Ocena teme:
  • 0 Glas(ov) - 0 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Montaža strelnega dalnigleda ?
#1
Pozdravljeni.
V kratkem bom dobil : puško,strelni dalnogld in pa montažo.
Pa me zanima kdo bi bil pravi naslov za montažo strelnega dalnogleda na puško in
pa tudi nastrelitve le te.
Odgovori
#2
Odvisno za kakšno montažo gre. Če gre za navadne obročke na weaver ali picatinny šini, potem lahko to narediš tudi sam. Obročke lahko lepaš, lahko daljnogled namestiš s kakšnim loctite-om ali pa kar na suho, če gre za nežnejši kaliber. Če pa gre za kakšno bolj sofisticirano montažo pa bo vsak puškar dober naslov.
Optics Trade - trgovina s široko ponudbo športne optike, termovizijskih naprav, montaž in dodatkov
Pirnikova ulica 5
2310 Slovenska Bistrica

www.optics-trade.eu

Mail: info@optics-trade.eu
Telefon: 031 770 520

Odgovori
#3
Gre za kaliber 308win, Gre za montažo na šini.
Kaj pa nastrelitev ? Puška se bo uporabljala za pricizni streljanje na tarče
zato menim,da bi morala biti zelo dobro nastreljena!
Odgovori
#4
Gorazd, pozdravljen, verjetno misliš 308 Win [img]{SMILIES_PATH}/icon_wink.gif[/img]

no, glede nastreljevanja pa je več metod.

Prva in najdražja je, da streljaš in klikaš po strelni optiki, pri začetni nastavitvi lahko celo zgrešiš tarčo.
Druga možnost je, da nekako fiksiraš puško v strelno linijo in pogledaš skozi cev, ter jo s pogledom usmeriš v sredino tarče. Ker je puška stabilizirana, potem le še poklikaš optiko po smeri in višini da prideš do sredine tarče. Tako v grobem "nastreliš" optiko, za fino nastavitev pa je nujno postreliti nekaj nabojev, čemur sledi korekcija in nov strelski poskus.
Tretja možnost pa je da uporabiš kakšen laserski vložek za v cev, obstoja verzija ki jo vstaviš spredaj v cev, ali pa verzija v laserskem tulcu. Vsekakor pa moraš zopet s streljanjem na fino nastreliti optiko.

Naj pa ti povem, da na center vpliva marsikaj, vrsta streliva, serija streliva, veter, svetloba, temperatura, tako da pred vsako tekmo izkoristiš poskusne strele za korekcijo optike s klikom gor ali dol.
Odgovori
#5
Citat:Puška se bo uporabljala za pricizni streljanje na tarče
zato menim,da bi morala biti zelo dobro nastreljena!
[img]{SMILIES_PATH}/icon_mrgreen.gif[/img] izjava tedna

Postoplek je simpl , v tehničnih podatkih za optiko imaš distanco idealne odaljenosti(eyerelief) daljnogleda od očesa ,postaviš vse skupaj tako na puško kakor ti paše v strelski poziciji če ti rata še vodoravno optiko dat toliko bolje .Stvari ročno pritegneš ,jo mahneš na strelišče , če imaš laserskli boresigt ali nastavek za štelanej optike lahko zelo blizo prave nastavitve prideš že pred streljanjem,če tega nimaš nič zato 2-3 strele v kako bližjo tarčo 25/50m ,da nastaviš grobo center levo desno in gor dol ,potem pa še na 100m pokaš in klikaš ,da dobiš točko zadetka v sredino križa ,če ni kakih posebnosti bi moral z 10 streli to brez problema uredit , če si misliš ,da bo ta nastavitev kaj več kot pribljižna nastavitev se motiš saj se točke zadetkov premikajo že z atmosferskimi pogoji torej temperaturo tlakom in vlago ,vetrom ter še precej več z različnimi polnitvami tako ,da pri vsakem streljanju te stvari malce štelaš ničlo nastaviš samo za to ,da vsakič veš kam vrnit nastavitev po vsem vrtenju ki ga opraviš na tekmi.
Odgovori
#6
Hvala za nasvete in priporočila!
Odgovori
#7
Ja, pa tehnika dihanja in poroženja sta še vedno osnova za streljanje, kljub tipi top puški, optiki, opremi in strelivu [img]{SMILIES_PATH}/eusa_angel.gif[/img]
Odgovori
#8
Ojla gorazd b.!

No, pa je končno prišel čas, da se sestaneš s svojo novo ognjeno palico... no, bolj skalpelom, kot palico [img]{SMILIES_PATH}/icon_biggrin.gif[/img] .
Tole sestavljanje optike in puške pa je dejansko tako preprosto, kot so napisali, a je "sestavljeno" iz dveh zelo pomembnih korakov. Prvi in najbolj pomemben je, da si doma in v miru nastaviš kje boš imel daljnogled (kot je že napisal mr.T). To pomeni, da si, glede na obliko in velikost daljnogleda, zaradi estetskih [img]{SMILIES_PATH}/icon_mrgreen.gif[/img] in uporabno-praktičnih razlogov določiš pozicijo montažnih obročkov na šini. To obvezno naredi v poziciji, v kateri boš puško uporabljal (leže torej [img]{SMILIES_PATH}/icon_mrgreen.gif[/img] ). Fiksiraj spodnji del montažnih obročkov na šino (to naredi tako, da spodnji del obročka v zarezi, ki si si jo kot ustrezno izbral na šini, pri fiksiranju hkrati potiskaš naprej). Na spodnji del obeh obročkov postavi daljnogled in iz udobnega ležečega položaja fino nastavi pozicijo daljnogleda naprej-nazaj, ter hkrati še čimbolj natančno tudi križ v vodoravno lego. "Dodaj" še zgornja dela montažnih obročkov,...

Ker po takem dolgem govorjenju postanem žejen, se mi zdi, da je najbolje, da se za nadaljevanje zgodbe zmeniva ob kakšni pijački (lažje govorim, kot tipkam). Telefonsko sem ti poslal na ZS. Rečeva lahko še kakšno teoretično in praktično o kroglah [img]{SMILIES_PATH}/icon_biggrin.gif[/img] .


Ajd!
Don't hit at all if it is honorably possible to avoid hitting... but never hit soft!
(T. Roosevelt)
Odgovori
#9
Bobi - sedaj, ko si končno dobil pa krogle se boš pa hvalil z njimi ali kaj... [img]{SMILIES_PATH}/icon_mrgreen.gif[/img]

Ja Gorazd - priporočam ti, da kupiš malo boljše montažne obročke, saj jih v tem primeru ne bo potrebno v območju naleganja tube optike brusit (hand lapping). Kakšna poceni kitajska roba zna biti tako zvita, da boš komaj prišel na 100m v tarčo (pišem iz lastnih izkušenj [img]{SMILIES_PATH}/icon_eek.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_redface.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_cool.gif[/img] ).

Dosti enostaven "Tipton" video:

[url="http://www.youtube.com/watch?v=L4oF_07X1qU"]http://www.youtube.com/watch?v=L4oF_07X1qU[/url]

Pri domači montaži je zelo pomembno dejansko to, da si optiko zmontiraš na ustrezno oddaljenost od očesa, da boš imel v "naravnem položaju" [img]{SMILIES_PATH}/new_snipersmilie.gif[/img] zmeraj idealno velikost slike. Pa pazi, da boš dovolj, pa vendar ne premočno zategnil rinke (dobro je imeti ustrezen moment kluč) in da ne boš "zvrnil" daljnogleda na stran.

Nastrelitev je v bistvu enostavna. Če je sklop dovolj kvaliteten, potem boš sigurno v tarči, če daš daljnogled nekje na sredino (tako po višini, kot po smeri). Za vsak slučaj to preveriš tako, da puško odložiš v stojalo, vzameš ven zaklep in si izbereš eno točko v naravi na enih 300m - takšno, da jo boš lahko videl skozi cev (jaz si izberem kakšen električni drog, oz. "kandelaber". Nato naklikaš daljnogled toliko, da boš skozi oboje (daljnogled in cev) videl isto točko. Seveda to ni pot izstrelka (balistika), ampak je ravna - laserska pot, zato bo zaradi balistike izstrelka POI še zmeraj vsaj po višini nekaj MOA vstran na 100m!

Pritegneš vijake, greš na strelišče, si daš na 30m en bel list z črno nalepko - pomeriš in ustreliš. Poklikaš toliko, da bo naslednji zadetek cca nekaj cm nad piko. Nato ustreliš na 50-60m. preklikaš toliko, da boš z naslednjim strelom za malo nad črno nalepkico. Potem pa si že na 100m. Tako boš porabil cca 5-6 nabojev, da boš na 100m v tarči...

Veliko uspeha!
Odgovori
#10
Če boš to sam delal pazi, da ne boš preveč zategnil vijakov na daljnogledu. Ni potrebe po preveliki sili, ampak boš le deformiral cev daljnogleda. Kvalitetni obročki pa so običajno zlata vredni, magari so malo dražji.

Ko smo ravno še pri tej temi. Če kdo potrebuje orodje za lepanje 1 cola ali 30 mm, mu ga lahko posodim skupaj s pastami. Seveda za kako pijačo ali dve. [img]{SMILIES_PATH}/icon_wink.gif[/img]
Optics Trade - trgovina s široko ponudbo športne optike, termovizijskih naprav, montaž in dodatkov
Pirnikova ulica 5
2310 Slovenska Bistrica

www.optics-trade.eu

Mail: info@optics-trade.eu
Telefon: 031 770 520

Odgovori
#11
"Optik-trade.si" Napisal:...Ko smo ravno še pri tej temi. Če kdo potrebuje orodje za lepanje 1 cola ali 30 mm, mu ga lahko posodim skupaj s pastami. Seveda za kako pijačo ali dve. [img]{SMILIES_PATH}/icon_wink.gif[/img]

[img]{SMILIES_PATH}/eusa_clap.gif[/img] Zelo dobrosrčno... [img]{SMILIES_PATH}/eusa_dance.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/slam.gif[/img]
Odgovori
#12
Ni sploh problem, na ZS, mail ali po telefonu se da vse zmenit. [img]{SMILIES_PATH}/icon_wink.gif[/img]
Optics Trade - trgovina s široko ponudbo športne optike, termovizijskih naprav, montaž in dodatkov
Pirnikova ulica 5
2310 Slovenska Bistrica

www.optics-trade.eu

Mail: info@optics-trade.eu
Telefon: 031 770 520

Odgovori
#13
pmarijan, mu moraš vse povedat [img]{SMILIES_PATH}/eusa_snooty.gif[/img] ?!? Očitno bi mi rad na vsak način skenslal še to pijačo z Gorazdom, al kaj [img]{SMILIES_PATH}/icon_mrgreen.gif[/img] ...

Vem, da si je Gorazd omislil sakramensko dobro optiko in zdi se mi, da tudi eno boljših montaž (Opti...), tako da bo "montažiranje" ta prava veselica.


Ajd!
P.S.: Ja, krogle sem pa res dobil. Mitja me je celo poklical po telefonu (tako nadležne stranke, kot sem jaz, verjetno človek ne pozabi hitro [img]{SMILIES_PATH}/icon_mrgreen.gif[/img] ), tako da so bile še "tople", ko so šle iz štacune [img]{SMILIES_PATH}/icon_biggrin.gif[/img] .
Don't hit at all if it is honorably possible to avoid hitting... but never hit soft!
(T. Roosevelt)
Odgovori
#14
Pri obročkih ni vedno cena enako kvaliteta ,za manjše kalibre poceni obročki BKL(cca 20-30$) za na dovetail 11 ali 14mm na tekmovalnih puška uporabljajo kot čisto resna alternativa zares high end kelbly obročkom(140$) ,za weaver ali picatiny šine pa burris signature zee obroči nesejo mariskatere precej dražje obročke .

Attached files [Image: 1996_51946a8091c9a5915eb769fd3f94e888.jpg] [Image: 1996_72ade6ef95a3599893fa74ad73d90252.jpg] [Image: 1996_9f7c0361c72e21242f25ddfa203a2b6a.jpg]
Odgovori
#15
"Optik-trade.si" Napisal:...Ko smo ravno še pri tej temi. Če kdo potrebuje orodje za lepanje 1 cola ali 30 mm, mu ga lahko posodim skupaj s pastami. Seveda za kako pijačo ali dve. [img]{SMILIES_PATH}/icon_wink.gif[/img]

Tukaj moram povedati, da sem to dobrodušno ponudbo tudi izkoristil.

Kupil sem namreč novo optiko, katere pa nisem želel poškodovati z dvodelnimi Warne železnimi montažnimi obročki. Na Warne-jevi spletni strani piše, da ročnega poliranja notranje naležne površine montažnih obročkov, (katera objema cev strelnega daljnogleda) ni potrebno dodatno ročno izvesti, ker naj bi bili toliko, oz. dovolj kvalitetni, ampak šele sedaj ko sem to ročno poliranje tudi izvedel, mi je šele jasno, da je to bilo kljub temu nujno in optiki prijazno opravilo!

Škoda, da nimam Warnejevega "moment" zateznega ključa, da bi še vijake enakomerno zategnil.... [img]{SMILIES_PATH}/icon_cry.gif[/img]

[url="http://warnescopemounts.com/product/tw-1-torque-wrench/"]http://warnescopemounts.com/product/tw-1-torque-wrench/[/url]

Še en za "taktične" rinke:

[url="http://warnescopemounts.com/product/tw-65-torque-wrench/"]http://warnescopemounts.com/product/tw- ... ue-wrench/[/url]

Zraven sem seveda naredil tri fotografije, katere bom objavil zvečer, ko pridem iz službe...

Hvala g. Teodorju iz podjetja "Optik-Trade.si" za posodo orodja!!! [img]{SMILIES_PATH}/eusa_clap.gif[/img]
Odgovori
#16
"pmarijan" Napisal:Škoda, da nimam Warnejevega "moment" zateznega ključa, da bi še vijake enakomerno zategnil.... [img]{SMILIES_PATH}/icon_cry.gif[/img]
če primeš imbus s palcem in kazalcem na koncu daljšega dela, ga boš ravno dovolj zategnil da bo držal, ne pa preveč da bi delal štalo. Povdarek je na "primeš s palcem in kazalcem" ne pa s celo šapo...
Odgovori
#17
Ko sem komplet orodja z polirnimi pastami dobil, sem imel občutek, da sem prvi, ki ga bo uporabljal (na fotografiji je valj po uporabi, zato se več ne sveti - ko sem ga dobil, je bil svetleče poliran)...:

[attachment=2]P1010512.JPG[/attachment]

Pa začnimo drgnit:

[attachment=1]P1010509.JPG[/attachment]

Glede na naslednjo fotografijo bi lahko povedal Warnejevim, da obročki niso ravno "best of the best"...:

[attachment=0]P1010511.JPG[/attachment]

Drgnil sem pa ravno toliko časa, da sem po celotni površini obročkov na najtanjšem notranjem delu obročkov snel dol vrhnji svetleči zaščitni sloj. Kjer je bilo materiala več, ga je pa odpoliralo do litine (sem probal na koncu brunirat, pa se hitra hladna bromura sploh ne prime, tako da ni ravno čisto železo)...

Toliko za informacijo - če se bo kdo tega lotil. Postopek poliranja je trajal cca dve uri - če bi bili obročki iz ALU litine, bi to bilo veliko lažje in hitreje...

Attached files [Image: 282_920a633b376b60c4b94f05e2d6a83ff8.JPG] [Image: 282_a7a2777900affb263448c64bdae4bcad.JPG] [Image: 282_f8e6e6b41946d1640fdf28687a4486df.JPG]
Odgovori
#18
Sam mislim, da je to najboljši način montaže strelnega daljnogleda in sem vesel, da si je Marjan vzel čas in vse dokumentiral.

Orodje za 30mm in 1 colo je za izposojo na voljo pri meni (zastonj, da ne bo pomote) in če bo še kdo rabil naj mi piše ali me pokliče. Za 34 mm bo prav tako na voljo kmalu.
Optics Trade - trgovina s široko ponudbo športne optike, termovizijskih naprav, montaž in dodatkov
Pirnikova ulica 5
2310 Slovenska Bistrica

www.optics-trade.eu

Mail: info@optics-trade.eu
Telefon: 031 770 520

Odgovori
#19
Zdaj ,če si se že izprsil z poliranjem naredi še bedding, da ne bo kar nekaj na pol narejno in bo zaradi tega March okoli ovinka kukal [img]{SMILIES_PATH}/eusa_wall.gif[/img] ,drugače , če ponovno ne zaščitiš alu površine(sicer praviš da niso alu a železo je mogoče še slabše), ki si jo razgalil nis naredil veliko za zaščito optike ,gol aluminji bo z veseljem pustil nekaj oksidacije na eloksirani površini optike.

Puška ima zaradi mešanice materialov kar nekaj potenciala za galvanski člen alu obročki ,kopito in medeninaste čaure in krogle so čisto na nasprotnih koncih lestvice.Purfl, vsebuje soli , tako mi takle gol alu še mnaj pa železen obroček na kraj pameti ne pade.

Tale bedding je samo korak več od tega poliranja ,poliranje ja lahko v tem primeru precej bolj grobo potem pa se na površino obročka namaže epoxy na optiko pa malce ločilca in ko se stvar strdi imaš 100% naleganje ,pri poliranju nalega to kar je odrgnjeno.

Attached files [Image: 1996_3d40c1c908e9985aea6cf1b8f6c42576.jpg] [Image: 1996_5ad7ebf6c87c046f0c64762b42ea0f94.jpg]
Odgovori
#20
Kakšno pa imate mnenje o beddingu z Loctite 3450??

Drugače pa vsaj po mojih izkušnjah zelo redko pride do kakršnihkoli pojavov med obročki in tubusom daljnogleda. Tudi, če je do golega polirano.
Optics Trade - trgovina s široko ponudbo športne optike, termovizijskih naprav, montaž in dodatkov
Pirnikova ulica 5
2310 Slovenska Bistrica

www.optics-trade.eu

Mail: info@optics-trade.eu
Telefon: 031 770 520

Odgovori




Uporabnikov, ki berejo to temo: 1 Gost(ov)