Ocena teme:
  • 0 Glas(ov) - 0 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Izbira puške: 7,62x39 vs 5,56x45 (vs 9x19)
#1
Se opravičujem, ker je to gotovo že prežvečena tema, ampak je gotovo še aktualna. Časi pa se tudi menjajo;)

Načrtujem nakup (prve) polavtomatske taktične puške in me matra kaliber. Izbira kalibra je seveda povezana z izbiro platforme; trenutno se sicer bolj nagibljem k AR, ampak gledam tudi druge zadeve. Pregledal sem kup primerjav na webu, ampak v slovenskem prostoru izbiro pogojujejo drugačni parametri, kot nekje v US. Dostopnost in cena streliva, dostopnost strelišč, uporaba ipd. Oddaljeno tretje mesto bi bilo 9x19 (npr CZ Scorpion).

Se zahvaljujem za nasvete, predloge in ostale cvetke.
Odgovori
#2
Zdravo!

Predlagam ti nekaj kar sprejme glockove nabojnike v 9mm - trpežni so.
Cena streliva pripomore k okusu pri meni - več boš streljal.
Tekmovanja v dinamičnih disciplinah so v 9mm.
Jeklene tarče se ne uničujejo tako hitro, manj je odbojev.
Puške so moderne in imajo ponavadi že montažna mesta za optike.

Lp B
Odgovori
#3
(12-11-2020, 17:02)boris Napisal: Zdravo!

Predlagam ti nekaj kar sprejme glockove nabojnike v 9mm - trpežni so.
Cena streliva pripomore k okusu pri meni - več boš streljal.
Tekmovanja v dinamičnih disciplinah so v 9mm.
Jeklene tarče se ne uničujejo tako hitro, manj je odbojev.
Puške so moderne in imajo ponavadi že montažna mesta za optike.

Lp B

Glede streliva se strinjam - cena je nedvomno pomemben parameter. 9x19 tudi bolje paše na naša strelišča, saj ni veliko možnosti za streljanje na večje razdalje. Vsaj za nas civile.
Odgovori
#4
Se pravi imaš pištolo ter potem kupiši Ronija ali pa Fab defence KPOS in hodiš lahko na te tekme?
Odgovori
#5
Zdravo. 

Jaz imam AR v 223 in košta minimalka 38 centov na pok (federal ali aguila pri rebcu). Valjda da bolj malo streljam oz le za gušt. Kos je bolj pri hiši ker "zakaj pa ne če lahko".

Potem sem pa nabavil še Kriss Defiance, AR v 22lr kalibru. Aguila pri rebcu pride 6 centov na kos. No, to se pa da precej nažigat!
In pazi to; isto naredi plink po kovinski plati, genau isti fij luknje naredi v papir. Še natančnost je tam tam.

Ok če reloadaš sam potem mi je jasna smiselnost 9mm PCC ampak zame najcenejša municija 9mm je še vedno 19 centov na kos.
Torej s Krissom 3x več veselja kot pri PCC.
Poleg tega poči precej manj, kar je pa meni osebno tudi dodaten plus.
Odgovori
#6
(12-11-2020, 20:08)gizmoflika Napisal: Se pravi imaš pištolo ter potem kupiši Ronija ali pa Fab defence KPOS in hodiš lahko na te tekme?

Da drži.  Shifty
Odgovori
#7
Najprej se moraš odločit kaj bi rad počel. 22LR je igrača za piksne plinkat. Nima recoila in tudi ne kakšne realne uporabnosti.
Dinamične tekme s puško (angl. carbine) so ali PCC ali 223. Tle se odločaš koliko se ti da s tem ukvarjat in koliko boš streljal...
Odgovori
#8
(12-11-2020, 21:29)Kristian Napisal: Najprej se moraš odločit kaj bi rad počel. 22LR je igrača za piksne plinkat. Nima recoila in tudi ne kakšne realne uporabnosti.
Dinamične tekme s puško (angl. carbine) so ali PCC ali 223.  Tle se odločaš koliko se ti da s tem ukvarjat in koliko boš streljal...

 No z 223 ne prav dosti Dumb glede na to da že drugo leto nismo imeli ene. 1. same tekme.  Pray
Odgovori
#9
(12-11-2020, 20:08)gizmoflika Napisal: Se pravi imaš pištolo ter potem kupiši Ronija ali pa Fab defence KPOS in hodiš lahko na te tekme?

Z Glockom "uradno" ne moreš na PCC tekme tudi če je v Roniju..
Trg
Odgovori
#10
(13-11-2020, 01:41)Lakyluk Napisal:
(12-11-2020, 20:08)gizmoflika Napisal: Se pravi imaš pištolo ter potem kupiši Ronija ali pa Fab defence KPOS in hodiš lahko na te tekme?

Z Glockom "uradno" ne moreš na PCC tekme tudi če je v Roniju..
Trg

  A ja, zakaj pa pol streljajo na Italijanskem državnem prvenstvu. Question
Odgovori
#11
(12-11-2020, 22:15)jabolko Napisal: No z 223 ne prav dosti Dumb glede na to da že drugo leto nismo imeli ene. 1. same tekme.  Pray

Češka, Slovaška, Madžarska...kot sem rekel, se odločaš koliko boš to počel in koliko boš v to investiral (tako časa kot sredstev)
Odgovori
#12
(12-11-2020, 21:29)Kristian Napisal: 22LR je igrača za piksne plinkat. Nima recoila in tudi ne kakšne realne uporabnosti.

Bojda smo športni strelci tako da je za nas vsak kaliber "uporaben"  Dumb

Poleg tega smo pomoje vsi videli tale video kako japonski airsoft igralec prvič strelja s pravim orožjem:
https://youtu.be/qQDfwyUgtjg

Mehanika je prava, teža tudi, torej se tehnijo da vseeno poceni vaditi. Res recoila ni ampak če vse ostalo štima tudi to ni problem rešit. Kar jasno pokaže zgornji video.
Odgovori
#13
(12-11-2020, 21:07)lovro14 Napisal: Zdravo. 

Jaz imam AR v 223 in košta minimalka 38 centov na pok (federal ali aguila pri rebcu). Valjda da bolj malo streljam oz le za gušt. Kos je bolj pri hiši ker "zakaj pa ne če lahko".

Potem sem pa nabavil še Kriss Defiance, AR v 22lr kalibru. Aguila pri rebcu pride 6 centov na kos. No, to se pa da precej nažigat!
In pazi to; isto naredi plink po kovinski plati, genau isti fij luknje naredi v papir. Še natančnost je tam tam.

Ok če reloadaš sam potem mi je jasna smiselnost 9mm PCC ampak zame najcenejša municija 9mm je še vedno 19 centov na kos.
Torej s Krissom 3x več veselja kot pri PCC.
Poleg tega poči precej manj, kar je pa meni osebno tudi dodaten plus.

Zelo zanimiva rešitev. Na kakšno razdaljo pa s Krissom še lepo naciljaš?

Morda imam predsodke glede 22lr. Ni glih ta pravo strelivo, če napadejo zombiji ipd Shifty

(13-11-2020, 06:41)Kristian Napisal:
(12-11-2020, 22:15)jabolko Napisal: No z 223 ne prav dosti Dumb glede na to da že drugo leto nismo imeli ene. 1. same tekme.  Pray

Češka, Slovaška, Madžarska...kot sem rekel, se odločaš koliko boš to počel in koliko boš v to investiral (tako časa kot sredstev)

Na tekme še ne hodim. Imam pa namen. Kaj pa 7,62x39 in tekme? Sklepam, da je vsaj cena ugodnejša v primerjavi s 223?
Odgovori
#14
(13-11-2020, 09:49)jps Napisal:
(12-11-2020, 21:07)lovro14 Napisal: Zdravo. 

Jaz imam AR v 223 in košta minimalka 38 centov na pok (federal ali aguila pri rebcu). Valjda da bolj malo streljam oz le za gušt. Kos je bolj pri hiši ker "zakaj pa ne če lahko".

Potem sem pa nabavil še Kriss Defiance, AR v 22lr kalibru. Aguila pri rebcu pride 6 centov na kos. No, to se pa da precej nažigat!
In pazi to; isto naredi plink po kovinski plati, genau isti fij luknje naredi v papir. Še natančnost je tam tam.

Ok če reloadaš sam potem mi je jasna smiselnost 9mm PCC ampak zame najcenejša municija 9mm je še vedno 19 centov na kos.
Torej s Krissom 3x več veselja kot pri PCC.
Poleg tega poči precej manj, kar je pa meni osebno tudi dodaten plus.

Zelo zanimiva rešitev. Na kakšno razdaljo pa s Krissom še lepo naciljaš?

Morda imam predsodke glede 22lr. Ni glih ta pravo strelivo, če napadejo zombiji ipd Shifty

(13-11-2020, 06:41)Kristian Napisal:
(12-11-2020, 22:15)jabolko Napisal: No z 223 ne prav dosti Dumb glede na to da že drugo leto nismo imeli ene. 1. same tekme.  Pray

Češka, Slovaška, Madžarska...kot sem rekel, se odločaš koliko boš to počel in koliko boš v to investiral (tako časa kot sredstev)

Na tekme še ne hodim. Imam pa namen. Kaj pa 7,62x39 in tekme? Sklepam, da je vsaj cena ugodnejša v primerjavi s 223?

Cena vojaškega streliva je res nizka za 7.62x39 trenutno napram ostalim kalibrom.
Poglej pa z druge plati, tak tip streliva lahko omejijo z uvoznimi restrikcijami ali pa se za določen čas prekine dobavna veriga.
Potem ostaneš z novo proizvedenim strelivom, ki pa zaradi popularnosti in s tem povezane velikosti serije in precej večjo porabo surovega materiala ni poceni.
7.62x39 od sellier bellot je cca 1.5x dražji od 5.56.

Plačaš več, za več odsuna.  AR platforme v 7.62x39 je meni težko nabaviti, ker so nabojniki čisto svoji. Ponavadi pa moraš v kalašnika precej denarja vložiti, da spraviš gor optiko, medtem ko je to na ARju že precej enostavno. Meni je po naravi AR že precej lažje hitro upravljati.

Če te skrbi razlika v ceni med kalašniki in ARji primer 700€ + rail za optiko proti cca 1200€ pa jo zanemari, saj se na dolgi rok cena orozja sploh ne pozna.


Vidim pa da te precej mika 7.62x39 in 5.56, glej tudi kar te veseli. vsak strelec sem prepričan, da ima svoj ˝gušt˝kos. Imeti moraš kar ti je všeč!
S časom boš že dokupil kar potrebuješ.

Kupi 1x puško, ki ti je všeč in ne glej nazaj.

Trgovci te pa itakdobijo s ceno streliva ne prodajo orožja:P

Lp B
Odgovori
#15
Na tekme boš hodil, če ne boš imel v prihodnosti precejšnje težave pri posedovanju/uporabi orožja v bodisi AK bodisi AR platformi. Ostalo ti je Boris lepo razložil.
Odgovori
#16
Sam ce bi kupoval polavtomat bi vzel bushmaster acr samo je kar drag
Odgovori
#17
(13-11-2020, 11:18)boris Napisal:
(13-11-2020, 09:49)jps Napisal:
(12-11-2020, 21:07)lovro14 Napisal: Zdravo. 

Jaz imam AR v 223 in košta minimalka 38 centov na pok (federal ali aguila pri rebcu). Valjda da bolj malo streljam oz le za gušt. Kos je bolj pri hiši ker "zakaj pa ne če lahko".

Potem sem pa nabavil še Kriss Defiance, AR v 22lr kalibru. Aguila pri rebcu pride 6 centov na kos. No, to se pa da precej nažigat!
In pazi to; isto naredi plink po kovinski plati, genau isti fij luknje naredi v papir. Še natančnost je tam tam.

Ok če reloadaš sam potem mi je jasna smiselnost 9mm PCC ampak zame najcenejša municija 9mm je še vedno 19 centov na kos.
Torej s Krissom 3x več veselja kot pri PCC.
Poleg tega poči precej manj, kar je pa meni osebno tudi dodaten plus.

Zelo zanimiva rešitev. Na kakšno razdaljo pa s Krissom še lepo naciljaš?

Morda imam predsodke glede 22lr. Ni glih ta pravo strelivo, če napadejo zombiji ipd Shifty

(13-11-2020, 06:41)Kristian Napisal:
(12-11-2020, 22:15)jabolko Napisal: No z 223 ne prav dosti Dumb glede na to da že drugo leto nismo imeli ene. 1. same tekme.  Pray

Češka, Slovaška, Madžarska...kot sem rekel, se odločaš koliko boš to počel in koliko boš v to investiral (tako časa kot sredstev)

Na tekme še ne hodim. Imam pa namen. Kaj pa 7,62x39 in tekme? Sklepam, da je vsaj cena ugodnejša v primerjavi s 223?

Cena vojaškega streliva je res nizka za 7.62x39 trenutno napram ostalim kalibrom.
Poglej pa z druge plati, tak tip streliva lahko omejijo z uvoznimi restrikcijami ali pa se za določen čas prekine dobavna veriga.
Potem ostaneš z novo proizvedenim strelivom, ki pa zaradi popularnosti in s tem povezane velikosti serije in precej večjo porabo surovega materiala ni poceni.
7.62x39 od sellier bellot je cca 1.5x dražji od 5.56.

Plačaš več, za več odsuna.  AR platforme v 7.62x39 je meni težko nabaviti, ker so nabojniki čisto svoji. Ponavadi pa moraš v kalašnika precej denarja vložiti, da spraviš gor optiko, medtem ko je to na ARju že precej enostavno. Meni je po naravi AR že precej lažje hitro upravljati.

Če te skrbi razlika v ceni med kalašniki in ARji primer 700€ + rail za optiko proti cca 1200€ pa jo zanemari, saj se na dolgi rok cena orozja sploh ne pozna.


Vidim pa da te precej mika 7.62x39 in 5.56, glej tudi kar te veseli. vsak strelec sem prepričan, da ima svoj ˝gušt˝kos. Imeti moraš kar ti je všeč!
S časom boš že dokupil kar potrebuješ.

Kupi 1x puško, ki ti je všeč in ne glej nazaj.

Trgovci te pa itakdobijo s ceno streliva ne prodajo orožja:P

Lp B

Zato je pa treba polnit in te ne dobijo...trgovce mislim Dumb
Odgovori
#18
(13-11-2020, 01:50)jabolko Napisal:
(13-11-2020, 01:41)Lakyluk Napisal:
(12-11-2020, 20:08)gizmoflika Napisal: Se pravi imaš pištolo ter potem kupiši Ronija ali pa Fab defence KPOS in hodiš lahko na te tekme?

Z Glockom "uradno" ne moreš na PCC tekme tudi če je v Roniju..
Trg

  A ja, zakaj pa pol streljajo na Italijanskem državnem prvenstvu. Question

Lani 2019 je na državnem prvenstvu IPSC za PCC, ki se je odvijalo v Mariboru, eden izmed tekmovalcev streljal z Glockom v Roniju. Sem bil zraven.
Odgovori
#19
(13-11-2020, 11:50)Kristian Napisal: Na tekme boš hodil, če ne boš imel v prihodnosti precejšnje težave pri posedovanju/uporabi orožja v bodisi AK bodisi AR platformi. Ostalo ti je Boris lepo razložil.

Lahko razložiš, kaj misliš s težavami?

(13-11-2020, 11:59)rokec1995 Napisal: Sam ce bi kupoval polavtomat bi vzel bushmaster acr samo je kar drag

To je zame žal predrago.
Odgovori
#20
(13-11-2020, 01:50)jabolko Napisal:
(13-11-2020, 01:41)Lakyluk Napisal:
(12-11-2020, 20:08)gizmoflika Napisal: Se pravi imaš pištolo ter potem kupiši Ronija ali pa Fab defence KPOS in hodiš lahko na te tekme?

Z Glockom "uradno" ne moreš na PCC tekme tudi če je v Roniju..
Trg

  A ja, zakaj pa pol streljajo na Italijanskem državnem prvenstvu. Question

Kolikor vem je potrebno s puško začet z varovalko?? Razen če jo ima Glock pa ne vem.. ;)
Odgovori




Uporabnikov, ki berejo to temo: 1 Gost(ov)