Ocena teme:
  • 0 Glas(ov) - 0 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Posoja orožja kolegu na strelišču
#21
OK, če ostanemo konkretni glede uporabe pojmov: ne posojanje ampak prepustitev orožja na uporabo v prisotnosti lastnika. To je bilo vmes s podrejenimi akti prepovedano in sankcionirano. Na forumu obstaja celo par prrimerov s kaznimi. 
Orožje ti lahko prepusti v uporabo (na strelišču) samo inštruktor streljanja z veljavno licenco, ne morem pa npr. jaz dati par šusov prijatelju, otrooku, ženi itd. - razen če sem certificiran inštruktor streljanja. Potem je to OK.

Torej, hudič je v detajlih, poznavanje pravil pa škodi, neglede na to kaj ti tvezijo drugi...
Odgovori
#22
Se mi zdi, da eni ne ločijo kaj je izposoja in kaj je prepustitev.
Odgovori
#23
(16-01-2019, 16:50)Kristian Napisal: OK, če ostanemo konkretni glede uporabe pojmov: ne posojanje ampak prepustitev orožja na uporabo v prisotnosti lastnika. To je bilo vmes s podrejenimi akti prepovedano in sankcionirano. Na forumu obstaja celo par prrimerov s kaznimi. 
Orožje ti lahko prepusti v uporabo (na strelišču) samo inštruktor streljanja z veljavno licenco, ne morem pa npr. jaz dati par šusov prijatelju, otrooku, ženi itd. - razen če sem certificiran inštruktor streljanja. Potem je to OK.

Torej, hudič je v detajlih, poznavanje pravil pa škodi, neglede na to kaj ti tvezijo drugi...


Super odgovor Clap

Kaj pa v primeru če prepustiš na strelišču orožje v uporabo (ob prisotnosti lastnika) osebi ki ima veljavno orožno listino ? 

……(nekako se s tem vsi srečujemo recimo: " Waaaw kolega, Sport 2 imaš, lahko sprobam par šusov?")
Odgovori
#24
cenjeni kolegi, očitno širim krivo vero... moj feler. Vmes sem dobil komentar osebe, ki zelo dobro pozna problematiko, zato ga kot uraden odgovor delim z vami kot citat:

"ne bo držalo. Inštruktor rahlo prepusti bilo komu orožje samo, če dela na strelišču, ki ima dovoljenje MNZ za dejavnost strelišča. Potem gre za trženje dejavnosti civilnega strelišča s poblaščeno osebo - inštruktorjem..


Lahko bi dal kvečjemu klubsko orožje novemu članu. To je pa tudi vse.

ostalo je kršitev 16. člena ZOro in ob prijavi ugotavljanje zanesljivosti posameznika (čeravno inštruktorja). Če se ugotovi, da posameznik ni zanesljiv, ker je prepuščal orožje osebi ki ni poblaščena za rokovanje z orožje, mu mora UE po 58. členu odvzeti orožne listine."

... konec citata.

Torej, upoštevajte ali pa tudi ne. Na koncu ste odgovorni sami. Še enkrat hvala avtorju za konkreten komentar.
Odgovori
#25
Natanko do istih zaključkov sem prišel, ko sem študiral, kako bi lahko družinski člani legalno streljali z mojim orožjem. Izkazalo se je, da samo s souporabo, ki pa je možna le, če imajo družinski člani orožni list za šport in nič drugače. Zakon je tukaj nelogičen, saj je pot do lastnega kosa (posest) veliko lažja, kot do souporabe (zahteva se OL za šport).

Lep pozdrav, Marko
Odgovori
#26
Rombon, s tvojim orožjem lahko tvoji družinski člani streljajo le ob prisotnosti upravljalca strelišča ali inštruktorja, ki je zaposlen na tem strelišču.
Odgovori
#27
(16-01-2019, 19:22)matjaz43 Napisal: Rombon, s tvojim orožjem lahko tvoji družinski člani streljajo le ob prisotnosti upravljalca strelišča ali inštruktorja, ki je zaposlen na tem strelišču.

Ne bo držalo. S tvojim orožjem lahko strelja samo drug strelec, če mu zadevo legalno posodiš (pogoj je, da imata oba OL). Vse ostale situacije so nezakonite. Pika.
Odgovori
#28
V večini se piše o streliščih ( "firmah" ). Kakšna pa je praksa na streliščih SD, ki nimajo zaposlenih?
Pri negativni oceni ugleda, prosim za komentar, ker bom drugače sklepal, da gre za čisto zlobo  Mrgreen
Odgovori
#29
(16-01-2019, 20:05)Orien Napisal:
(16-01-2019, 19:22)matjaz43 Napisal: Rombon, s tvojim orožjem lahko tvoji družinski člani streljajo le ob prisotnosti upravljalca strelišča ali inštruktorja, ki je zaposlen na tem strelišču.

Ne bo držalo. S tvojim orožjem lahko strelja samo drug strelec, če mu zadevo legalno posodiš (pogoj je, da imata oba OL). Vse ostale situacije so nezakonite. Pika.
Kaj pa če ima ta inštruktor ali upravljalec na strelišču OL (kar povečini imajo) in mu ti legalno posodiš svoje orožje on pa ob svoji navzočnosti to orožje prepusti tvojemu družinskemu članu?
Odgovori
#30
Proba pri prodaji/nakupu prvega kosa (vrste) torej odpade, razen, ce se prodaja/kopuje klubsko orozje?
www.sdpolicist.com | Proarmis d.o.o. Trgovina za strelce in lovce
Odgovori
#31
Rombon, s tvojim orožjem lahko tvoji družinski člani streljajo le ob prisotnosti upravljalca strelišča ali inštruktorja, ki je zaposlen na tem strelišču.

Tako je. Druga možnost je, da izpolnijo pogoje za OL za šport in jim UE z mojim pisnim dovoljenjem vpiše moje kose na OL za šport. Moji so sedaj smo v fazi čakanja na OL v upanju na ugoden izid. Lahko pa povem, da vse skupaj (tečaj, izpit, zdravniški pregled, članarina v strelskem društvu, takse za OL, takse za vpis kosov itd ni bilo prav poceni.

Lep pozdrav, Marko
Odgovori
#32
(16-01-2019, 20:24)matjaz43 Napisal:
(16-01-2019, 20:05)Orien Napisal:
(16-01-2019, 19:22)matjaz43 Napisal: Rombon, s tvojim orožjem lahko tvoji družinski člani streljajo le ob prisotnosti upravljalca strelišča ali inštruktorja, ki je zaposlen na tem strelišču.

Ne bo držalo. S tvojim orožjem lahko strelja samo drug strelec, če mu zadevo legalno posodiš (pogoj je, da imata oba OL). Vse ostale situacije so nezakonite. Pika.
Kaj pa če ima ta inštruktor ali upravljalec na strelišču OL (kar povečini imajo) in mu ti legalno posodiš svoje orožje on pa ob svoji navzočnosti to orožje prepusti tvojemu družinskemu članu?
Potem (teoretično) on nosi odgovornost. Praktično pa ti, ker si videl, da je predal tvoje orožje naprej nekomu, ki ne izpolnjujejo pogojev za posest orožja.

Zadeva je skrajno neživljenjska, a z novim zakonom pričakujte še več takšnih butatih rešitev.

Sam sem podal predlog, da se posoja orožja razširi tudi na tiste, ki imajo samo posest orožja (trenutno velja samo z OL). Misliš, da je kdo to upošteval? Ne, še obstoječo posojo so omejili na 30 dni. Toliko o tem.
Odgovori
#33
(16-01-2019, 20:13)357 Napisal: V večini se piše o streliščih ( "firmah" ). Kakšna pa je praksa na streliščih SD, ki nimajo zaposlenih?

Na streliscu SD lahko streljajo samo člani strelskega društva. Oseba katera ni član tega SD streljanja ne sme izvajati. Lahko pa polnoletni člani SD streljanje izvajajo sami ( z orožjem SD) - 56 člen ZORO.

(16-01-2019, 20:30)markojelen Napisal: Proba pri prodaji/nakupu prvega kosa (vrste) torej odpade, razen, ce se prodaja/kopuje klubsko orozje?

Probo seveda lahko izvede, vendar ob preložitvi ustrezne orožne listine - to je nabavnega dovoljenja. V strelsko knjigo se vpišejo podatki obeh, kupca in prodajalca. Pod opombo se zavede "test orožja".
Odgovori
#34
(16-01-2019, 18:24)Kristian Napisal: cenjeni kolegi, očitno širim krivo vero... moj feler. Vmes sem dobil komentar osebe, ki zelo dobro pozna problematiko, zato ga kot uraden odgovor delim z vami kot citat:

"ne bo držalo. Inštruktor rahlo prepusti bilo komu orožje samo, če dela na strelišču, ki ima dovoljenje MNZ za dejavnost strelišča. Potem gre za trženje dejavnosti civilnega strelišča s poblaščeno osebo - inštruktorjem..


Lahko bi dal kvečjemu klubsko orožje novemu članu. To je pa tudi vse.

ostalo je kršitev 16. člena ZOro in ob prijavi ugotavljanje zanesljivosti posameznika (čeravno inštruktorja). Če se ugotovi, da posameznik ni zanesljiv, ker je prepuščal orožje osebi ki ni poblaščena za rokovanje z orožje, mu mora UE po 58. členu odvzeti orožne listine."

... konec citata.

Torej, upoštevajte ali pa tudi ne. Na koncu ste odgovorni sami. Še enkrat hvala avtorju za konkreten komentar.

Ajoj Kristian a sedaj je pa tebe našel Hand :))
Odgovori
#35
(16-01-2019, 20:05)Orien Napisal:
(16-01-2019, 19:22)matjaz43 Napisal: Rombon, s tvojim orožjem lahko tvoji družinski člani streljajo le ob prisotnosti upravljalca strelišča ali inštruktorja, ki je zaposlen na tem strelišču.

Ne bo držalo. S tvojim orožjem lahko strelja samo drug strelec, če mu zadevo legalno posodiš (pogoj je, da imata oba OL). Vse ostale situacije so nezakonite. Pika.

Razumem za OL kaj pa če imata oba Dovoljenje za posest
Odgovori
#36
Nov predlog sprememb ZORO-ta izkoristite tudi za ta detajl - da se vključi ta primer. Lovci so svoje že uspeli to vplesti


Citat:V petem odstavku se za prvim stavkom doda nov drugi stavek, ki se glasi:
»Lovskemu pripravniku lahko da v uporabo lovsko orožje tudi njegov mentor.«

Zdej rabimo še nekaj takega za strelce. Sicer pa s streljanjem na lastni flehi to ni bil problem (jaz sem se smatral za upravljavca strelišča (za lastne potrebe)).
Odgovori
#37
(16-01-2019, 22:11)codymatej Napisal:
(16-01-2019, 20:13)357 Napisal: V večini se piše o streliščih ( "firmah" ). Kakšna pa je praksa na streliščih SD, ki nimajo zaposlenih?

Na streliscu SD lahko streljajo samo člani strelskega društva. Oseba katera ni član tega SD streljanja ne sme izvajati. Lahko pa polnoletni člani SD streljanje izvajajo sami ( z orožjem SD) - 56 člen ZORO.

(16-01-2019, 20:30)markojelen Napisal: Proba pri prodaji/nakupu prvega kosa (vrste) torej odpade, razen, ce se prodaja/kopuje klubsko orozje?

Probo seveda lahko izvede, vendar ob preložitvi ustrezne orožne listine - to je nabavnega dovoljenja. V strelsko knjigo se vpišejo podatki obeh, kupca in prodajalca. Pod opombo se zavede "test orožja".

 Ne ne sme...zakonsko ne Snooty ...itak pa jo bo  :))
Odgovori
#38
(17-01-2019, 01:06)jabolko Napisal:
(16-01-2019, 22:11)codymatej Napisal:
(16-01-2019, 20:13)357 Napisal: V večini se piše o streliščih ( "firmah" ). Kakšna pa je praksa na streliščih SD, ki nimajo zaposlenih?

Na streliscu SD lahko streljajo samo člani strelskega društva. Oseba katera ni član tega SD streljanja ne sme izvajati. Lahko pa polnoletni člani SD streljanje izvajajo sami ( z orožjem SD) - 56 člen ZORO.

(16-01-2019, 20:30)markojelen Napisal: Proba pri prodaji/nakupu prvega kosa (vrste) torej odpade, razen, ce se prodaja/kopuje klubsko orozje?

Probo seveda lahko izvede, vendar ob preložitvi ustrezne orožne listine - to je nabavnega dovoljenja. V strelsko knjigo se vpišejo podatki obeh, kupca in prodajalca. Pod opombo se zavede "test orožja".

 Ne ne sme...zakonsko ne Snooty ...itak pa jo bo  :))

Inšpektorat MNZ ni še nikoli rekel da je kaj narobe s tem. Ga bom pa vprašal točno to vprašanje naslednjič ko pride.
Odgovori
#39
@codymatej
V SD so včlanjeni in hodijo na "obiske" tudi mlajši. Recimo, da v SD nimajo orožja in ta skupina pod nobenim ( zakonskim ) pogojem ne more streljati, njihovi starši, sorodniki, prijatelji pa imajo polne omare orožja...Ne bi bilo bolj pošteno, da bi lahko lastnik sam odločal komu bo zaupal orožje za izvajanje streljanja ob njegovi prisotnosti?? Tudi to ne drži v praksi, da na takem strelišču lahko streljajo le člani tega društva. Kaj pa skupni treningi, tekmavanja,...?
Pri negativni oceni ugleda, prosim za komentar, ker bom drugače sklepal, da gre za čisto zlobo  Mrgreen
Odgovori
#40
Rekel ne rekel stvar je taka da je Zakon v tem delu zaradi mešanja izrazov nejasen. Ker Inšpektorat kot ste iz primerov z zadnjem obdobju videli (puška na Biatlonu drugače poči kot enaka puška na Štajerskem) stvari interpetira v odvisnosti od "inšpeciranega subjekta" je nujno, da se v novem zakonu stvari jasno definirajo in sicer enako kot je to za lovce.

Skratka nov termin "da v uporabo" se bo zapisal za športne strelce povsem enako kot za lovce.


Članu strelske organizacije lahko da v uporabo orožje tudi trener, če je bilo članu izdano dovoljenje za posest orožja, dovoljenje za zbiranje orožja ali pooblastilo za nošenje oziroma prenos orožja.«.


Članu strelske organizacije lahko da v uporabo orožje tudi trener oz. posameznik, kateremu je bilo izdano dovoljenje za posest orožja, dovoljenje za zbiranje orožja ali pooblastilo za nošenje oziroma prenos orožja.

Lovskemu pripravniku lahko da v uporabo lovsko orožje tudi njegov mentor.

....
Odgovori




Uporabnikov, ki berejo to temo: 1 Gost(ov)