Ocena teme:
  • 0 Glas(ov) - 0 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Počen tulec 12,7x99 mm
Pozdravljeni,

vsake toliko (vsake 100 izstreljenih nabojev ali več) puška izvrže takšen tulec kot na sliki.
Ima kdo idejo zakaj do tega pride? 
S-sniper

-material?
-ležišče naboja?
- ...?

Pozabil napisati, naboj je nov tovarniški, standard M33 zrno.

Priponke Male slike

Odgovori
Katero orožje, strelivo...
Odgovori
(19-01-2021, 15:15)bob78 Napisal: Katero orožje, strelivo...

M2 browning cev 45 colska, strelivo klasično za to orožje: NATO linkano 4+1 - M33 ball + M17 tracer: 
Zrno ball je boat tail polnooplaščeno mehko jeklo.
Tracer je enaka vsebnost z razliko da ni boat tail in ima stroncijeve in magnezijeve soli v zadku, do gorenja (stroncij gori rdeče) pride šele ob izhodu iz cevi.

Možno, da je odgovor v tracer zrnu pa nisem povsem prepričan. Verjetno je civilnih lastnikov orožja tega kalibra bore malo in tudi temu primerno streljajo (ne streljajo), cena naboja ni zanemarljiva, tracer pa itak ni civilno dostopen. Pa vseeno, če se je kdaj komu to pojavilo me zanima ali pa če ima kakšnega reloaderja tukaj, ki ima izkušnje s tem kalibrom.
Odgovori
Izdelava tulcev je sila zahteven postopek, sploh pa njihova termična obdelava.
Kljub temu da je nekako vse znano in se ve kaj in kako, gre v praksi hitro kaj narobe...obstajajo male skrivnosti do katerih se pride z izkušnjami.

To se nam je dogajalo tudi v Losu ob izdelavi tulcev 9 luger... no sedaj se drugod, linija je prodana v tujino in vsak proizvajalec to pol rešuje po svoje.
Lahko pa namignem, da so v izdelavi nove linije tudi za puškovne tulce Shhh. Kakorkoli ti tulci na sliki so Los in so isto počili, lahko že po prvem strelu z ustrezno termično obdelavo pa ne, pa si ga lahko streljal v nedogled.
Tako da to se dogaja in če je le tu in tam je pač tako kot je...vsekakor pa to ni blagodejno za ležišče naboja.

Priponke Male slike

Odgovori
https://www.youtube.com/watch?v=2_JrJZNeTPM
Odgovori
Če se ni kaj veliko spremenilo, papamike v službi verjetno uporablja FN Herstalovo strelivo, ki ne slovi kot slabo. Pihalnik pa je ravno tako FN-ov izdelek M2 QCB. Tole bi bilo treba pokazati orožarju ali logistiku, da se pošlje nazaj proizvajalcu, vključno z oznako LOT-a.
“So I say, “Live and let live.” That’s my motto. “Live and let live.” And anyone who can’t go along with that, take him outside and shoot the motherfucker. It’s a simple philosophy, but it’s always worked in our family.”
George Carlin
Odgovori
Za FN strelivo proizvaja tudi PPU. Meni se je enako dogajalo na PPU .308 Match nabojih.

Poslano z mojega Armor 7E z uporabo Tapatalk
Odgovori
Če uporabljaš M2 (staro verzijo) je nujno nastavit headspace... V ROP-u, bi se moral nahajati ključek za nastavitve headspace in timinga... Če ključka ni v ROP-u, ga imajo sigurno orožarji, dobi se ga pa tudi v prosti prodaji na spletu. Vprašaj kakega od malo starejših orožarjev, pa ti bo pokazal postopek. Če headspace ni nastavljen pravilno, zna odtrgat še kaj drugega, kot pa samo vsake toliko izvrč počen tulec. Najboljše je, da za vsako cev nastaviš s ključkom in si zapišeš koliko klikov nazaj od "zašraufana do konca" je pravilni headspace. Pa vseeno je potrebno vsake toliko časa preverit.

Če je QCB verzija, potem s tem ni dela in tudi posledično to ni rešitev.
Odgovori
Tako, kot je napisal Šiljo. Če gre za služben M2, potem ste itak imeli usposabljanje in bi to morali tam povedati. Jaz sem to usposabljanje delal nekje 2005 (ne vem, če ni bil takrat Šiljo celo zraven - v 10.motb/mmč?) in smo pred streljanjem en teden samo šraufali cevi ven in not, ter nastavljali omenjeni headspace. Sem pa mislil, da so šle stare verzije vse ven iz uporabe in da SV uporablja le hitro zamenljive cevi. No, morda se motim...
Odgovori
Lahko da jeto strelivo še iz zalog .Pred leti se je veliko tega streliva postrelilo na Počku kot uničenje uradno.Takrat je bilo več počenih.tulcev,mogoče zaradi starosti municije.Bila je še pomoč iz Amerike iz 2.sv.vojne.Včasih si moral za vsak naboj repetirati posebej,ker ni vračalo zatvarača.Sigurno je bil tudi smodnik spremenjen z leti ležanja po skladiščih in nepravilno shranjena municija.Gotovo pa je tudi tulc bil med vojno slabšega materijala kot je sedaj.
Odgovori
(20-01-2021, 12:40)bob78 Napisal: ne vem, če ni bil takrat Šiljo celo zraven - v 10.motb/mmč?

Thumbup
Odgovori
(20-01-2021, 12:52)Luger Napisal: Lahko da jeto strelivo še iz zalog .Pred leti se je veliko tega streliva postrelilo na Počku kot uničenje uradno.Takrat je bilo več počenih.tulcev,mogoče zaradi starosti municije.Bila je še pomoč iz Amerike iz 2.sv.vojne.Včasih si moral za vsak naboj repetirati posebej,ker ni vračalo zatvarača.Sigurno je bil tudi smodnik spremenjen z leti ležanja po skladiščih in nepravilno shranjena municija.Gotovo pa je tudi tulc bil med vojno slabšega materijala kot je sedaj.

Takšno razlago sem poslušal od ANA v Avganistanu... 

Browning M2, ki ima nastavljen headspace in timing in ni katastrofalno "zasran", rabi samo nekaj olja na zaklepu in strelivo ne sme biti suho - mora biti malo namaščeno, tako kot je pakirano v originalu in požere vse kar v njega vržeš brez zastojev.
Odgovori
(20-01-2021, 20:12)siljo Napisal:
(20-01-2021, 12:52)Luger Napisal: Lahko da jeto strelivo še iz zalog .Pred leti se je veliko tega streliva postrelilo na Počku kot uničenje uradno.Takrat je bilo več počenih.tulcev,mogoče zaradi starosti municije.Bila je še pomoč iz Amerike iz 2.sv.vojne.Včasih si moral za vsak naboj repetirati posebej,ker ni vračalo zatvarača.Sigurno je bil tudi smodnik spremenjen z leti ležanja po skladiščih in nepravilno shranjena municija.Gotovo pa je tudi tulc bil med vojno slabšega materijala kot je sedaj.

Browning M2, ki ima nastavljen headspace in timing in ni katastrofalno "zasran", rabi samo nekaj olja na zaklepu in strelivo ne sme biti suho - mora biti malo namaščeno, tako kot je pakirano v originalu in požere vse kar v njega vržeš brez zastojev.
Ni čisto tako.....tudi ce je čelna reža in sinhronizacija nastavljena. Je pa zadeva stara nekateri tudi cez 60let.
Meni so takole pokali tulci pri Remington .308 Win Premier Match 168gr Matchking. Pazi in to vsaki drugi v novi puski.
Odgovori
M2 v civilnih rokah na slovenskih tleh?
Odgovori
(20-01-2021, 21:37)Shooter Napisal:

Ni čisto tako.....tudi ce je čelna reža in sinhronizacija nastavljena. Je pa zadeva stara nekateri tudi cez 60let.
Meni so takole pokali tulci pri Remington .308 Win Premier Match 168gr Matchking. Pazi in to vsaki drugi v novi puski.

Sem vam povedal kako je z temi tulci... mogoče samo še to ko že omenjaš  Premier bla bla... nikoli ne boš vedel kdo ga je v resnici naredu
tud če je na njemu napis REM je lahko narejen v Titovem Užicu, na Poljskem ali v Albaniji...Dokler so se delali v Losu se je napis na njemu pač dal za tistega, ki jih je kupil večjo količino in to zahteval, pol se pa daj in išči izvor...nemogoče. Dejstvo je samo eno da ni narejen v Slo, ker smo mislim da edina evropska država ki ne proizvaja tulcev, niti streliva za potrebe svoje vojske kar je katastrofalno.

Če ti je res pokal vsak drugi pol to ni za uporabljat  Not  je škoda ležišča naboja v cevi...
Osebno bi rešu tako, da bi ali prepolnil v druge tulce ki so ok
obstoječe pa termično obdelal, ker glih tolk vem kaj in kako, da bi bilo pol ok. Pray
Odgovori
(20-01-2021, 21:37)Shooter Napisal:

Ne trdim, da ni možno.... vendar pa se v praksi še nisem srečal s podobnim, pa imam kar nekaj izkušenj z M2 (tastaro verzijo). Vse težave, ki so se pojavile v moji praksi, je bila posledica ali neznanja (nepravilne nastavitve), ali pa umazanije in suhosti orožja (primeri v Avganistanu v kombinaciji s primerom 1)....
Res pa je, da nisem nikoli pregledoval tulcev po streljanju, da bi bil 100% prepričan, da ni bil kakšen počen vmes.
Odgovori
Ko sem leta 92 kupil puško v kal 357 mi je ostalo nekaj trga streliva.Pozabil sem nanj in nekaj let nazaj sem to postrelil z revolverjem.Ne boš verjel kar nekaj tulcev je počilo po vsej dolžini.Pa tudi češki tulci počijo,čeprav je novejša municija.Zato mislim da z leti smodnik spremeni sestavo.Dobil sem tudi strelivo od hirtenberga za puško,ker niso mogli nikakor nastrelit.Ko sem pobral kugle ven je bil smodnik dvobarvni,kot da bi bil pokvarjen.Tako zgleda da je vsak naboj drugače vžgal.Druge razlagre nimam.Eno škatlo so popokali nato so obupali in lastnik je nabavil drugo municijo in vse je bilo ok.
Odgovori

Strelivo je sveže, starih zalog več ni.

Se pravi ali je headspace ali pa nepravilna toplotna obdelava tulcev tega lota.
Odgovori
(20-01-2021, 22:07)jabolko Napisal: Dejstvo je samo eno da ni narejen v Slo, ker smo mislim da edina evropska država ki ne proizvaja tulcev, niti streliva za potrebe svoje vojske kar je katastrofalno.

Se ne bi mogel bolj strinjati. Ampak danes je moderno, da se država naj ne bi ukvarjala s tem, čeprav so skoraj vse obstoječe orožarske firme nekoč bile v državni lasti in so še danes vsaj delno v državni lasti.

@ papamike
Torej star M2. Nazadnje sem jih videl na BOV-ih in Humveejih. A so še kje?
“So I say, “Live and let live.” That’s my motto. “Live and let live.” And anyone who can’t go along with that, take him outside and shoot the motherfucker. It’s a simple philosophy, but it’s always worked in our family.”
George Carlin
Odgovori
Po moje še... Ameri so jih 2012 še zmeraj uporabljali na MATV na Konsbergovih oborožitvenih postajah. V bistvu itak ni nič drugačen od QCBja, razen bolj preproste in hitrejše zamenjave cevi... Kje so še pri nas natančno v uporabi, bi težko rekel, ker sem že nekaj let v drugih vodah....
Odgovori

Uporabnikov, ki berejo to temo: 1 Gost(ov)