Ocena teme:
  • 0 Glas(ov) - 0 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
howa 1500 223 1:9 strelivo
#1
Živjo
Iskal sem že po forumu samo ne najdem ali bi kdo imel že mogoče howo 1500 s twistom 1:9 kaliber 223. Namreč iščem neko kombinacijo polnitve ki bi ustrezala za 100m natančno.
ALi ima kdo podobno zadevo in kaj je ugotovil.
Probal sem ELB krogle 52gr od Hornary in Sierra 52gr HBPT, smodnik od 23 do 25gr pa nekako ne najdem prave kombinacije.
Ali je bolje iti na težje krogle. Smodnik sem uporabil VV N133.
hvala za pomoč
Odgovori
#2
52 gr krogle dobro nesejo iz cevi 1:12
Pri negativni oceni ugleda, prosim za komentar, ker bom drugače sklepal, da gre za čisto zlobo  Mrgreen
Odgovori
#3
Jaz imam 52 HPBT sierra 24gr N133, puška rossler titan 3
dela super
Odgovori
#4
Za navoj 9'' pri  kalibru 223 je maximalna teža krogle nekje okoli 60gr. Izračun ustreznosti navoj/krogla si lahko narediš na https://www.jbmballistics.com/cgi-bin/jbmstab-5.1.cgi . Faktor stabilnosti mora biti večji od 1,5 , smiselno se je tudi pošpilati s količino smodnika in dolžino naboja Smile .
Odgovori
#5
Za 1:9 so idealne 69gr krogle.
Moralo pa bi ravno tako delati z lažjimi kroglami, zato je morda za slab rezultat kriva cev.

Pa tudi OAL je treba spreminjat ko iščeš load, poleg vsega drugega.
Odgovori
#6
Na slikci je primer izračuna stabilnosti za navoj 9'' po Bergerju, za Hornady, Match BHTP, 68gr, 3000f/s, pri 0 stopinjah. Marginal Stability=lahko dela dobre grupce, lahko ne dela. Na primer, Tikka T3, z navojem 12'' dela; z SMK 52gr, grupe pod 1/2MOA, s Hornady VMAX 55gr, se grupa ''odpre'' na 2MOA. Sicer je razlogov za to lahko več, eden izmed njih je lahko MS.


Priponke Male slike
   
Odgovori
#7
ne se hecat. ni človeka na svetu ki bi mu z 9' twistom trosilo 69gr krogle in da trdi da je max teža 60gr.

laurie za ta rang krogel ~69gr predlaga N135.
Odgovori
#8
No sedaj racunam to stabilnost in vidim da dejanko kar je pod 60gr sploh ne da stabilbosti neglede na to kako hitrost vpises. vidim pa da je pomembna tudi dolzina krogel daljsa kot je bolje je.
Odgovori
#9
saj twist je za dolžino krogle; mi se tukaj v resnici narobe pogovarjamo ko omenjamo težo krogle. ampak je lažje, ker načeloma imamo v mislih eno vrsto krogel.
Odgovori
#10
Potem bo mogoce res probat kake tezje recimo 60gr. Kaj pa za precizno uporabljate HP ali s polimernimi konicami ala Vmax. Igra to kj vloge.
Odgovori
#11
Ne igra vloge, ce meris dolzino krogle na ogivi.


Sent from my SM-G973F using Tapatalk
Odgovori
#12
Krogla je nestabilna, če je za svojo težo predolga. To hitro postane problem pri monolitkah, ki imajo manjšo specifično težo od oplaščenih svinčenk. Da pri njih dobiš določeno težo, morajo biti daljše od svinčenk iste teže. V 223, twist 9, sem z v-max 35 gr, ki so zelo kratke, naredil 6 mm grupe.
Odgovori
#13
Za na 100m razdalje ne boš nič pridobil, če boš uporabil daljše krogle.  Te se izkažejo šele na razdaljah 300m ali več.  Tako da če streljaš samo na 100, se drži teh dveh 52gr krogel, ki si jih navedel, bodo čisto ok. 
Poskusi še s smodnikom Lovex D073.4, moj kolega ga uporablja + krogle Hornady 52gr HP Match, je zelo zadovoljen.  Uporablja "recommended load" iz Lovex priročnika za 55gr FMJ krogle:  D073.4    1.60g    24.7gr  OAL  56,60  -  brez krimpanja  in netilke Murom SR.  Puško ima Savage Axis,  z izboljšanim sprožilcem - spolirani drsni deli in skrajšana povratna vzmet sprožilca.  Strelja samo na 100, daljšega strelišča nima. 
Uporablja 1x ustreljene tulce S&B, (dobi jih preko veze iz SV), annealinga ne dela, vodi pa evidenco strelov, tako da ima serije streliva s tulci, ki imajo enako zgodovino strelov.  Za koliko strelov mu en tulec dobro služi, pa ne vem.
Nekaj splošnih napotkov: 
-  za začetek poskušaj ugotoviti, kakšna za tvojo puško je max. dolžina naboja s tvojo kroglo,  potem pa pomakni kroglo za cca 0,2 - 0,3mm nazaj v tulec 
-  ko vstavljaš krogle v tulec, bodo pozoren na tenzijo vratu. Če naletiš na ohlapen vrat, ta tulec izloči
-  bodi natančen pri krajšanju tulcev, vsi naj bodo 44,50mm  plus minus  0,10mm - ta toleranca bo za na 100m ok
Better be judged by twelve than carried by six
Gun Control is the comforting lies that people tell themselves in order to deal with media induced hoplophobia.
Odgovori
#14
hvala za izcrpen odgovor. To sem ugotovil max dolzina je 59.7mm. Uporabil se za probo serijsko strelivo s&b cca 1eur naboj 52gr krogle in dela pa super natancno in ponovljivo ceprav je naboj krajsi za skoraj 4mm.
Ne vem pa kak smodnik uporabljajo. Krogle so sierra hp zato sem jih sel nabavit in probal izdelati kopijo samo ni ratalo zenkrat.
Odgovori
#15
(24-01-2021, 21:18)getling_gun Napisal: hvala za izcrpen odgovor. To sem ugotovil max dolzina je 59.7mm. Uporabil se za probo serijsko strelivo s&b cca 1eur naboj 52gr krogle in dela pa super natancno in ponovljivo ceprav je naboj krajsi za skoraj 4mm.
Ne vem pa kak smodnik uporabljajo. Krogle so sierra hp zato sem jih sel nabavit in probal izdelati kopijo samo ni ratalo zenkrat.

S&B v svojem match strelivu uporablja Lovex 73.4
Enako dobro dela tudi s Honrady 52gr BTHP
Odgovori
#16
(24-01-2021, 23:58)Kristian Napisal:
(24-01-2021, 21:18)getling_gun Napisal: hvala za izcrpen odgovor. To sem ugotovil max dolzina je 59.7mm. Uporabil se za probo serijsko strelivo s&b cca 1eur naboj 52gr krogle in dela pa super natancno in ponovljivo ceprav je naboj krajsi za skoraj 4mm.
Ne vem pa kak smodnik uporabljajo. Krogle so sierra hp zato sem jih sel nabavit in probal izdelati kopijo samo ni ratalo zenkrat.

S&B v svojem match strelivu uporablja Lovex 73.4
Enako dobro dela tudi s Honrady 52gr BTHP

bom poizkusil še lovex da vidimo razliko
Odgovori
#17
(24-01-2021, 14:02)Marks Napisal: saj twist je za dolžino krogle; mi se tukaj v resnici narobe pogovarjamo ko omenjamo težo krogle. ampak je lažje, ker načeloma imamo v mislih eno vrsto krogel.

Vseeno je ali govorimo o teži ali dolžini ker gre za približno eno z drugim. Pri istem diametru, materialu, podobnem base in ogiveu velja, da je težja=daljša in lažja=krajša.   

Da bo morda komu lažje izbrati ustrezne krogle glede na navoj še info, nekateri proizvajalci za težje krogle na embalažo odtisnejo podatek o ustreznosti navoja (Hornady), Sierra ponuja podatke na njihovi spletni strani, ... .


Priponke Male slike
   
Odgovori
#18
O .223 Rem z 1:9 korakom cevi se je že govorilo nekaj let nazaj ,v tem postu si lahko preberete nekaj zanimivih podatkov katerih vam lahko zmanjšajo težave.
Na strani 7 je nekaj zanimivih podatkov,pa da ne pozabim hvala Kristjan za No.1 temo ,ki se obuja znova in pride prav marsikomu.

https://www.strelec.si/forum/thread-18786-page-7.html

LpT
Odgovori
#19
Brez problema sem streljal 77gr Sierre MK iz 26 incne 1-9 cevi tudi na 1000 m dalec( in 77gr Nosler CC tudi). 75 gr AMax Hornady pa je poleti se nekako delal pozimi okoli 0 st celzija pa nic vec- kaksno kroglo je tudi počes postavilo. Pomembna je dolzina krogle! Seveda gre pa nekako z težo z roko v roki. Nove Hornady ELD M krogle vse zahtevajo tesne navoje. Sem pa vseeno brez tezav streljal 75 gr iz 1-8 cevi ceprav na skatli pise 1-7, res pa je da ne dalj kot 300m. Kje je problem twista. Da ce je neustrezen, krogla ne dosega max BC-ja ki bi ga lahko. Iz iste 1-8 cevi 80gr Sierre in Nosler delajo brez problema tudi pri nizkih temperaturah.
Odgovori
#20
Lep pozdrav vsem, sem nov na forumu in tudi začetnik v polnjenju streliva. Zanima me, če ima kdo recept za ponovno polnjenje 223 REM streliva, in če je pripravljen deliti informacijo. Moja puška je Howa 1500 1/9 twist  in dolžina cevi 24". Testiral sem 55gr. in minimalno polnitev in je bila še najboljša grupa, če dam večjo polnitev mi bolj trosi .Kaj je boljše večja polnitev ali manjša za lažje krogle? Hvala za vse odgovore.

(11-07-2023, 07:39)Robihojnik1 Napisal: Lep pozdrav vsem, sem nov na forumu in tudi začetnik v polnjenju streliva. Zanima me, če ima kdo recept za ponovno polnjenje 223 REM streliva, in če je pripravljen deliti informacijo. Moja puška je Howa 1500 1/9 twist  in dolžina cevi 24". Testiral sem 55gr. in minimalno polnitev in je bila še najboljša grupa, če dam večjo polnitev mi bolj trosi .Kaj je boljše večja polnitev ali manjša za lažje krogle? Hvala za vse odgovore.

Se opravičujem, twist je 1/8
Odgovori




Uporabnikov, ki berejo to temo: 1 Gost(ov)