Ocena teme:
  • 0 Glas(ov) - 0 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
prekategorizacija orozja
@Marks
Zadnji post jemljem za šalo.
Kako se spoznaš na orožje, si dokazal ( napisal ) v #174. Si se tudi tam šalil?

Če delimo/kategoriziramo orožje po načinu proženja/delovanja je enostrelno, repetirno, polavtomatsko in avtomatsko. To je lahko le ena od delitev...
Orožje, s katerim lahko v zaporedju ustrelimo več kot en naboj, ne more biti enostrelno, ker se do drugega oziroma naslednjega strela pride z repetiranjem s pomočjo repetirnega prožilnega mehanizma, ki je sestavni del orožja.
Orožje, ki ima več cevi, se ne napolni le z enim nabojem, ampak gre en naboj v vsako cev. Torej, v dvocevno orožje gresta dva naboja. Po mojem skromnem znanju matematike je 1+1 dva.  Wink
Pri negativni oceni ugleda, prosim za komentar, ker bom drugače sklepal, da gre za čisto zlobo  Mrgreen
Odgovori
(01-07-2022, 10:36)357 Napisal: @Marks
Zadnji post jemljem za šalo.
Kako se spoznaš na orožje, si dokazal ( napisal ) v #174. Si se tudi tam šalil?

Če delimo/kategoriziramo orožje po načinu proženja/delovanja je enostrelno, repetirno, polavtomatsko in avtomatsko. To je lahko le ena od delitev...
Orožje, s katerim lahko v zaporedju ustrelimo več kot en naboj, ne more biti enostrelno, ker se do drugega oziroma naslednjega strela pride z repetiranjem s pomočjo repetirnega prožilnega mehanizma, ki je sestavni del orožja.
Orožje, ki ima več cevi, se ne napolni le z enim nabojem, ampak gre en naboj v vsako cev. Torej, v dvocevno orožje gresta dva naboja. Po mojem skromnem znanju matematike je 1+1 dva.  Wink

Kam bi po tej logiki uvrstil over under gladkocevno puško, ki ima samo en sprožilec in selektor, s katerim izbereš, katero iglo želiš ob potegu na sprožilec aktivirati najprej? Po ZOru je to C7 - enostrelno dolgocevno strelno orožje z gladkimi cevmi. To bi po tem moralo biti polavtomatsko, saj je po prvem strelu avtomatsko že pripravljena na drugi strel (udarec po drugi igli). 

In ja, malo filozofiramo ;)
Odgovori
@sdrojal
V #179 sem omenil trap puško. Omenjaš podobno ali enako orožje? O več cevnih puškah rabim poduk, ker niso moje področje.
Na prafaktorje sem razstavil že kar nekaj kosov kratkocevnega orožja ( ne me vprašat, če sem ga tudi sestavil Smile ) in zato več ali manj vem, kako deluje.
Pri negativni oceni ugleda, prosim za komentar, ker bom drugače sklepal, da gre za čisto zlobo  Mrgreen
Odgovori
357 Napisal:@Marks
Zadnji post jemljem za šalo.
Kako se spoznaš na orožje, si dokazal ( napisal ) v #174. Si se tudi tam šalil?

Če delimo/kategoriziramo orožje po načinu proženja/delovanja je enostrelno, repetirno, polavtomatsko in avtomatsko. To je lahko le ena od delitev...
Orožje, s katerim lahko v zaporedju ustrelimo več kot en naboj, ne more biti enostrelno, ker se do drugega oziroma naslednjega strela pride z repetiranjem s pomočjo repetirnega prožilnega mehanizma, ki je sestavni del orožja.
Orožje, ki ima več cevi, se ne napolni le z enim nabojem, ampak gre en naboj v vsako cev. Torej, v dvocevno orožje gresta dva naboja. Po mojem skromnem znanju matematike je 1+1 dva.  Wink

v dvocevno orožje moraš pred strelom ročno vstavit vsak naboj posebej. Nimaš nobenega magazina da bi lahko samodejno znova napolnil orožje.
torej enostrelna dvocevka.
Odgovori
@Marks
Če si dovolj spreten, lahko v dvocevko vstaviš oba naboja hkrati.  Wink
Ko so cevi napolnjene, prevzamejo nalogo "skladišča". Od prožilnega mehanizma pa je odvisno, kdaj pride na vrsto udarec igle po netilki njihovega naboja.
Še 1x naj povem, da povsem enako poči, če "pripeljemo" naboj do udarne igle ali pa udarno iglo do naboja.
Me lahko podučiš, kakšen prožilni mehanizem imajo dvocevke, ki sem jih naštel? Priznal sem, da te vrste orožja ne poznam v nulo in mislim zelo resno.
Pri negativni oceni ugleda, prosim za komentar, ker bom drugače sklepal, da gre za čisto zlobo  Mrgreen
Odgovori
357 Napisal:@Marks
Če si dovolj spreten, lahko v dvocevko vstaviš oba naboja hkrati.  Wink
Ko so cevi napolnjene, prevzamejo nalogo "skladišča". Od prožilnega mehanizma pa je odvisno, kdaj pride na vrsto udarec igle po netilki njihovega naboja.
Še 1x naj povem, da povsem enako poči, če "pripeljemo" naboj do udarne igle ali pa udarno iglo do naboja.
Me lahko podučiš, kakšen prožilni mehanizem imajo dvocevke, ki sem jih naštel? Priznal sem, da te vrste orožja ne poznam v nulo in mislim zelo resno.
seveda. Ročno v vsako cev po en naboj. Za vsak strel posebej. Torej imaš dve cevi ki sta obe enostrelki.

mehanizmi pa kolikor je meni znano niso nekaj posebnega, razen pri dragih dvocevkah imaš 2 mehanizma neodvisno; če eden zataji je drug na voljo. To je za jago nevarne afriške divjadi po navadi. Takšne ločenosti mehanizmov pri večini slovenskih več cevk ne boš videl. Torej praktično dve puški, pravi 'doppel buch'
Odgovori
Citat:v dvocevno orožje moraš pred strelom ročno vstavit vsak naboj posebej. Nimaš nobenega magazina da bi lahko samodejno znova napolnil orožje.

torej enostrelna dvocevka.

357, tole pojasnilo prebiraj, dokler ne boš dojel in razumel ter nehal komplicirati.  Rolleyes
Odgovori
@slavcr
Najlažje je nekoga obtožit, da komplicira, ne razume in ne dojema..
Kako pa je s tvojim obvladovanjem slovenščine? Naj te spomnim le na večkrat omenjeno točko zakona, ki je napisana v ednini.
Postavil sem nekaj vprašanj, na katere nisi znal odgovorit. So res tako težka, mogoče komplicirana? Kakor za koga.
Zdaj pa, brez sklicevanja na zakon, postavljam naslednje tehnično vprašanje:
- Kakšne prožilne mehanizme imajo dvocevke ( petelinka, puška z dvema prožilcema, puška z enim prožilcem )?
Še enkrat poudarjam, da sprašujem zaradi tega, ker jaz ne vem oziroma vem bolj površno ( sem že pojasnil ).
Pri negativni oceni ugleda, prosim za komentar, ker bom drugače sklepal, da gre za čisto zlobo  Mrgreen
Odgovori
Za tolmačenje zakona ne potrebujemo poznavanja prožilnih mehanizmov, po mojem mnenju.
Odgovori
@Marks
Prebereš vsaj še 1x, kar napišeš??
Pri negativni oceni ugleda, prosim za komentar, ker bom drugače sklepal, da gre za čisto zlobo  Mrgreen
Odgovori
Kateri prožilni mehanizem bi moral poznati, da bi uvrstil orožje v pravo kategorijo?
Odgovori
Do zdaj sem bil prepričan, da imajo enostrelna, repetirna, polavtomatska in avtomatska orožja različne oziroma različno delujoče prožilne mehanizme. Če ti trdiš, da imajo enake/iste, ti ne bom oporekal.
Pri negativni oceni ugleda, prosim za komentar, ker bom drugače sklepal, da gre za čisto zlobo  Mrgreen
Odgovori
Dvocevka je po mnenju nekaterih očitno avtomatsko orožje. Z enim potegom lahko sprožiš dva strela.
Case closed glede binarnih.
Odgovori
357 Napisal:Do zdaj sem bil prepričan, da imajo enostrelna, repetirna, polavtomatska in avtomatska orožja različne oziroma različno delujoče prožilne mehanizme. Če ti trdiš, da imajo enake/iste, ti ne bom oporekal.

ko grem jaz v nakup sprožilca (za puško) iščem neke sofisticirane in na žalost predvsem drage zadeve, ki pa nimajo nobene druge funkcije kot da imajo petelin za stik sprožilca z mano, ter da ta sprožilec dvigne klin. In čisto nič drugega ne počne moj sprožilec.

zdaj, naprej pa zadeve potekajo na zaklepu, "vžigalnem mehanizmu", ki mora s pinom, katerega pritisne klin sprožilca, odblokirat napeto iglo katera potem udari po netilki.
tako pri meni potekajo zadeve, in načeloma tudi sprožilca ne potrebujem da bi ustrelil metek; če sem spreten bi lahko tudi s prstom odblokiral pin ki drži napeto udarno iglo v položaju.
tako da ne vem zakaj bi to rabil tako natančno poznati, da bi lahko uvrstil orožje v pravo zakonsko kategorijo?
Odgovori
Pri polavtomatski MK je (kolikor se spomnim) bilo popolnoma enako; sprožilec je imel samo to funkcijo, da je dvignil klin in sprostil napeto kladivce, kateri je udaril po udarni igli. In ker je imelo to kladivce neko omejevalo, da kljub potegnjenem petelinu ni ponovno zletel naprej in avtomatsko udaril po naslednjem naboju. Ne spomnim se več natančno in tudi načrta nimam pred sabo, ampak sam 'sprožilec' ni delal drugega kot dvigoval nek klin in odblokiral zadeve ki so delale naprej v procesu.
Odgovori
Pozdravljeni, prosim za pomoč.

Imam kos B9 vpisan na posest, če prav razumem zakon za prepis v A7b prav tako posest potrebujem samo potrdilo, da se že 12mesecev udeležujem treningov ?

Zadnji odstavek 7.a člena

Posamezniku iz prvega odstavka tega člena, ki ne tekmuje na strelskih tekmovanjih iz četrte alineje prvega odstavka tega člena, se za orožje iz tega člena lahko izda dovoljenje za posest orožja.
Odgovori
(28-11-2022, 14:00)Ben Dower Napisal: Pozdravljeni, prosim za pomoč.

Imam kos B9 vpisan na posest, če prav razumem zakon za prepis v A7b prav tako posest potrebujem samo potrdilo, da se že 12mesecev udeležujem treningov ?

Zadnji odstavek 7.a člena

Posamezniku iz prvega odstavka tega člena, ki ne tekmuje na strelskih tekmovanjih iz četrte alineje prvega odstavka tega člena, se za orožje iz tega člena lahko izda dovoljenje za posest orožja.

Vprasaj na svoji UE kaj tocno potrebujes.

Iz spodnjega ti bo pomoje dokaj jasno kaj potrebujes:

4. clen:
http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=PRAV5564 

in 17. a:
http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=ZAKO7760 

Mene je na UE samo vprasal, ce izpolnjujem pogoje in sem odnehal, ker nisem vedel kateri pogoji so to. Skratka bil je zelo 'prijazen'.
Sem sklenil, da bom pocakal 12 mesecev in potem nesel mapo s papirji na UE.
Odgovori
(28-11-2022, 14:00)Ben Dower Napisal: Pozdravljeni, prosim za pomoč.

Imam kos B9 vpisan na posest, če prav razumem zakon za prepis v A7b prav tako posest potrebujem samo potrdilo, da se že 12mesecev udeležujem treningov ?

Zadnji odstavek 7.a člena

Posamezniku iz prvega odstavka tega člena, ki ne tekmuje na strelskih tekmovanjih iz četrte alineje prvega odstavka tega člena, se za orožje iz tega člena lahko izda dovoljenje za posest orožja.

Za kategorijo A7b se moraš udeleževati tekmovanj, ki jih organizira IPSC (https://www.ipsc.si/) ali IDPA (http://www.aszs.si/)
Odgovori
IDPA puska? To se nisem slisal. Jo bos dal pod jakno ali v hlace ;)
Letos je bila kaksna IPSC puska?
Itak je pa ta 10 redna omejitev oslarija... bos eno leto hodil na tekme z 10 rednimi nabojnik... Kuj nekaj.
Odgovori
Točno to. Navadna oslarija. Medtem ko tu debatiramo kako dobro se je iztržilo zakon, imajo pri tej isti direktivi iz EU, čehi še vedno, ne samo 30 redne nabojnike, ampak tudi avtomatsko orožje. Manj komplikacij imajo za dobit avtomatsko kot mi za varnost. Za varnost pa sploh ne rabijo še posebnega dovoljenja.

V isti Evropski Uniji smo…
Odgovori




Uporabnikov, ki berejo to temo: 1 Gost(ov)