske operacije kaliber 6,5 creedmoor.

https://uklandpower.com/2018/10/31/the-u...e-calibre/

Drzi to so majhne specificne enote z posebnimi nameni to ni NATO. Te enote so furale pred leti 6.8 SPC. Tukaj mores zastopit da je bistvo kalibra oz. sam kaliber odvisen od terena in taktike nasprotnika kjer se tovcejo.
Ni bistvo te teme ampak da zastopis point. Tudi specialci furajo zdaj vse v 7.62x51?. To pa zato ker imajo oni na drugi strani taktiko uzgi z 500m in pobegni ko si 400m od njih. In tukaj je ta point da ko streljas z 5.56 tudi glave ne pritisne k tlom ker se v koncni fazi ne kadi dovolj ko krogla zadane kamen ,zemljo niti steno. Pri 7.62 je zgodba druga in tukaj dobeden ne drzi glavo pokoncu.
Ameri testirajo vse zivo vse to dobijo zaston. Zdej kaj se bo obneslo bomo videli. Je pa na koncu vse to kar je danes ok jutri ni vec.
Mores locit da ti kupis eno pusko in se trudis imeti optimalno za max razdaljo.....vojak pa pogleda teren in ce je strelna razdalja daljsa enostavno namesto 308 vzame 338 in zadeva resena.
Odgovori
#37
(24-09-2020, 21:22)Oh Lev Napisal:
(22-09-2020, 13:54)bozosemrov Napisal: Na tem forumu smo se že parkrat sporekli okoli teh kalibrov, pa še vedno nismo prišli do enega pametnega zaključka. Jaz imam puško v kalibru .308 in 6.5 creedmoor in iz lastnih izkušenj lahko povem, da je za do 500 m, kolikor je pri nas večina tekem, kaliber .308 povsem konkurenčen vsem ostalim kalibrom. Za na daljše razdalje pa je boljši 6.5 creed, problem je edino v tem, da mi isti load enkrat dela u nulo, naslednjo tekmo pa katastrofa, kot šrotarica. Pa to ni samo pri meni, poznam še nekaj takih strelcev (izkušenejših od mene v vseh pogledih) pa jih ne bi tukaj omenjal, da se ne bi komu po nepotrebnem zameril. Se je pa videlo že zadnjič na Mlakah, ko je malo potegnila burja, da lahke krogle že na 100 m plešejo po celi tarči, dočim 185 grn težke čunke še kar držijo smer, čeprav so malo počasnejše. 
Tako jaz mislim, da tu ni samo ene resnice in ni .308 kar za v kanto, pa vsi na 408 chey.

Lp božo

A 6,5 morda polniš z N140? Začel sem sumiti, da je N140 zelo občutljiv na temperaturne in druge vremenske razmere. Sem se odločil, da bom iskal pravo polnjenje z N159 ali RS52.
Filam N 550 ali pa N 160 in 139 grn Lapua krogle. Sem probaval tudi z drugimi, tudi z Nosler 140 RDF, ki naj bi imele ne vem kakšno balistiko, pa je bilo še slabše.
Odgovori
#38
Božo, kakšne so razlike med uporabo 160 in 550?
Jaz imam 550 in dela tako dobro da nisem nic drugega niti poskušal in kot si rekel lapua 139.

Shooter, žal mi je za vsakega, ki se čuti užaljen, predlagam naj začne vsak tak delati na sebi. Sej nismo otroci v vrtcu..al?
Odgovori
#39
(25-09-2020, 06:14)zan89 Napisal: Božo, kakšne so razlike med uporabo 160 in 550?
Jaz imam 550 in dela tako dobro da nisem nic drugega niti poskušal in kot si rekel lapua 139.

Shooter, žal mi je za vsakega, ki se čuti užaljen, predlagam naj začne vsak tak delati na sebi. Sej nismo otroci v vrtcu..al?

Z  N160 dobim večje hitrosti in bolj konstantne brzine, kar me najbolj moti pri N550, saj brzine preveč nihajo. Je pa zanimivo, da na tarči pa ni tako velike razlike. Mi pa najeda živce 3 streli v eno luknjo, naslednja 2 v drugo, ampak 1,5 cm zraven prve , 308 mi tega ne dela. Če je load pravi se zadetki držijo skupaj, če pa ni se začne grupa odpirati in tako naj bi po moji logiki tudi bilo.

(22-09-2020, 16:03)Kristian Napisal: Pobje, ne padat na prav vsako provokacijo no...

P.S. če fičko zmaga vaško dirko še ne pomeni da je ferarri brezveze ampak bolj kaže na  nivo lige ...

P.P.S. a zdej je pa že 100m referenca za long range ...v casih konse je streljalo na 100m z jermenom in je Slavko Frece vse nabutal ko bike se ni govorilo da je 8x57 super kaliber, bolj da ostali nimajo pojma kako se strelja :)

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

Kristian, tud ferariji in celo enega custom made mercedesa sem opazil na štartu, pa niso pokazali kakšnih presežkov na tarčah!

(22-09-2020, 16:03)Kristian Napisal: Pobje, ne padat na prav vsako provokacijo no...

P.S. če fičko zmaga vaško dirko še ne pomeni da je ferarri brezveze ampak bolj kaže na  nivo lige ...

P.P.S. a zdej je pa že 100m referenca za long range ...v casih konse je streljalo na 100m z jermenom in je Slavko Frece vse nabutal ko bike se ni govorilo da je 8x57 super kaliber, bolj da ostali nimajo pojma kako se strelja :)

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

Kristian, tud ferariji in celo enega custom made mercedesa sem opazil na štartu, pa niso pokazali kakšnih presežkov na tarčah!
Odgovori
#40
Jaz uporabljam N 140. Tudi meni se večkrat zgodi, da imam 3 v eni luknji in dve v drugi.
V glavnem najboljše rezultate sem dosegel s tem:
N140 33,6 gr; Sierra 123; OAL 70,00; CCI BR4 - 5x 12 mm grupa na 100 m
N140 33,00gr; Sierra 123; OAL 70,00; CCI BR4 - 5x 8 mm grupa na 100 m
Moram pa še sprobat:
N 150 35,6 gr; Lapua 139; OAL 70,7; CCI BR4 (videl tarčo 7x 7 mm na 100 m
N 150 36,2 gr; Lapua 139; OAL 70,8; CCI BR4 (videl tarčo 0,27 MOA na 300 m

N 540 39,00 gr; Sierra 107; OAL 71,00; mag. net. (mislim da je pretirana a tarča je zelo lepa, 8 mm)
N 540 39,00 gr; Sierra 123; OAL 71,00; mag. Net. (tudi pri tej rec. se mi zdi škoda cevi)
Odgovori




Uporabnikov, ki berejo to temo: 1 Gost(ov)