Ocena teme:
  • 0 Glas(ov) - 0 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Idealen PCC
#1
Sem julija, tik pred planiranimi daljšimi počitnicami, šel na Golovec. S kolesom, baje so tam lepi traili.
Glej, glej, 10-letni mulčki na Banani, opa, kakšni lepi skoki! Jaz bi tudi! A bi? A bi?
Ne se hecat; 40 let prepozno, 20 kil preveč. To ni zate bajsi!

F*ck it! Geronimoooooo!!!!

[Image: 07-park-min.jpg]

Preostanek spusta z Golovca je bil precej boleč, »kolesarjenje« do urgence pa mukotrpno opravilo.

Sledilo je 6-8 tednov »konzervativnega zdravljenja«; po domače: ne migaj, ne dvigaj roke. Nič. Nobenega plavanja, kolesarjenja in seveda nobenega streljanja. Top počitnice. Ravno do konca septembra bo trajalo...

Stari mački, dobri strelci, vedo; če hočeš izpopolniti svoj hit faktor, ne rabiš na strelišče. Dovolj je menjava orožja, po možnosti zamenjava zanesljivega, preverjenega klasičnega blowback PCC z nečim nepreizkušenim, nepreverjenim.

Idealno za ta dopust. Kaj pa, če bi si sestavil svojo puško? Iz nule. Po lastnih specifikacijah.

Še bolje!  Beer


[Image: giphy.gif]
Odgovori
#2
(27-09-2022, 14:38)Krgolob Napisal: Sem julija, tik pred planiranimi daljšimi počitnicami, šel na Golovec. S kolesom, baje so tam lepi traili.
Glej, glej, 10-letni mulčki na Banani, opa, kakšni lepi skoki! Jaz bi tudi! A bi? A bi?
Ne se hecat; 40 let prepozno, 20 kil preveč. To ni zate bajsi!

F*ck it! Geronimoooooo!!!!

[Image: 07-park-min.jpg]

Preostanek spusta z Golovca je bil precej boleč, »kolesarjenje« do urgence pa mukotrpno opravilo.

Sledilo je 6-8 tednov »konzervativnega zdravljenja«; po domače: ne migaj, ne dvigaj roke. Nič. Nobenega plavanja, kolesarjenja in seveda nobenega streljanja. Top počitnice. Ravno do konca septembra bo trajalo...

Stari mački, dobri strelci, vedo; če hočeš izpopolniti svoj hit faktor, ne rabiš na strelišče. Dovolj je menjava orožja, po možnosti zamenjava zanesljivega, preverjenega klasičnega blowback PCC z nečim nepreizkušenim, nepreverjenim.

Idealno za ta dopust. Kaj pa, če bi si sestavil svojo puško? Iz nule. Po lastnih specifikacijah.

Še bolje!  Beer


[Image: giphy.gif]

Hehe. Tole se bere pa sumljivo podobno moji situaciji. Ker sem imel začetek avgusta prometno in sem preživel preostanek poletja podobno kot ti. Še mal Valdoltre, pa bom lahko krevsal naokoli.

In ta čas iščem PCC. Ne bom tekmoval, zgolj plinkanje. Pa da se da lepo lonc gor dat, brez lonca ne gre  Rolleyes

In gledam.
Škorpijona se ne dobi (kratkega), Saigo 9K sem probal in recimo, da je za rezervo. Kriss vector mi je antipatičen, Stribog pa dobesedno grd. 
Ostanejo racing in predolgi kosi pri Cesarju ($$$) in MPX, ki je super (in kjer stane vsak nabojnik 90€, kar je bogokletno). Zanimiva je Beretta Pmx, ampak se pri Koptexu nobenmu ne da. Dobi se še Steyr (ne), pa morda še kak drug, ampak več ne poznam. 

Zdaj pa razmišljam kako kupit MPX in dat 4k+ za uporaben komplet, al pa morda ga res dat narest, ker me je Jabolko zrajcal ko je tule dal fotke integriranega dušilca domače proizvodnje, kar bi prišlo precej manj. Najbrž.  

Al pa kupt za 2k .300blackout, dat 500 za lonc, ponucat hišne nabojnike in za razliko kupit 1000kos streliva.  S-2guns
Odgovori
#3
Za takšno plinkanje bi bil že špagin čist OK. Pa še cenejši bi bil. Sploh mi ni jasno, od kot tako navite cene za ta nova krepela. Čisto obiranje naivnih kupcev. Če sešteješ strojne ure CNC in nekaj materiala pa še kakšno ročno uro dela! (1000 max., ostalo nateg).
Odgovori
#4
UZI

Poslano z mojega Armor 7E z uporabo Tapatalk
Odgovori
#5
Tinck Arms Perun X-9. Pa navoj za lonc je že tud gor  S-2guns

(27-09-2022, 16:55)jernejm Napisal: Hehe. Tole se bere pa sumljivo podobno moji situaciji. Ker sem imel začetek avgusta prometno in sem preživel preostanek poletja podobno kot ti. Še mal Valdoltre, pa bom lahko krevsal naokoli.

In ta čas iščem PCC. Ne bom tekmoval, zgolj plinkanje. Pa da se da lepo lonc gor dat, brez lonca ne gre  Rolleyes

In gledam.
Škorpijona se ne dobi (kratkega), Saigo 9K sem probal in recimo, da je za rezervo. Kriss vector mi je antipatičen, Stribog pa dobesedno grd. 
Ostanejo racing in predolgi kosi pri Cesarju ($$$) in MPX, ki je super (in kjer stane vsak nabojnik 90€, kar je bogokletno). Zanimiva je Beretta Pmx, ampak se pri Koptexu nobenmu ne da. Dobi se še Steyr (ne), pa morda še kak drug, ampak več ne poznam. 

Zdaj pa razmišljam kako kupit MPX in dat 4k+ za uporaben komplet, al pa morda ga res dat narest, ker me je Jabolko zrajcal ko je tule dal fotke integriranega dušilca domače proizvodnje, kar bi prišlo precej manj. Najbrž.  

Al pa kupt za 2k .300blackout, dat 500 za lonc, ponucat hišne nabojnike in za razliko kupit 1000kos streliva.  S-2guns
Odgovori
#6
Prvo vprašanje, ki si ga moramo postaviti pred nakupom/gradnjo je, za kaj bo ta kos. Namen. Ker to določa kakšen kos "rabimo".

Za občasno plinkanje je najboljši tisti kos, ki je znotraj budgeta, predvsem pa, da je MENI všeč. In tu ima vsak svojega favorita. Zunanji videz je tako med najbolj pomembnimi kriteriji, saj praktično vse sodobne puške naredijo bang, ko stisneš triger. Tu me ponavadi ne zanima kako deluje, niti me ne zanima ergonomija, glavno je, da zgleda v skladu s pričakovanji. Nekako sem se že naučil, da je vse, kar je kupljeno za to kategorijo, stran vržen denar. Pa naj bo to Beretta 92FS ali Raging Bul... Hec je, da imam teh kosov največ doma  Shootme  
V to kategorijo bi recimo dal UZIja, PCC ki ga ne bi nikoli imel za tekmovanja ali "profesionalno" uporabo. Je pa fajn za plinkat :)

Za "profesionalno" rabo so najbrž drugi kriteriji. Pa naj bo to za varnost, prepperje, apokalipso & zombije... Zanesljivost, robustnost, dosegljivost delov in streliva, dovolj učinkovit kaliber... To so spet drugi kriteriji, kjer nisem prepričan, da jih 9mm PCC najbolje pokrije. Sem bil prej dal .223/5.56, šibro, .300AAC, skratka resen kaliber. Tega tudi ne rabim. 

Za investicijo. Oh. A bi s tem potem sploh streljal? Recimo s kakšnim lepo ohranjenim Stg44? Nope. 

Za tekmovanja. Jp. Da bom lahko še z manj treninga dosegel še boljše rezultate. Včasih celo koga premagal :) Da je ta kos učinkovit, da me ne ovira. Pa naj bo to ergonomija, "pogon", velikost... Da si ga lahko nastavim po svojih željah. No, pa seveda, da še vedno nekako zgleda. Dober izgled je takoj pol sekunde manj  Whistle

Ampak pejmo lepo po vrsti. Malo teorije. 

PCC – pistol caliber carabine. Se pravi dolgocevno orožje (puška po domače) v pištolskem kalibru. Po navadi v 9mm.

Prednosti je kar nekaj:
- Strelja se z rame, kar je precej precej lažje kot iz roke. Če nisi dober s pištolo, je PCC (od)rešitev.
- Strelivo je cenejše od resnih dolgocevnih kalibrov. Pri 1000 strelih letno se že nekaj pozna.
- Lahko se strelja povsod, (pre)veliki kalibri so praviloma prepovedani na notranjih streliščih.
- Lahko je tudi dobra osnova za dušilec. No, moderator. 
- Predvsem pa je izredno zabavno in enostavno. Brrrp, brrrp, kot v filmu…

Glavna slabost običajnih "tekmovalnih" PCC pa je odsun in poskakovanje. Si ne bi nikoli mislil, da ta mala devetka tako brca. Večina PCC ima namreč enostaven prosti (neblokiran) zaklep, kjer samo teža zaklepa preprečuje prezgodnje odpiranje cevi. Sam tulec ni dovolj močan, da bi zadržal eksplozijo, zato ga mora v zadnjem delu cevi držati zaklep (poenostavljeno čep cevi). Če je teža zaklepa premajhna, se bo le ta že med širjenjem plinov odprl, razneslo bo spodnji del tulca in plini bodo, namesto naprej po cevi, šli direktno v strelca. Nič kaj dobrega.

Pri devetki je priporočena teža neblokiranega zaklepa okoli 650 gramov. Kar pomeni, da se pri vsakem strelu nazaj v ramo in potem še naprej na cev premakne 650 gramov! Za primerjavo; to je enako teži košarkarske žoge, ki ti jo nekdo meče v ramo, medtem ko poskušaš meriti v tarčo… Poskakovanje rdeče pike tako dobi povsem drugo perspektivo.

[Image: luka-doncic.jpg]

Mogoče je to fajn za občasno plinkanje, pri dinamičnem tekmovalnem streljanju je pa to en velik minus. Se moraš kar pomatrati, da spraviš piko nazaj v tarčo za drugi strel. 

Večina rešitev je usmerjena v umirjanje te ogromne mase. Se pravi kako čim hitreje in mehkeje ustaviti teh podivjanih 650 gramov. V mojem tekmovalnem MBX se je še najbolje obnesla kombinacija s krajšim hodom zaklepa (short-stroke) in zaustavljanje te mase s hidravličnim bufferjem (by Testen Dance ). Ampak ta masa se mehkeje ustavi samo na poti nazaj, ne pa naprej, ko prileti na cev. Sem zadnjič naredil zelo preprost test; repetiraj prazno PCC brez nabojnika in jasno brez streliva, zatakni zaklep v zadnjem položaju, poglej piko in stisni bolt-release. BLOOONG! Ko prileti vsa tista teža naprej na cev, PCC kar počepne. Ojoj.

Pri vsem tem blaženju gre še vedno samo za prikrivanje osnovnega problema – velike mase. Ta je še vedno tu.

Rešitev in zmanjšanje mase zaklepa je edino v blokiranih zaklepih, bodisi z zaklepanjem (locking), ali pa z upočasnitvijo odklepanja (delaying). Zaklep je blokiran toliko časa, da krogla zapusti cev in s tem se posledično zmanjša pritisk v cevi. Ker je manj pritiska (potiska) nazaj, ni potrebna takšna teža zaklepa, ki bi vse skupaj držala zaprto. 

In temu bi se malo bolj posvetil.

Med bolj znanimi rešitvami je zakasnelo odpiranje z valjčki pri HK MP5. Valjčki (rolerji) blokirajo zaklep, tako da ima lahko le-ta samo 350 gramov. Precej manj kot recimo neblokirani zaklep pri AR9 (preko 600 gramov) ali pa tekmovalni AR15 v .223 (redko pod 400 gramov). Na sliki zaklepi pri PCC MBX, MP5 in AR15 v 223:

[Image: Primerjava-neblokiran-blokiran-zaklep.jpg]

Streljanje z MP5 načeloma potrdi to tezo o masi zaklepa. MP5 strelja izredno mehko in kontrolirano, brez nepotrebnega skakanja in brcanja. Pravi užitek! Na žalost pa ima MP5 svoje hibe (ergonomija, proženje, menjava…), tako da ni ravno idealna tekmovalna PCC puška. Je pa njen odsun za vzgled vsem ostalim in merilo, po katerih lahko ocenjujem ostale rešitve.

Skratka; manjša teža premikajočega zaklepa lahko pomeni manj skakanja in s tem teoretično bolj mirno puško. Idealno za nekoga z zlomljeno ključnico.
Odgovori
#7
Imam mp5sd (270m/s 124gr NATO) in znanec ima mpx-a tadolgega z kompenzatorjem.
Kompenzator naredi razliko !
Ne rabiš gledat teže zaklepa, ti nič ne pomaga.
Odgovori
#8
:)

MP5 in MPX sta oba z blokiranim zaklepom. In oba imata zaklep pod 350 gramov. Se pravi točno to, kar bi rad dosegel s tem novim PCC in o čemer sem zgoraj pisal. Zdaj pa vzami v roke recimo Troya, Scorpiona ali pa kakšen drug "običajen" PCC z neblokiranim zaklepom. Pa povej, če je kakšna razlika. Govorim o mehkobi streljanja, ne nujno o mirnosti pike! Do tja še pridem.

Kompenzator je samo pika na i. Če je puška dobro uravnotežena, ti bo komp samo še malo zgladil špičke. Ali pa skril nepravilnosti. Lep primer so kompi zamaknjeni v desno. Ker puško baje nese v desno. To je samo zakrivanje osnovnega problema in to je slaba drža, slaba postavitev puške v ramo. Podobno kot push-up modrček. Super, ampak realnost je ponavadi povsem drugačna. 

Plan je, da najprej puška dela dovolj dobro že sama po sebi, ker če je osnova zanič, potem ti tudi najboljši kompenzator ne pomaga!
Odgovori
#9
Ok, ampak kompenzator ni samo pika na i, poglej ak-107 oz civilno verzijo. Nek sistem my ass, ves recoil praktično kompenzator požre. Za repetirko čekiri JP recoil eliminator.
Odgovori
#10
Idealni PCC...hmmm, mogoče tole:

https://labcommerce.si/mpx-pistol-4-5-in-9mm.html

Malo recoila, kategorija B5b torej imaš lahko legalno 20 redni nabojnik. Edino ne vem kaj se zgodi če sam zmontiraš kopito (link spodaj); se spremeni kategorija ali zadeva v taki kofiguraciji ostane v B5b?!
https://labcommerce.si/mpx-stock-collapsible-kit.html
OK, pustimo ceno ki v taki kofiguraciji doseže 3k...

Je pa tako, da če gledaš cenovno do 2k EUR recimo je skoraj vse z izjemo Striboga SR9A3 blowback (Stribog SR9A1/A2, scorpion, pmx, ar-9,...). Čeprav pri stribogu bojda sistem še zdaleč ne deluje tako mehko kot pri mp5 ampak naj bi bila razlika med generacijama recimo da vidna če ju streljaš vzporedno.
Potem 2k+ pa imaš pa poleg kakšnih fancy spimpanih blowback sistemov samo še 2 sistema; mp5 sistem in mcx sistem.
V ameriki sedaj JP in Angstadt prihajata z roller delayed sistemi v ar-9 obliki samo to bo/je pri nas ali predrago ali nemogoče dobiti.
Le zakaj se noben trgovec pri nas še ni odločil uvoziti CMMG pušk, recimo Bansheeja z njihovim radial delayed sistemom, ki naj bi tudi dobro deloval?

Zanimivo pa je da večina tekmovalcev še vedno strelja (in zmaguje) z blowback sistemi; JP, MBX,... in kako potem te puške krotijo recoil če imajo težak zaklep?! Verjetno črna magija.
Če bi bila tako velika razlika bi verjetno prav vsi tekmovali z MPX, saj naj bi bila najnežnejša PCC puška na trgu.
Odgovori
#11
(28-09-2022, 11:26)SU84 Napisal: Ok, ampak kompenzator ni samo pika na i, poglej ak-107 oz civilno verzijo. Nek sistem my ass, ves recoil praktično kompenzator požre. Za repetirko čekiri JP recoil eliminator.

Been there, done that. Sem imel kar lepo zbirko kompenzatorjev za .223; od JP eliminatorja do 3d-print iz Titana. Pa še kaj vmes. In vsak komp kombiniral z različnimi bufferji in nastavitvami. Mislim, da sem na koncu stestiral kakšnih 15 kompičev. JP Eliminator je ultra učinkovit kompenzator, je pa pasje težak. Z njim sem sicer šel na svetovno IPSC rifle, vendar sem ga kmalu zamenjal za peresno lahki Titan. Mogoče malenkost manj učinkovit, je pa rokovanje precej lažje. Z veseljem menjam 0,03s krajši split za 3s hitrejši premik. Hočem povedati, da nekaj malega izkušenj imam tudi s kompenzatorji...

Kar se pa tiče AK-107: zelo zanimiva rešitev, v praksi pa porazno. Streli z mesta so mogoče res bližje dobro narejeni AR15, to je pa tudi vse. Vsa teža je spredaj, puško komaj prenašaš z eno roko. Vsaj jaz, ker sem bolj pisarniški molj. Ampak, ravno to ti dopovedujem; če je osnova zanič, ti noben komp ne pomaga. Zakaj bi dal toliko za AK107, če je dovolj komp za 99€? Zakaj bi moral s kompenzatorjem reševati slabo osnovo? Oziroma ali si predstavljaš kako bi bil komp lahko učinkovit, če ne bi rabil popravljati osnovnega problema. In potem prideš do tega, da mogoče pa sploh ne rabiš kompenzatorja, če je osnova že dovolj dobra :)
Odgovori
#12
(28-09-2022, 11:44)lovro14 Napisal: Idealni PCC...hmmm, mogoče tole:

https://labcommerce.si/mpx-pistol-4-5-in-9mm.html

Malo recoila, kategorija B5b torej imaš lahko legalno 20 redni nabojnik. Edino ne vem kaj se zgodi če sam zmontiraš kopito (link spodaj); se spremeni kategorija ali zadeva v taki kofiguraciji ostane v B5b?!
https://labcommerce.si/mpx-stock-collapsible-kit.html
OK, pustimo ceno ki v taki kofiguraciji doseže 3k...

Je pa tako, da če gledaš cenovno do 2k EUR recimo je skoraj vse z izjemo Striboga SR9A3 blowback (Stribog SR9A1/A2, scorpion, pmx, ar-9,...). Čeprav pri stribogu bojda sistem še zdaleč ne deluje tako mehko kot pri mp5 ampak naj bi bila razlika med generacijama recimo da vidna če ju streljaš vzporedno.
Potem 2k+ pa imaš pa poleg kakšnih fancy spimpanih blowback sistemov samo še 2 sistema; mp5 sistem in mcx sistem.
V ameriki sedaj JP in Angstadt prihajata z roller delayed sistemi v ar-9 obliki samo to bo/je pri nas ali predrago ali nemogoče dobiti.
Le zakaj se noben trgovec pri nas še ni odločil uvoziti CMMG pušk, recimo Bansheeja z njihovim radial delayed sistemom, ki naj bi tudi dobro deloval?

Zanimivo pa je da večina tekmovalcev še vedno strelja (in zmaguje) z blowback sistemi; JP, MBX,... in kako potem te puške krotijo recoil če imajo težak zaklep?! Verjetno črna magija.
Če bi bila tako velika razlika bi verjetno prav vsi tekmovali z MPX, saj naj bi bila najnežnejša PCC puška na trgu.

Bingo! To so prava vprašanja. 

Nežnost ne pomeni samoumevno tudi mirnost pike. CMMG je v osnovi mehak, nežen, vendar pika ni pri miru. Mene je kar malo razočaral, se mi je zdel tak spužvast. Je pa zanimiva osnova, več v nadaljevanju.

Da je pika pri miru, ni samo stvar premikajoče mase. Važno je tudi kako se ta masa premika. Ali gre pod kotom ali lepo ravno v osi. Kaj se zgodi, ko pride do konca hoda; ali je kopito v liniji s cevjo ali je cev v drugi liniji. Recimo AK ima že samo zaradi tega večje nihanje kot AR, saj je ročica kopita precej nižje kot pot po kateri pride zaklep. In jasno, da potem zaniha na gor (ali pa v desno zaradi slabega stika kopito-rama). Kako dolga je pot, ki jo mora zaklep prepotovati? Sila*pot=?

Moj predpogoj je bil, da bom najprej zmanjšal težo zaklepa. Manj teže, manj je potrebno energije. Spoiler alert: na koncu ni vse tako črnobelo...

In zato sem črtal vse klasične blowback in prodal MBX.
Odgovori
#13
Sicer je pa razvitih malo morje blokiranih zaklepov. S tem se pametni ljudje ukvarjajo že vsaj 150 let, odličen povzetek praktično vseh rešitev pa je v tej knjigi:

[Image: 5133Id6zNGL.jpg]

Izredna knjiga je sicer na voljo samo v nemščini, je pa prava enciklopedija za vse navdušence. Na 600 straneh so patenti, skice in slike za praktično vse možne načine zaklepanja. Prava poslastica. Kaj vse so se že izmislili. Praktično vse ideje, ki sem jih imel, je nekdo že razvil in razdelal.

Res ne razumem proizvajalcev PCCjev, da pri vsej tej znanosti še vedno vztrajajo pri klasičnem neblokiranem zaklepu. Večina patentov je že zdavnaj potekla, velik del rešitev je tudi že preizkušenih, tako da ni vrag, da se ne bi kaj našlo. Evo, posodim knjigo, pa naredite nek bolj zanimiv pogon. Na žalost je moje znanje in orodje omejeno samo na komplet orodja v Bauhaus kovčku in mi ne preostane drugega kot igranje z rešitvami, ki so že dostopne na našem trgu. 

Kot rečeno sem črtal vse neblokirane zaklepe. MP5 sem črtal predvsem zaradi ergonomije in nezmožnosti igranja z nastavitvami. Nekaj je osnovni sistem zaklepanja (pogon), potem bi pa rad spobal še nekaj dodatnih rešitev blaženja/zaklepanja. KOpija MP5, se pravi JP-5 je pa pregrešno drag. Predrag.

Tako so v najožjem izboru ostale tele rešitve blokiranega zaklepa:

Direct impingement

Hannu Uronen, sicer izvrsten finski IPSC strelec, je naredil PCC Uronen Precision UR-9, kjer sistem deluje na smodniške pline (direct impingement).
[Image: 1799-thickbox_default.jpg]
Se pravi povsem enako kot klasičen AR15 v .223, kjer vrtljiv blokiran zaklep odprejo smodniški plini, ki pridejo nazaj po plinski cevki, le da je v 9mm. 

[Image: 250px-DIRECTM16.gif]

Ar15.223 je sinonim za zelo blag odsun in ni zaman najbolj zastopana puška v IPSC rifle. Ta PCC UR-9 bi v teoriji moral biti izredno miren PCC, s težo zaklepa najbrž pod 400 grami. Pomislek imam samo pri količini smodniških plinov, ki jih sproducira devetka; ali jih je sploh dovolj za zanesljivo delovanje? Močan naboj s seboj prinese tudi oblake plinov, ki iz vseh odprtin pihajo direktno v strelca. Smodnik v devetki je precej umazan, tako da je tule najbrž potrebne precej ljubezni in čiščenja.

Hannu sicer pravi da dela brez problemov. Sam že imam njegovo .223, ki še vedno odlično dela, tako da možakar več kot očitno ve kaj dela. Vsekakor bi bilo tole zelo zanimivo za sprobat. Bi jo kdo kupil in dal za en krog? :)

Short-stroke piston

Podobno rešitev z vrtljivim blokiranim zaklepom ima Sig pri MPX, le da je odklepanje blokiranega zaklepa rešeno z batkom. Se pravi za odklepanje (vrtenje) zaklepa ne skrbijo smodniški plini direktno v samem zaklepu, temveč posredno preko manjšega batka. V teoriji je tako potrebno manj smodniških plinov, manj je občutljivosti na umazanijo in bolj je zanesljivo delovanje. V teoriji. Naj več povedo srečni lastniki prvih generacij.
[Image: kit-mpx-carrier-fr-1-web.jpg]
Teža zaklepa je pa samo 335 gramov, kar je še manj kot v MP5. MPX strelja skoraj tako mehko kot MP5, ergonomija je podobna AR15 (in s tem odlična), MPX bi lahko bil idealna PCC puška.

Radial delay blowback

Še en primer vrtljivega blokiranega zaklepa, ki pa se ne odpira s smodniškimi plini ali batkom, temveč direktno s pritiskom na sam vrtljiv zaklep. CMMG s trenjem in časovnim zamikom pri vrtenju zobnikov nadomesti težo zaklepa. Masa zaklepa z utežjo je praviloma pod 500 grami, streljanje pa precej mehkejše kot s klasičnim enostavnim neblokiranim zaklepom. Ne še čisto tako mehko kot pri MP5/MPX, vendar ima dober potencial.



CMMG ima še eno zelo zanimivo rešitev; uporaba klasičnih okvirjev 223/5.56 nabojnikov in s tem celotnega spodnjega ohišja AR15 (lower). Za vse tiste, ki imate/imamo doma AR15, je na voljo »menjalna cev« v 9mm (v praksi celotne zgornje ohišje - upper). Ta menjalni komplet samo nataknemo na svoj AR15 in imamo 9mm PCC! S katerim greš lahko na vse pištolske tekme. Ker roko na srce; koliko pa streljate/streljamo z .223/5.56? Nič. 9mm PCC je tako lahko izvrsten trening in uporaba puške, ki sicer samo ždi v omari. Uporabiš pa lahko vse od .223; kopito, proženje, vse oprtnike, pasove, skratka vse, kar si si sestavil za keyboard prepperja.

Super je tudi to, da se ta menjalni komplet dobi v Sloveniji! Res ni nobene ovire, da ne bi bilo še več PCC strelcev; vsak 5.56 operater lahko postane povsem konkurenčen PCC tekmovalec! Bolj enostavno po moje ne gre.

Ka-čing, osnovni "pogon" torej imam, zdaj je na vrsti karoserija :)
Odgovori
#14
Krgolob, en sistem sva pozabila.
Tak, ki se je v praksi kot vem najprej pojavil v "3d tiskaških", ghost gun krogih.

Gre pa za to, da je v osnovi to blowback sistem, kjer v zaklep vstaviš neodimijske magnete ki  ga pri izstrelitvi malo zadržijo.
Posledično ne rabiš tako velike mase zaklepa oz ne tako močne povratne vzmeti.
Dobro je, da je sistem enostaven, zanesljiv kot klasičen blowback, zelo poceni in enostavno nastavljiv saj lahko za močnejše polnitve v zaklep dodaš dodaten magnet.
Slabost kot si predstavljam je samo ta, da zaradi magneta pred zaprtjem zaklep še dodatno pospeši vendar za to sigurno obstaja kakšen bufferček.

Evo recimo ideja, ki bi jo jabuk lahko prenesel Tinčku.

Več najdeš tule:
https://youtu.be/kfe8HunzZNA
Odgovori
#15
Sem ga že naredil ;)
Sicer v obliki bufferja, ki se odpira preko magnetov. Te lahko poljubno menjaš v obliki prstana in s tem reguliraš silo odpiranja. Odvisno od municije, dušilca… Najlažje se je igrati z bufferjem, ker ne rabiš delati novega bolta. Sicer v obliki proof-of-concept, pa vendarle.
Problem so sile in trki, to ne gre najbolje z magneti, se takoj okrušijo. Zato sem to opustil. Zanimiva mi je tudi ideja Eddy Current, se pravi zaviranje. Blaženje na koncu z magnetom, podobno kot imajo hitri vlaki. Tale se ga je zanimivo lotil, ampak z narobnega konca.



Z magneti je hotel blokirati, namesto ustavljati. Za zapiranje mu je zmanjkalo hoda, rabiš predolg hod, da bi učinkovito zapiral. Lahko pa bi isto idejo uporabil za zaviranje zaklepa na koncu poti, podobno kot sedaj rešujemo s hidravliko…

Imam še nekaj zanimivih rešitev, največji problem pa imam, ker mi nihče noče podrejati par stvari. Kljub plačilu. Vsi so tako zasedeni  Rolleyes 

Samo da uradno predstavim še karoserijo, potem pa pridemo na drobovje in vse dosedanje poskuse  Dance
Odgovori
#16
(28-09-2022, 17:05)Krgolob Napisal: Sem ga že naredil ;)
Sicer v obliki bufferja, ki se odpira preko magnetov. Te lahko poljubno menjaš v obliki prstana in s tem reguliraš silo odpiranja. Odvisno od municije, dušilca… Najlažje se je igrati z bufferjem, ker ne rabiš delati novega bolta. Sicer v obliki proof-of-concept, pa vendarle.
Problem so sile in trki, to ne gre najbolje z magneti, se takoj okrušijo. Zato sem to opustil. Zanimiva mi je tudi ideja Eddy Current, se pravi zaviranje. Blaženje na koncu z magnetom, podobno kot imajo hitri vlaki. Tale se ga je zanimivo lotil, ampak z narobnega konca.



Z magneti je hotel blokirati, namesto ustavljati. Za zapiranje mu je zmanjkalo hoda, rabiš predolg hod, da bi učinkovito zapiral. Lahko pa bi isto idejo uporabil za zaviranje zaklepa na koncu poti, podobno kot sedaj rešujemo s hidravliko…

Imam še nekaj zanimivih rešitev, največji problem pa imam, ker mi nihče noče podrejati par stvari. Kljub plačilu. Vsi so tako zasedeni  Rolleyes 

Samo da uradno predstavim še karoserijo, potem pa pridemo na drobovje in vse dosedanje poskuse  Dance

No, ni nujno da je magnet na takem mestu, da udari recimo ob rob cevi ali zaklepišča. Če vzameš nek magnetno jeklo daš pravzaprav nekam na/v njega magnet in se sam zaklep začne obnašati kot en večji magnet. Tako da mislim da tu se da to rešiti.

Če rabiš imam super drejarja (v penziji) in ljubitelja orožja, ki mi marsikaj podreja za male pare, sploh če bo vedel da se razvija nekaj za orožje.

Za šasijo me pa tudi zanima. Če lahko kaj več deliš prosim na ZS.
Odgovori
#17
kaj pa če bi imel 2 masi, ki se izmenično gibljeta nazaj, kot 2-batni motor, da se časi skrajšajo in lahko poti podaljšajo, pa še vedno imaš enako cikliranje?
Odgovori
#18
(28-09-2022, 19:03)Marks Napisal: kaj pa če bi imel 2 masi, ki se izmenično gibljeta nazaj, kot 2-batni motor, da se časi skrajšajo in lahko poti podaljšajo, pa še vedno imaš enako cikliranje?

        Not
Odgovori
#19
Krgolob a si ti spet polomljen?
Sprašujem glede na čas ki ga investiraš v pisanje na Strelcu……
Odgovori
#20
KrGolob, govorit da je JP5 predrag je malo zgrešeno, saj je še zmer cenejši kot komplet gum za tvoj avto :)

#sampovem :)
Odgovori




Uporabnikov, ki berejo to temo: 2 Gost(ov)