Ocena teme:
  • 1 Glas(ov) - 5 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Športno strelišče za lastno uporabo
No, Francoza se jaz vsekakor ne bi delal.
Da ti ne bodo pripopali ne le motenje posesti, ampak še kakšno ogrožanje življenja itd...
Pa srečno!
Odgovori
Že imam originalen dokument  od Zemljiške knjige, se pravi vsi podatki o lastnikih z naslovi, lastniških delžih,.....
parcela pa je samo ena, velikosti nekaj sto kvadratov.

Če vam povem, je zadeva idealna za osebno trening strelišče:
- oddaljenost prvih objektov več kot 400 m ( vikend) vas pa  je 3 km daleč gor na hribu
-kamen so izkopavali iz hriba, naredili cca 25 m širok in 35 m globok vkop v strmi hrib.
-dostop ( vhod) mogoč samo iz ene  smeri, robovi   izkopa visoki od 2m (na začetku) do 15 m ob koncu.
-izlet krogle skoraj nemogoč, razen če streljaš v zrak
-glede konfiguracije gre zvok samo v zrak, okoli izkopa raste gosti gozd

Ja se strinjam, da je to projekt nemogoče, a glede na to, da mi je to blizu doma, se splača malo
potruditi.Verjetno tudi z lovci ne bo problema, saj je kamnolom v predelu, ki je obremenjen s hitro cesto, državno cesto,
lokalno cesto, potokom, reko Savo,...
V zadnjih 10 letih še nisem videl lovca na lovu, sprehodu,... v tem delu hriba, pa se vsak dan 2-3 peljem mimo.
Seveda pa se lahko oglasijo, nergajo,....jim daje naša država tako potuho.
Ravno prejšnji ponedeljek so imeli pri vikendu na mojem hribu pri enem članu zelene braotovščine lovci prosti trening.
Ropotalo kot na fronti. Karabini, MK, pumparice,..
Ja seveda vse po lovskih pravilih. Pa naj se še lovci peljejo na uradna strelišča, imajo
do LJ ali kam drugam toliko km kot jaz. Kje pa je napisano, da lahko puške nastreljujejo kar na vsakem vikendu ???
Pa ne bi sedaj o tem, je brez veze vsaka debata o lovcih.

Mislim, da bo od pogovora s policijo, njihovega ogleda kraja,.... veliko odvisno, kako in kaj bo.Nek papir  vezan na to parcelo
si bom zagotovil ( del lastništva, soglasje, upravljanje, izjave,...) tako da si policija lahko zapiše številko parcele z mojim imenom.
Še vedno sem zagovornik"  da lepa beseda lepo mesto najde" in bom poskusil.
Upam, da mi bo ratalo, vas obvestim, še enkrat hvala za nasvete,

Jaka
Odgovori
(04-04-2016, 11:32)matejo Napisal: Kako pa je s to "bližino" hiš? Obstajajo kakšna pravila, kako daleč mora biti ograjeni prostor, ki mu pravimo strelišče? Kdaj se lahko nekdo vtakne v tvoje streljanje, češ, da je preblizu ali preglasno ali ali ali...?

Kaj pa lovci? Kdaj ti lahko prepovejo streljanje takole - na obrobju vasi, kot pravi jakacirnik?

LP

Bližina hiš ni nikjer predpisana. Kar je po svoje dobro po drugi strani pa slabo. Dobro je zato, ker imaš lahko parcelo na samem, zraven pa soseda, ki ima hišo 20 m stran in ga ne moti pokanje oz. se ti pridruži in v tem primeru, če bi bil predpisan odmik bi že imel hudo težavo ob obisku "določenih" inšpektorjev. Slabo pa je v tem, da zdaj ko ni predpisano se ti javi sosed, ki je stran 1,5 km ampak je konfiguracija terena taka, da sliši pokanje in ga seveda po stari slovenski navadi to moti. Temu torej sledi prijava, inšpekcija in spet pri "določenih" inšpektorjih obvezne meritve ...

V tvoje streljanje se v bistvu lahko vtakne vsak in vedno, saj živimo v "pravni" državi in nam vlada "demokracija".   Mrgreen

Jagri nimajo ravno moči ti prepovedati imaš pa lahko hude težave z njimi, sploh če se parcela nahaja v lovišču, kar je pa itak 90% Slovenije. :)

Lahko pa lokalnim jagrom ponudiš opcijo, da pridejo k tebi nastrelit pa mogoče ne bodo ljubosumni in težili.

(04-04-2016, 11:46)jakacirnik Napisal: Hvala za odgovore,

kamnolom se ne koristi že več kot 40 let, seveda je po ljudski navadi poln kosovnih odpadkov.
Pot do kamnoloma je popolnova zaraščena in neprevozna, se ne koristi več in novih odpadkov sedaj ne odlagajo več.
Bom se še pogovoril z notarjem, naj pogleda Izpisek iz zemljiške knkjige.
Ker ima večina še živečih lastnikov vnjiženo tudi 410-prepoved odtujitve, bom poskusil
pridobiti soglasje za upravljanje.

Verjetno pa se bom naredil Francoza, postavil trakove, table in  streljal. 
Kakšna kazen me lahko doleti ( kolikor vem, me morajo preganjati lastniki) če me policija
obišče na zemljišču, ki ni moje, nimam najemne pogodbe, soglasja lastnikov,...
Je to samo neka denarna kazen za prekršek ali bi jim moral spraznite in na policijo odnesti
vse moje pokalice ?

LP,
Jaka

Jaz se zagotovo ne bi delal francoza in kat tako "zasedel" neko parcelo brez dovoljenja lastnika. Kazni za prekršek ne bo, ker motenje posesti se preganja na civilno tožbo in tudi policija večinoma ne preverja ravno tvojih pogodbenih razmerij z lastniki.

Vsekakor pa če štartaš pri pridobivanju soglasij pri lastnikih, ki imajo največji delež boš hitro vedel pri čem si. Če pa vse skupaj daš na papir in zraven še ponudiš ureditev parcele si pa po moje zmagal, ker bi jo itak morali očistiti. :)
Odgovori
(04-04-2016, 13:11)Bobo Napisal:
(04-04-2016, 11:32)matejo Napisal: Kako pa je s to "bližino" hiš? Obstajajo kakšna pravila, kako daleč mora biti ograjeni prostor, ki mu pravimo strelišče? Kdaj se lahko nekdo vtakne v tvoje streljanje, češ, da je preblizu ali preglasno ali ali ali...?
LP

Bližina hiš ni nikjer predpisana. Kar je po svoje dobro po drugi strani pa slabo. ...


http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=URED3653
UREDBA o mejnih vrednostih kazalcev hrupa v okolju

Med drugim:
6.točka prvega odstavka 3.člena
vir onesnaževanja okolja s hrupom (v nadaljnjem besedilu: vir hrupa) je:
"...vo mineralnih surovin, strelišče ali poligon za uničevanje neeksplodiranih ubojnih sredstev, objekt za športne ali druge javne prireditve, zasidrano p..."

Uredba predpisuje, koliko hrupa je lahko kje, kako se izmeri oziroma izračuna, in ali je pri ureditvi potrebno okoljevarstveno soglasje. V enem od mojih postov sem sicer spraševal, ali je kdo delal elaborat o hrupu po tej uredbi, vendar ni nihče nič rekel.
Odgovori
Ne razumem, zakaj bi bil hrup v opuščenem kamnolomu problem, če pa je strelišče v Ljubljani praktično sredi mesta?
Odgovori
(04-04-2016, 13:29)goranzivec Napisal: http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=URED3653
UREDBA o mejnih vrednostih kazalcev hrupa v okolju

Med drugim:
6.točka prvega odstavka 3.člena
vir onesnaževanja okolja s hrupom (v nadaljnjem besedilu: vir hrupa) je:
"...vo mineralnih surovin, strelišče ali poligon za uničevanje neeksplodiranih ubojnih sredstev, objekt za športne ali druge javne prireditve, zasidrano p..."

Uredba predpisuje, koliko hrupa je lahko kje, kako se izmeri oziroma izračuna, in ali je pri ureditvi potrebno okoljevarstveno soglasje. V enem od mojih postov sem sicer spraševal, ali je kdo delal elaborat o hrupu po tej uredbi, vendar ni nihče nič rekel.

Uredba sicer predpisuje nivo hrupa nikjer pa ni predpisana oddaljenost od objektov. Jaz ne poznam nikogar, ki bi delal kake elaborate na to temo. V glavnem je šlo za izvedbo meritev ali po nalogu inšpektorja ali preventivno.

Drugače pa kamnolom na 400 m ni šans, da gre čez mejo.
Odgovori
(04-04-2016, 13:38)Bobo Napisal: Uredba sicer predpisuje nivo hrupa nikjer pa ni predpisana oddaljenost od objektov. Jaz ne poznam nikogar, ki bi delal kake elaborate na to temo. V glavnem je šlo za izvedbo meritev ali po nalogu inšpektorja ali preventivno.

Drugače pa kamnolom na 400 m ni šans, da gre čez mejo.

Uredba predpisuje tudi, kako se hrup izmeri, njegova dovoljena jakost pa je odvisna od razvstitve posameznega območja. Po uredbi ni vprašanje le najbližjih hiš, ampak tudi drugih področij, ki bi imela v prostorskih aktih predviden določen nivo zaščite (katera stopnja varstva).

To, da bi hrup pri občasnem streljanju šel čez mejo po tej Uredbi (kolikor sem jo jaz študiral), je res nemogoče:

6.člen
"(1) Hrup v okolju se na posameznem območju varstva pred hrupom ocenjuje iz rezultatov meritev ali modelnih izračunov na podlagi začasnih metod ocenjevanja kazalcev hrupa iz priloge 2, ki je sestavni del te uredbe.
(2) Pri uporabi začasnih metod ocenjevanja kazalcev hrupa iz priloge 2 te uredbe je treba upoštevati prilagoditve teh metod iz priloge 3, ki je sestavni del te uredbe."

Nivoji hrupa so v Prilogi 1 (za različne stopnje varstva in različne dele dneva).

Pri streljanju gre za t.i. pulzirajoči hrup, in kljub standardno predpisanim popravkom (SIST ISO 9613-2) mislim, da bi morala biti frekvenca streljanja zelo velika, da bi zadeva šla preko dovoljenih meja (meri se obdobje ene ure, in preračunava zvočno onesnaženje).
Tukaj bi verjetno svoje vedel bolj povedat kak strojni inženir (meni kot ekonomistu računanje logaritmov ne gre najbolje).
Odgovori
Saj zato pa pravim, da pri 400m ni šans da gre čez omejitev kar se hrupa tiče. Govora je bilo o hiši zato sem tudi tako napisal. Seveda je lahko na sosednjem travniku kaka zaščitena vrsta polža, ki ga bo motil hrup pri parjenju, tako da streljanje v kamnolomu ne bo možno.

Je pa tako, da če je bil tam kamnolom, zvočno onesnaženje v času ko je bil ta še aktiven ni bilo nič manjše kot pa če bi streljal. S tem, da ne streljaš vsak dan 8 ur ali več.
Odgovori
Jaz ti močno odsvetujem, da se kakorkoli pentljaš s policijo ali lovci. Sam streljam na dveh parcelah in imam s tem nekaj izkušenj, ki sem jih na forumu že nekajkrat opisal.
V kolikor uspeš urediti solastništvo oz. pridobiš soglasja solastnikov, uredi tako kot je predpisano in pokaj. Glede na opisano bi rekel, da je glede hrupa zadeva relativno na varni strani. Pred časom sem delal neke približne izračune, in je nivo hrupa pri cca 200 metrih že pod dovoljeno mejo (izračun brez ovir).

Vse kar se tiče streljanja lovcev je napisano v Zakonu o orožju, katerega priporočam, da ga nekajkrat prebereš in seveda razumeš 50., 54. in 55. člen od zadaj naprej. Tule ti še enkrat dajem povezavo do zakona, v kolikor ga sam ne uspeš izbrskat.

http://pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=ZAKO1440

V kolikor imaš kako vprašanje pa me kontaktiraj preko ZS.
Odgovori
Bliža se nam pristrelitev lovskega orožja, pa bi prosil za razlago nekaterih pojmov, ki mi niso čisto jasni. Imamo najeto parcelo, za parcelo je naraven hrib. Opozorilni trakovi in table so mi bolj kot ne jasni, zanima me kaj poleg teh stvari še rabimo. Nekaj sem v tej temi bral o t.i. varni coni, redu na strelišču... A mi lahko kdo malo razloži ta dva pojma, ter, če sem pozabil še na kaj.
Odgovori
Če previdno prebereš 50. člen Zakona o orožju

Citat:
50. člen
Pojem
Strelišče po tem zakonu (civilno strelišče) je objekt, namenjen športno rekreativnemu streljanju, ki izpolnjuje tehnične in varnostne pogoje za uporabo varnostnega, lovskega in športnega orožja.
Na strelišču se lahko izvaja dejavnost, ki obsega streljanje z orožjem določene vrste in kalibra, prepustitev takega orožja za streljanje ter oskrbo in hrambo takega orožja in streliva.
Določbe tega zakona o civilnih streliščih ne veljajo za strelišča ali zemljišča, ki jih uporabljajo posamezniki in strelske organizacije, razen določb 54. in 56. člena tega zakona in določb predpisov, ki urejajo red in varnost na strelišču.
Določila tega zakona o civilnih streliščih ne veljajo za lovska strelišča, ki jih lovske organizacije v okviru lovišča uporabljajo za pristrelitev in preskus lovskega orožja svojih članov po lovskih predpisih.

... boš lahko razbral, da za pristrelitev in preskus lovskega orožja skladno z lovskimi predpisi (ne vem na katere predpise se to sklicuje) ne rabiš ničesar. Nobenega traka, nobenega napisa, nobenega reda na strelišču, nobene varne cone. Določbe 54. in 56. člena imajo na nišanu zelo specifičen nabor uporabnikov.
Odgovori
Zakon o lovu se mi zdi, da se mu reče. Bodo jagri točno vedeli.
Odgovori
@Bobo, jaz v Zakonu o divjadi in lovstvu nič takega ne najdem, res pa da sem iskal samo nekaj fraz.
Odgovori
Obstaja še nek pravilnik. Vem, da so na MDS omenjali, da so nekaj spreminjali ne spomnim se pa ali je že v veljavi ali je še v "razvojni" fazi.

Drugače pa nisem lovec in težko debatiram o zakonodaji, ki pokriva to področje, ker je pač nisem šel prebirat.
Odgovori
http://www.lovska-zveza.si/userfiles/Zak...elstvu.pdf
Odgovori
Ne mešat lovskih strelišč (MK, glinasti golobi, kratkocevno orožje) kjer sodeluje večje število športnih strelcev za katere sploh ni nujno, da so tudi lovci. In na drugi strani obvezen preizkus, ki se opravi vsako leto. Ta preizkus je lahko čim bolj podoben lovu. Zato se smatra kot obvezni del lova in se lahko opravlja npr. tudi iz visoke preže.
Odgovori
(05-04-2016, 15:33)alojz1 Napisal: Zato se smatra kot obvezni del lova in se lahko opravlja npr. tudi iz visoke preže.

Ali pa na jasi v gozdu. Razmejitev je jasna seveda. Eno so golaž tekme, ki jih imajo tudi lovci drugo pa je pristrel, ki ga morajo opraviti do mislim da 1.5.
Odgovori
Jaz Pravilnika o lovskem strelstvu na pisrs.si ne najdem. Če gre to za interni pravilnik Lovske zveze Slovenije je to čisto ista situacija kot z biatlonci.
Celo glede nadzora teh "lovskih strelišč" ni pristojen lovski inšpektor, ampak MNZ (glej sodbo). 

Vsekakor zanimiva debata, se priporočam za še kakšne podatke.
Odgovori
Osnovna težava je, da se posamezne skupine želijo iz sistema izvzeti. Tipičen primer tega so strelišča za pristrel lovcev. Kot sem že mnogokrat napisal, sam zagovarjam sistemske ureditve z kar čim manjšim številom izjem. Posledično bi bilo smiselno imeti enoten nabor pravil pa naj gre za institucionalne ali kake druge uporabnike, osnovni smoter tovrstne zakonodaje pa zagotavljanje primerne varnosti za okolico ter uporabnike. 

V primeru biatloncev ter lovcev je zadeva podobna, ne pa tudi v celoti enaka, saj v zakonu v orožju posamezne športne panoge niso izvzete (biatlon), v primeru lovcev in njihovega pristrela to so (čeravno področna zakonodaja tega ne ureja). Prav tako je pomembna razlika, da gre v prvem primeru za športno panogo in organizacijo zasebnega prava, v primeru lovske organizacije pa gre tudi za izvrševanje nalog javne službe.
Odgovori
Mislim, da je težava lovcev tudi v tem, ker zganjajo premalo hrupa ob nesmiselni sodbi. Zanašajo se na stare čase, ko je francl poklical jožeta, ki je tudi partijski sekretar, če pa to ne bo zadoščalo pa pošljejo "molbo" največjim lovcem tja do maršalata.

Še v gostilnah jih nisem slišal, da bi na to temo kaj dosti razpravljali.
Odgovori




Uporabnikov, ki berejo to temo: 10 Gost(ov)