Ocena teme:
  • 0 Glas(ov) - 0 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kateri smodnik za 6.5x55 kaliber
#1
Pozdravljeni
V lasti imam Carl Gustafa M96 v omenjenem kalibru.
Zanima me, kateri smodnik od vihtavuori bi priporocali, za polnjenje omenjenega kalibra.
Do sedaj sem uporabljal VV N150, vendar sem na netu zasledil, da vecina uporablja N160 za omenjeno pusko. N 160 smodnik bi ze kupil, vendar, ker imam v istem kalibru se tikko t3x varmint me zanima ce bi bil isti smodnik ok tudi za tikko, katera ima cev krajso za 14cm. 
Baje naj bi bil N160 primeren za daljse cevi. 
Ne bi pa rad kupoval dva razlicna smodnika ce ni potrebe. Ce se bo izkazalo, da bo tako bolje bom seveda kupil za vsako pusko posebej.
Naj povem da uporabljam krogle 139gr lapua scenar.
Za vsako koristno informacijo se v naprej zahvaljujem.
Lp Danijel
Odgovori
#2
Pozabil sem napisati da je cev na CG M96 dolzine 74cm na tikki pa 60cm.
Lp Danijel
Odgovori
#3
(16-08-2018, 14:02)Danijel_ Napisal: Pozdravljeni
V lasti imam Carl Gustafa M96 v omenjenem kalibru.
Zanima me, kateri smodnik od vihtavuori bi priporocali, za polnjenje omenjenega kalibra.
Do sedaj sem uporabljal VV N150, vendar sem na netu zasledil, da vecina uporablja N160 za omenjeno pusko. N 160 smodnik bi ze kupil, vendar, ker imam v istem kalibru se tikko t3x varmint me zanima ce bi bil isti smodnik ok tudi za tikko, katera ima cev krajso za 14cm. 
Baje naj bi bil N160 primeren za daljse cevi. 
Ne bi pa rad kupoval dva razlicna smodnika ce ni potrebe. Ce se bo izkazalo, da bo tako bolje bom seveda kupil za vsako pusko posebej.
Naj povem da uporabljam krogle 139gr lapua scenar.
Za vsako koristno informacijo se v naprej zahvaljujem.
Lp Danijel

Za 139 gr scenar in VV N150, podatke kaj/koliko najdeš na https://www.vihtavuori.com/reloading-dat...rtridge=71  ali https://www.vihtavuori.com/reloading-dat...rtridge=70.
Prvi podatki so za dolžino cevi 670mm drugi za 700mm. Tikka ima L 600mm ali 510mm, kar pri polnjenju po reloading data za VV pomeni le, da boš imel manjše hitrosti.
Odgovori
#4
N160 bi bil za CG M96 s 74cm cevjo res bolj optimalen, ampak za Tikko s 60cm cevjo je pa N150 bolj primeren.  Z N160 bi iz 60cm cevi dobil le večji pok in več plamena, hitrosti pa niti ne, oz. zanemarljivo več.   
Predlagam, da ti nekdo odstopi npr. 100g  smodnika N160 in se pred nakupom cele kile še prepričaš, obvezno s kronografom.
Better be judged by twelve than carried by six
Gun Control is the comforting lies that people tell themselves in order to deal with media induced hoplophobia.
Odgovori
#5
(16-08-2018, 15:45)Robert91922 Napisal: N160 bi bil za CG M96 s 74cm cevjo res bolj optimalen, ampak za Tikko s 60cm cevjo je pa N150 bolj primeren.  Z N160 bi iz 60cm cevi dobil le večji pok in več plamena, hitrosti pa niti ne, oz. zanemarljivo več.   
Predlagam, da ti nekdo odstopi npr. 100g  smodnika N160 in se pred nakupom cele kile še prepričaš, obvezno s kronografom.
N160 bom pomoje kar kupil, ker kolikor berem imajo, kar dobre rezultate na CG M96.
Sedaj uporabljam N150 in imam polnitev pri krogli lapui scenar 139gr / 34.7gr smodnika, 
pri N160 je min. load 37gr, kar pomeni, da bo tulec bolj poln in kolikor berem tuje forume, naj bi to tudi uplivalo pozitivno  na natančnost izstrelka.
Sedaj me samo še zanima ali naj pri tikki ostanem na N150 ali bi probal N550? Če je kdo probal bi bil vesel njegovega mnenja.
Bom pa seveda še malo pobskal po tujih forumih.
Hvala vsem za pomoč in koristne informacije
Lp Danijel
Odgovori
#6
Pozdravljen..
Sem malo pogledal po knjigah ker je tudi mene malo zanimalo glede tega kalibra gledal sem kot je bilo navedeno za 139gr krogle z uporabo VV ... če se namesto VV N150 uporabi VV N160 bo hitrost zrna med 10-40 m/s večja to sem primerjal med dolžino cevi   61-74 ccm, če pa se uporabi še malenkost počasnejši purfel VV N560 bo hitrost zrna večja od 50-90 m/s.
Jaz bi probal VV N560  gibal pa bi se med 45,5- 47 gr purfla to bi zadostovalo za hitrost krogle 800-830 m/s brez znakov visokega pritiska....(začetna konica pritiska bi bila manjša tulci bi dlje zdržali in sedež netilke bi ostal dlje časa prave velikosti za ponovni relovding)
Za te vse podatke sem vzel Lapua kroglo  Think
Katere krogle pa uporabljate v vaših puhalnikih ? (tip/proizvajalec) 

LpT
Odgovori
#7
pri tej študiji ne pozabit da je N5XX dvobazni smodnik, ki gori z višjo temperaturo. To sicer res da malo večje hitrosti ampak tudi odgrizne precejšen del pri živlljenski dobi cevi. 
Če streljate na 1000m, potem to še ima smisel, če pa je cilj med 100 in 600m (kar je absolutni maksimum dostopnih SLO strelišč) potem ostanite pri N1XX seriji in bo glavobol pri iskanju nove cevi precej manjši, zadetki pa nič slabši.
Odgovori
#8
Absolutno RS 62. Sem probal 140 150 160, 550 560... Ni in ni šlo, razen kombinacija 123 scenar in 150. Zdaj pa ne grem več na Vihtavuori

Poslano z mojega WAS-LX1 z uporabo Tapatalk
Odgovori
#9
Za 6,5×55 res vsi poudarjajo čim daljše cevi in počasnejše smodnike, da se dosežejo maksimalne hitrosti, ki so prave za ta kaliber. 60 cm optimum, 56 cm minimum, še najbolje čez 60 cm pa vse do 74 cm. Podatki iz tabel so večinoma za 65 - 74 cm cevi. Za kratke cevi je veliko bolj primernih kalibrov.
Zanimivo je, da je 6,5×54 Mannlicher Shoenauer bil uporabljen večinoma v kratkih Steyr Mannlicher Schoenauer Štuc karabinkah s 45 cm cevjo, hitrosti 160 gr projektila pa morda kakih 700 m/s, prej manj kot več. Pa je slovel kot zelo prebojen in naj bi zadostoval za večino divjadi. Med drugim so ga bolj ali manj uspešno uporabljali celo za lov v Afriki.
Potemtakem bi tudi 6,5×55 moral imeti tudi iz krajše cevi dovolj brzine za optimalno delovanje.
Odgovori




Uporabnikov, ki berejo to temo: 1 Gost(ov)