Ocena teme:
  • 0 Glas(ov) - 0 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Je dovoljeno posedovati orožje kot je AR,AK,...
#21
(02-06-2021, 13:55)MarkB Napisal: Kako daš lahko 'kalaša' na OL za šport?
Res me zanima. Greš z njim enoročno strelat ali na IPSC??
Je kar logično kam pes taco tišči, kar se tiče malo močnejših polavtomatov. :(

Malo je tema zašla offtopic ampak moja replika; tudi kolo je športni rekvizit pa a kdo zahteva da greš na velodrom ga poganjat ali pa da moraš odpeljati vsaj 3 tekme na leto da si ga lahko lastiš?
Isto je s strelstvom, zakaj nebi mogel tega prakticirati po lastnih pogojih, torej na izbranem strelišču takrat ko meni paše? To pomeni, da potem če ne strelaš na štoparico ali kolesariš na čas to ni več šport?!
Odgovori
#22
Uredba jasno govori, da gre v A kategorijo kosi, če notri vtakneš nabojnik z več kot 10 strelno kapaciteto. Znebiti se bo treba nabojnikov za 30 in 20 nabojev in bo kos možno imeti v B kategoriji. Če boš želel imeti 30 strelne nabojnike, bo treba kos vpisati pod A.  Tako pravi uredba. Če bodo naši v zakon vpisali drugače, bo to zato, ker sami želijo dodatno zaostriti pogoje, ali pa bo posledica napačnega prevoda, oz. nepoznavanja tematike.

A7
Any of the following centre-fire semi-automatic firearms:
(a)
short firearms which allow the firing of more than 21 rounds without reloading, if:
(i)
a loading device with a capacity exceeding 20 rounds is part of that firearm; or
(ii)
a detachable loading device with a capacity exceeding 20 rounds is inserted into it;
(b)
long firearms which allow the firing of more than 11 rounds without reloading, if:
(i)
a loading device with a capacity exceeding 10 rounds is part of that firearm; or
(ii)
a detachable loading device with a capacity exceeding 10 rounds is inserted into it.

Če bi vse šlo v A, ne bi pisalo “if ...is inserted”, temveč “if ... can be inserted”. Ravno tako ne bi predpisovali pogojev za nabavo 30 strelnih nabojnikov (ker bi itak vsi kosi padli v A, kjer ni omejitev kapacitete). Še enkrat: tako piše v zadnjem EU popravku. Politikov, ki bi glasovali ali uvedli kaj strožjega, pa se spomnimo na volitvah in glasujmo za tiste druge.

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/...32021L0555
Odgovori
#23
Clap

... in spet smo od preprostega vprašanja, ki zahteva preprost odgovor

"Da, dovoljeno je posedovati to vrsto orožja pod pogoji, ki jih določa trenutna zakonodaja."

prišli do teoretiziranja in modrovanja o spremembah ZOro-ta, EU uredbah, posameznih mišljenjih, ...

... potem se pa čudimo ko ugotovimo, da nam ni več pomoči ...

lp upor500
Odgovori
#24
(02-06-2021, 13:55)MarkB Napisal: Kako daš lahko 'kalaša' na OL za šport?
Res me zanima. Greš z njim enoročno strelat ali na IPSC??
Je kar logično kam pes taco tišči, kar se tiče malo močnejših polavtomatov. :(


Vprašaj forumaše, ki so zmagovali IPSC tekme s kalaši.
Odgovori
#25
@bob78:
Kot rečeno, niso problem samo 30rds nabojniki, ampak tudi datum vpisa v OL.
Po dikciji zakona, kot je trenutno v igri pa velja, da 30rds nabojnikov ne boš smel imeti, če boš imel papovko v kategoriji B.

Se pa strinjam s teboj in sem bil tudi sam presenečen, da so "if inserted" prevedli v "can be inserted".
Upam, da bodo fantje, ki so v stiku so poslanci uspeli to spremeniti.
Odgovori
#26
(02-06-2021, 14:58)bob78 Napisal: Uredba jasno govori, da gre v A kategorijo kosi, če notri vtakneš nabojnik z več kot 10 strelno kapaciteto. Znebiti se bo treba nabojnikov za 30 in 20 nabojev in bo kos možno imeti v B kategoriji. Če boš želel imeti 30 strelne nabojnike, bo treba kos vpisati pod A.  Tako pravi uredba. Če bodo naši v zakon vpisali drugače, bo to zato, ker sami želijo dodatno zaostriti pogoje, ali pa bo posledica napačnega prevoda, oz. nepoznavanja tematike.

Ne gre samo za nabojnike ampak je na udaru ves B7 ''polavtomatsko strelno orožje za civilno uporabo, ki je podobno avtomatskemu strelnemu orožju.'' vsi fake B4 , zraven pa še predelano orožje torej VZ58,VZ61,AK M70 etc in puške z kratko cevjo + zložljivim kopitom ,ki zloženo meri pod 60cm

B4 in B7 sta kategorije se bosta ponovno preštevale , B7 kategorija po novo so polavtomatske šrotflinte medtem kot ti AK,Ar15 pristanejo ali v A7,8,9 ali B9

Zgornja puška je B4 spodnja B7 , tudi pri nas je bilo še ne dolgo nazaj temu tako tudi v praksi , dokler se ni začelo precej po domače kreativno knigovodit te kategorije. Tudi če danes kupiš AR15 ali AK v B4 ga bo potrebno po prehodnem obdobju vpisovat v pravo kategorijo.


zgoraj B4 
spodaj B7 


[Image: PKFGJOGSLLIQIXAKV24TAG6ANQ.jpg]


Pištoljski ročaj , picatinny šine .... ,ostajajo identifikator med B4 in B7 , zato so bili pred leti naprodaj polavtomati z precej jagrskimi kopiti zdaj pa mogoče ponovno featureless bodykiti.
[Image: 10961179_03_hera_arms_cqr_featureless_stoc_640.jpg]

Takih B4 je tudi pri nas en kup. Zgorna meja taktikula ki je še šel v B4 

[Image: f404c4f48580dc1380afc0edafc67574.jpg]
Odgovori
#27
Upamo na najboljše ,pri Zoro smo naredili kar se je dalo .
Odgovori
#28
Verjamem in hvala vsem, ki se trudite. Se pa čudim, kako bi lahko "if inserted" prevedli v "can be inserted", če 34. točka direktive pravi: “ The mere possibility of fitting a loading device with a capacity exceeding 10 rounds for long firearms and 20 rounds for short firearms should not determine the classification of the firearm in a specific category”, saj je ta del direktive za zakonodajalca enako zavezujoč kot ostali.
Odgovori
#29
Ce se ne motim, je bilo to z nabojniki letos potihem dopolnjeno.
Prvotna verzija EU direktive ni prepovedovala posedovanje 30rds nabojnikov, oz. ni bil omejen promet z njimi; po novem bodo 30rds nabojnike lahko kupili samo tisti, ki bodo imeli v OL kat.A.
Odgovori
#30
To je res, a definicija kategorij je ostala enaka. Zadnja verzija:
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/...32021L0555
Odgovori
#31
Ali morda kdo ve kako se tretira vpis v orožni list. Ali je to datum prvega vpisa v orožni list po nakupu novega orožja pri trgovcu ali pa je to datum vpisa v trenutni orožni list ob prekategorizaciji. Kakšen je status takega orožja po prodaji med fizičnimi osebami, ki se je zgodil po presečnem datumu?
Če je smisel tega datuma omejevanje števila novih kosov potem bi lahko veljalo prvo, če pa je cilj zmanjševanje števila kosov pa verjetno drugo.
Odgovori
#32
(02-06-2021, 22:46)HorseFly Napisal: Ali morda kdo ve kako se tretira vpis v orožni list. Ali je to datum prvega vpisa v orožni list po nakupu novega orožja pri trgovcu ali pa je to datum vpisa v trenutni orožni list ob prekategorizaciji. Kakšen je status takega orožja po prodaji med fizičnimi osebami, ki se je zgodil po presečnem datumu?
Če je smisel tega datuma omejevanje števila novih kosov potem bi lahko veljalo prvo, če pa je cilj zmanjševanje števila kosov pa verjetno drugo.

Ko kupiš "kupiš". Ali od trgovca, ali pa privat. Datum je kadar kupiš.
13 Kdor se dotakne smole, se osmoli, ...
Odgovori
#33
Tista posodobitev direktive z prepovedjo nabojnikov je nekako logična saj brez tega sploh ni izvedljiva ta njihova prepoved , dobesedno bi lahko imel v žepu magazin za 30nabojev in legalen, bi te moral kot tistega raubšica dobit dobesedno z nabojnikom v puški .

Datum vpisa v OL ne nakupa , po kaki logiki bi bil datum nakupa?
Na koncu pa lahko ta datum 13.junij 2017 kaj velja ali pa tudi ne saj državam samo dana možnost ,da upostevajo zatečeno stanje za orožje vpisano , a enaka možnost imajo ,da se z tem datumom sploh ne ukvarjajo in ni izjem , saj je v zakonodaji precej nezaželjeno uvajat izjeme. Uporaba datuma jim pa tudi ne prišpara nič dela saj je tako ali tako treba vse preknjižit v nove kategorije.

Vse skupaj brezveze špekulirat dokler ne dobimo novi ZORO
Odgovori
#34
Pozdrav

Sem nov na forumu, kot tudi stvaritelj teme Richard, sicer on je bolj domač na strelskem področju kot jaz, naredil mi je uslugo da je odprl topic,
ko sva ravno govorila glede posesti omenjenega orožja, trenutno sem službeno dalj časa v Ameriki pa sem prvič streljal s puško, pištole so mi sicer
znane že od prej...

En dan sem šel preverit v trgovino Point Blank v mestu Wixom, ker smo večino časa v tem okrožju, kako je z izposojo za njihovo interno strelišče,
pa mi je trgovec prav z veseljem bolj kot ne kar porinil v roke SIG Sauer 9mm in me napotil na streljanje...

No glede na to kaj vse se da izposoditi za streljanje sem en dan vzel M&P 15 SPORT II z 5.56mm in sem ugotovil da mi je stvar kar zabavna in me dejansko zanima, celo tako da bi rad tekmoval...

Da bi si samo lastil orožje doma samo zato, da ga imam se mi zdi škoda denarja, to imam že tako ali tako problem da je pri bajti druge krame preveč...

Glede posesti orožja sem seznanjen da se da imeti večino pištol za puške pa nisem vedel...

Kakorkoli, se bom vpisal na tečaj za varno rokovanje z orožjem, od tam pa naprej...

Imate mogoče kaka priporočila glede pušk (razen AK47) kaj je dobro za streljati in pa kater kaliber 5.56, 7.62 ? Sklepam da imate verjetno nekateri kar nekaj izkušenj ?

Lp B
Odgovori
#35
(03-06-2021, 02:05)BVM86 Napisal: Pozdrav

Sem nov na forumu, kot tudi stvaritelj teme Richard, sicer on je bolj domač na strelskem področju kot jaz, naredil mi je uslugo da je odprl topic,
ko sva ravno govorila glede posesti omenjenega orožja, trenutno sem službeno dalj časa v Ameriki pa sem prvič streljal s puško, pištole so mi sicer
znane že od prej...

En dan sem šel preverit v trgovino Point Blank v mestu Wixom, ker smo večino časa v tem okrožju, kako je z izposojo za njihovo interno strelišče,
pa mi je trgovec prav z veseljem bolj kot ne kar porinil v roke SIG Sauer 9mm in me napotil na streljanje...

No glede na to kaj vse se da izposoditi za streljanje sem en dan vzel M&P 15 SPORT II z 5.56mm in sem ugotovil da mi je stvar kar zabavna in me dejansko zanima, celo tako da bi rad tekmoval...

Da bi si samo lastil orožje doma samo zato, da ga imam se mi zdi škoda denarja, to imam že tako ali tako problem da je pri bajti druge krame preveč...

Glede posesti orožja sem seznanjen da se da imeti večino pištol za puške pa nisem vedel...

Kakorkoli, se bom vpisal na tečaj za varno rokovanje z orožjem, od tam pa naprej...

Imate mogoče kaka priporočila glede pušk (razen AK47) kaj je dobro za streljati in pa kater kaliber 5.56, 7.62 ? Sklepam da imate verjetno nekateri kar nekaj izkušenj ?

Lp B

Če bi rad tekmoval potem neki v 9mm...PCC disciplina je ok čeprav naša SZPS zveza glede tega na zahtevo treh tekmovalcev ki bi radi imeli kvoto povsod mal tava v temi, ostalih 32 tekmovalcev pa na ta račun nimamo tekem Dumb izogibaj se AR izpeljank, ker boš sam popravljal in dokupoval dele. 
Če ti to odgovarja pa kar izvoli Pray
PS. k sreči imamo Orto tekmovanja, ki zgleda peljejo zadeve v pravo smer Clap
Odgovori




Uporabnikov, ki berejo to temo: 1 Gost(ov)